Pomysłodawcę Mistrzostw ks. Pawła Guminiaka z Elbląga zainspirowali trzy lata temu ministranci. Do pierwszych Mistrzostw zgłosiło się 48 ekip. W tym roku w 9 halach sportowych Łodzi walczyło o statuetkę mistrza 113 drużyn piłkarskich, w tym trzy drużyny głuchoniemych z łódzkiego duszpasterstwa. Piłka jednoczy wszystkich bez słów. Podczas spotkań chłopcy mogli się wzajemnie poznać, zaakceptować.
Sport jest nierozerwalnym elementem życia ludzi młodych. Uczy hartu ducha, uczy wygrywać, ale uczy także przegrywać z godnością. Drużyna Rafała Miączyńskiego z Wierzchów, mistrzowie diecezji włocławskiej, chociaż w tym turnieju nie odnieśli zwycięstwa, byli zadowoleni, że poznali nowych kolegów, nasze miasto i piękne kościoły. Adam Czerniejewski z Kłodawy uważa, że spotkanie w Łodzi było wspaniałą formą relaksu. Dla niego sport jest darem od Pana Boga, chociaż kojarzy się z ciężkim treningiem, uczy lojalności, wytrzymałości, szlachetnej rywalizacji. Łukasz Lis z Jaworzna cieszył się ze spotkania z kolegami, którzy tak jak on pasjonują się piłką nożną. „Piłka nożna nas zjednoczyła, ale my chcemy pokazać, że jesteśmy dobrymi zawodnikami nie tylko na boisku, ale także poza nim” - mówił Łukasz.
Zwycięzcami III Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej Halowej zostały drużyny z Elbląga (szkoły podstawowe), z Łowicza (gimnazja) i Radomia (szkoły średnie). Piękne statuetki zaprojektowane i wykonane przez Kazimierza Rafalika, artystę rzeźbiarza z Poznania, wręczył zwycięzcom bp Adam Lepa. Ich fundatorem był ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów „Króluj nam Chryste”. Najlepszym strzelcem (14 bramek) został Tomasz Janus z Łowicza, a najlepszym zawodnikiem mistrzostw Filip Fiłonowicz z Elbląga, który w tym dniu świętował również swoje 13 urodziny.
Spotkanie w Łodzi zakończył mecz księża-łódzcy przedsiębiorcy, rozegrany po raz pierwszy w historii miasta. Drużyna księży, której kapitanem był ks. Paweł Miziołek, wygrała 7:3.
Ta wspaniała impreza mogła odbyć się w Łodzi dzięki wielkiemu zaangażowaniu organizatorów - ks. Wiesława Kamińskiego, diecezjalnego duszpasterza głuchoniemych, i ks. Pawła Miziołka, duszpasterza sportowców archidiecezji łódzkiej. Współpracę z kapłanami podjęło kilkadziesiąt osób z Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Świętego Krzyża.
Pomóż w rozwoju naszego portalu