Reklama

Polska

Kard. Dziwisz: Mój jubileusz jest dziękczynieniem za Jana Pawła II

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Nasz jubileusz jest wielkim podziękowaniem Bogu za Tego, który nas przyjął do seminarium i w nim towarzyszył, który nas wyświęcił na kapłanów – powiedział kard. Stanisław Dziwisz na konferencji prasowej podsumowującej 362. zebranie plenarne KEP. Metropolita krakowski wraz z bp. Janem Zającem i bp. Tadeuszem Rakoczym 23 czerwca obchodzi jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich. Kard. Stanisław Dziwisz powiedział dziennikarzom, że nigdy nie obchodził żadnych jubileuszy, ale ten jest wyjątkowy. Różne środowiska metropolii krakowskiej podjęły wysiłek, żeby świętować jubileusz trzech biskupów tego samego roku. – Nasz jubileusz jest wielkim podziękowaniem Bogu za Tego, który nas przyjął do seminarium i w nim towarzyszył, który nas wyświęcił na kapłanów. A ja miałem jeszcze to szczęście być z Nim do końca, do ostatniego uderzenia serca. Jutrzejszy jubileusz mój i moich kolegów jest dziękczynieniem za Jana Pawła II – mówił kard. Dziwisz na konferencji prasowej podsumowującej 362. zebranie plenarne KEP.

Metropolita krakowski wspomniał także krótko historię swojej kapłańskiej drogi. – Powołanie obudziło się we mnie dość szybko. Nikomu o tym nie mówiłem, rozważałem te sprawy w swoim wnętrzu – między mną a Panem Jezusem. Rodzice dowiedzieli się, że pójdę do seminarium dopiero wtedy, gdy byłem już do niego przyjęty. A później każdy z nas księży ma swoją historię, która jest równocześnie historią jego parafii czy diecezji – opowiadał Jubilat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Stanisław Dziwisz będzie celebrował uroczystą Mszę św. dziękczynną razem ze swoimi kolegami rocznikowymi – bp. Janem Zającem i bp. Tadeuszem Rakoczym w niedzielę 23 czerwca w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. W Eucharystii wezmą udział biskupi polscy, którzy – jak zaznaczył metropolita krakowski – „mają wiele motywów dziękczynienia i miłości do Jana Pawła II”. Hierarchowie przybyli na 362. zebranie plenarne KEP będę uczestniczyć w uroczystym poświęceniu sanktuarium dedykowanego papieżowi-Polakowi.

Kard. Stanisław Dziwisz urodził się w 1939 r. w Rabie Wyżnej. 23 czerwca 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa pomocniczego w Krakowie, Karola Wojtyły. Od 1966 r. był sekretarzem i kapelanem metropolity krakowskiego, a od wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w 1978 r. osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II. 3 czerwca 2005 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą krakowskim.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-23 09:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz wrócił na miejsce zamachu

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

13 maja 1981 r., w słoneczne majowe popołudnie na placu św. Piotra słychać było strzały. Zawodowy morderca, Turek Ali Ağca targnął się na życie Jana Pawła II, który na białym jeepie objeżdzał plac. Ciężko raniony papież upadł w ramiona swojego sekretarza, ks. Stanisława Dziwisza.

Więcej ...

Firma Crowdstrike: globalna awaria wynikła z naszego błędu, to nie był cyberatak

2024-07-19 13:28

PAP/EPA/JAGADEESH NV

Globalną awarię systemu operacyjnego Microsoftu spowodował nasz błąd, to nie był cyberatak - przekazał w piątek szef specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie CrowdStrike, George Kurtz. Ekspert cytowany przez Reutersa ocenia, że problemu nie da się rozwiązać zdalnie, a naprawa może potrwać nawet do kilku dni.

Więcej ...

Chrześcijanin za kierownicą – w niedzielę rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

2024-07-19 16:33

Karol Porwich /Niedziela

W związku z rozpoczynającym się w niedzielę 25. Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa, Kościół przypomina, jak powinien zachowywać się chrześcijanin na drogach. - Kierowca musi być zawsze roztropny, odpowiednio przygotowany i trzeźwy - mówi KAI krajowy duszpasterz kierowców, ks. Marian Midura. - Pan Bóg nie wystawia nam mandatów za łamanie przepisów, ale narażając siebie i innych, łamiemy Boże przykazania: „nie zabijaj!”, a przede wszystkim przykazanie miłości bliźniego - dodaje dyrektor MIVA Polska, ks. Jerzy Kraśnicki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna