Reklama

Kto im pomoże?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od pewnego czasu na rynku telewizyjnym działają trzy platformy cyfrowe: "Wizja", "Cyfra +" oraz "Polsat". Do końca roku 2001 każda z nich działała na innych zasadach, stawiając sobie za cel pozyskanie największej liczby abonentów. Szalone promocje prześcigały się w schwytaniu każdej rodziny oglądającej telewizję. Od początku 2002 r. nastąpiła fuzja dwóch platform cyfrowych: "Wizji" i "Cyfry +", które od marca br. będą nadawać wspólny program. Prawdopodobnie zostanie przez to zwiększony abonament.

Platformy te od samego początku pobierały opłaty za korzystanie ze swoich usług. Inną taktykę przyjął "Polsat". Tu zakup kompletnego zestawu do odbierania telewizji kosztował w granicach 1000 zł. Zakupując ten zestaw, klient otrzymywał antenę, dekoder, mógł oglądać kilkanaście programów polskojęzycznych i niezmierzoną ilość programów Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Za drobną opłatą można było wykupić sobie dostęp do internetu. Jeszcze za inną dopłatą oferowano kanały informacyjne, popularnonaukowe, słuchanie stacji radiowych z całego świata. Zestaw bardzo bogaty, jakość cyfrowa, a to, co najbardziej ujęło ludzi, że nie będą musieli płacić comiesięcznego abonamentu. Na blokach, domach jednorodzinnych zaczęły pojawiać się jak przysłowiowe grzyby po deszczu anteny satelitarne platformy cyfrowej "Polsat". Abonenci, którzy mieli inne anteny, zaczęli powoli zazdrościć, że oni muszą płacić każdego miesiąca kilkadziesiąt złotych, a inni (nabywcy "Polsatu") wszystko mają za darmo.

Szczęście jednak nie trwało długo. Pod koniec grudnia 2001 r. na platformie "Polsatu", na kanałach telewizji publicznej pojawił się napis, który przeraził każdego oglądającego telewizję: " TVP zabrania bezpłatnego rozprowadzania swoich programów", mimo że 11 grudnia 1998 r. wyraziła zgodę o następującej treści: "Telewizja Polska S.A. wyraża zgodę na rozprowadzanie jej programów przez Telewizję Polsat S.A.". Sprawa wydawała się bardzo poważna, i rzeczywiście taka jest: do końca stycznia abonenci "Polsatu" nie oglądali w ogóle publicznej telewizji. Mało tego, ekonomiści "Polsatu" wpadli na pomysł, że od marca 2002 r. wprowadzą abonament, który będzie wynosił 25 zł na miesiąc!!! A zatem główny cel zakupu tej telewizji został złamany. Bez żadnego uzgodnienia "Polsat" wprowadza abonament. Takie posunięcie można z całą pewnością nazwać oszukaniem klientów, i to na poważne sumy. Nie jest dla nikogo wytłumaczeniem, że TVP wycofała zgodę na bezpłatne nadawanie "Polsatowi". To nie jest sprawa klientów, lecz dogadania się "Polsatu" z TVP S.A. Jak to zrobić? Na pewno nie kosztem ludzi, którzy chcieli mieć w domu mniejsze czy większe "okienko na świat". Drugą ważną sprawą jest fakt, który miał miejsce w połowie roku ubiegłego, kiedy to "Polsat" wycofał swoje kanały z platformy " Wizji", "Cyfry +" i wielu telewizji kablowych, uważając, że ich kanał jest i tak najlepszy i wszyscy rzucą się do sklepów po odpowiednie dekodery, aby go oglądać. Stało się zupełnie inaczej. Ktoś się pomylił, i to bardzo. Ale dlaczego za błędy mają płacić Bogu ducha winni ludzie? Zarząd "Polsatu" poinformował, że wprowadzenie abonamentu jest spowodowane sprawami finansowymi. Nie wierzę. Jak w to uwierzyć, skoro "Polsat-Sport" wykupił za grube miliony wyłączność transmisji ze zbliżających się mistrzostw świata w piłce nożnej?

Uważam za duży nietakt ze strony komercyjnej stacji, która nie poinformowała wcześniej o zaistniałych kłopotach. Poza tym widzę w tym wszystkim duże kombinatorstwo. Dzwoniłem w połowie stycznia do "Polsatu", aby wyjaśnić zaprzestanie nadawania publicznych programów. Miły głos odpowiedział mi, że to chwilowa awaria, i że lada dzień wszystko wróci do normy. Tak się nie stało i nie stanie. Dlatego apeluję do wszystkich ludzi, którzy mają w najbliższym czasie chęć kupienia anteny satelitarnej "Polsatu": nie warto, naprawdę nie warto!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

2025-05-07 14:05
Transmisja Konklawe

Redakcja/Vatican News

Transmisja Konklawe

Już dziś wieczorem odbędzie się pierwsze głosowanie kardynałów elektorów podczas rozpoczynającego się o 16.30 konklawe. Pierwszy dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - biały oznaczający wybór nowego biskupa Rzymu, lub czarny wskazujący, że wybór nie został jeszcze dokonany - spodziewany jest najwcześniej około godziny 19.00.

Więcej ...

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu

2025-05-08 09:19

Karol Porwich/Niedziela

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu. O miłość zaś trzeba zabiegać. Trzeba o nią prosić i troszczyć się, kiedy zaczyna kiełkować, aby się pięknie i bujnie rozwijała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...