Reklama

Pieczęć Ducha Świętego czy kawałek papieru?

Niedziela wrocławska 19/2008

Bierzmowanie jest tradycyjnie drugim sakramentem wtajemniczenia chrześcijańskiego, w którym ochrzczeni otrzymują pełnię Ducha Świętego, tak jak Apostołowie otrzymali Go w dniu Pięćdziesiątnicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opowiadano mi, że na jednym z pierwszych spotkań przygotowujących młodzież do sakramentu bierzmowania w I klasie gimnazjum kapłan zadał pytanie: „Po co idziesz do tego sakramentu?” Zdziwienie i zaskoczenie odmalowało się na twarzach młodzieży. Po chwili ktoś nieśmiało powiedział: „Aby nie mieć w przyszłości problemów ze ślubem”.
Wiosenne miesiące roku to właśnie czas udzielania sakramentu bierzmowania. Przemierzając parafie wrocławskiej archidiecezji przez wiele tygodni spotykam młodych, którzy oczekują na przyjście Ducha Świętego. Zgodnie z przewidzianą formułą pytam: Droga młodzieży, powiedzcie przed zgromadzonym tu Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie? A oni chórem głosów odpowiadają: Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad.
Czy mają rzeczywistą, pełną świadomość tego, na Kogo czekają? Czyjego umocnienia potrzebują i jak wielkim jest Dawca siedmiorakich darów? Czy też, jak wspomniany gimnazjalista, przyszli ubrani odświętnie, bo nie chcą mieć problemów z zawarciem sakramentu małżeństwa?
Bierzmowanie jest tradycyjnie drugim sakramentem wtajemniczenia chrześcijańskiego, w którym ochrzczeni otrzymują pełnię Ducha Świętego, tak jak Apostołowie otrzymali Go w dniu Pięćdziesiątnicy. Bierzmowanie jest dopełnieniem łaski chrztu, daje jej wzrost i pogłębienie, ściślej jednoczy z Chrystusem właśnie dzięki Jego Duchowi, głębiej zakorzenia w synostwie Bożym, pomnaża dary Ducha Świętego otrzymane we chrzcie, udoskonala więź z Kościołem, udziela specjalnej mocy Ducha Świętego do mężnego wyznawania imienia Chrystusa oraz do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem (por. KKK nr 1303). Sakrament bierzmowania nie jest kawałkiem papieru potrzebnym w Kościele do tego, aby móc zdobywać kolejne stopnie. On wyciska na duszy niezatarte znamię czyli charakter, który jest znakiem naznaczenia chrześcijanina pieczęcią Ducha Świętego, dając moc do dawania o Chrystusie świadectwa (por. KKK nr 1304).
Konferencja Episkopatu Polski wydała 16 stycznia 1975 r. instrukcję, wg której sakramentu bierzmowania należy udzielić młodzieży w wieku 14 - 15 lat. Obecnie, w dobie reformy oświaty, Polskie Dyrektorium Katechetyczne ustala, że „katecheza młodzieży gimnazjalnej wiąże się z (...) przygotowaniem do przyjęcia sakramentu bierzmowania (...), który winien być udzielany młodzieży uczęszczającej do klas trzecich gimnazjów”. To właśnie zgodnego chóru tej młodzieży słucham jako szafarz sakramentu. To ten chór odpowiada: „Pragniemy”. Ile trudu potrzeba, aby słowo zapalała autentyczna potrzeba młodego serca wiedzą duszpasterze w parafiach i rodzice bierzmowanych.
W 2007 r. w archidiecezji wrocławskiej sakrament bierzmowania przyjęło 12 051 młodych ludzi. Ich gotowość na przyjęcie łaski poprzedziły żmudne przygotowania, uczestnictwo w katechezach, nabożeństwach, specjalnie prowadzonej formacji, ale też modlitwa bliskich i całego Kościoła. Przyjmowanie sakramentów to wyrażanie zgody na coraz większą zażyłość z Jezusem Chrystusem, która, jako jedyna, przemienia życie. Aby nie zmarnować szansy na tę przemianę, bierzmowani muszą potraktować sprawę poważnie. Inaczej stanie się tak, że otrzymają upragniony papier, przeszkód w przyjmowaniu kolejnych sakramentów nie będzie, ale czy nie zmarnują czasu, w którym mogliby czerpać ze światła i mocy Ducha Pocieszyciela, który prowadzi drogą doskonalszej miłości?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dwulatek w Oknie Życia. Sprawą zajęła się prokuratura

2025-07-26 15:22

Zofia Białas

2-letni chłopiec pozostawiony w oknie życia w Katowicach - bez żadnych dokumentów, bez aktu urodzenia. Zgodnie z przepisami dziecko trafiło pod opiekę lekarzy. Przewieziono go do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Sprawą zajęła się prokuratura.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Św. Anna – nauczycielka i pedagog

2025-07-27 19:00
Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Marzena Cyfert

Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Uroczystości odpustowe przeżywała parafia św. Anny we Wrocławiu-Oporowie. Parafianie przygotowywali się do nich od trzech dni poprzez konferencje głoszone przez O. Kuniberta Kubosza ze wspólnoty franciszkańskiej z klasztoru na Górze św. Anny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa