Reklama

Chóry anielskie w bazylice

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatni w tegorocznym okresie Bożego Narodzenia koncert kolęd odbył się w niedzielę, 3 lutego, w bazylice katedralnej w Łowiczu. Organizatorem "Koncertu kolędowego" dla mieszkańców Łowicza, już po raz drugi, była Łowicka Platforma Obywatelska wraz z posłem PO Cezarym Grabarczykiem. Podobnie jak w ubiegłym roku patronat nad imprezą objął biskup łowicki Alojzy Orszulik.

Do udziału w koncercie organizatorzy zaprosili Płocką Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Jacka Bonieckiego i solistkę Dorotę Sowałę. Przybyło także wiele chórów: Chór "Pueres Cantores Gostenienses", Chór LO im. S. Małachowskiego w Płocku "Minstrel", Chór Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku "Collegium Musicum".

Wśród publiczności zasiedli m.in. burmistrz Miasta Łowicza Ryszard Budzałek i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Górski wraz z małżonkami, radni i oczywiście członkowie Łowickiej Platformy Obywatelskiej. Biskup Łowicki przybył w towarzystwie ks. prał. Wiesława Skoniecznego, proboszcza parafii katedralnej.

Artystów i naprawdę licznie przybyłą publiczność powitał jako pierwszy bp A. Orszulik. Przypomniał on na wstępie, że według tradycji polskiej, okres Bożego Narodzenia zakończył się 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, ale dodał: "Jeśli jednak przedłużymy czas śpiewania kolęd o jeden dzień, to myślę, że będzie to pożyteczne!" .

"Wyrażam wielką radość - mówił dalej Ksiądz Biskup - że z taką inicjatywą wyszli organizatorzy, żeby dziś, jeszcze przed zapustami, zabrzmiały w bazylice kolędy o głębokiej treści. My często śpiewamy kolędy, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak głęboką one mają treść, jak bardzo ich twórcy żyli treściami religijnymi, jak je przeżywali! Kolędy to treści ujęte w sposób prosty, melodyjny i pogłębiający życie religijne tych, którzy je tworzyli i śpiewali, a także nas, dzisiaj.

Tym bardziej cieszę się, że tak licznie przybyliście na ten koncert - liczniej niż na koncerty organowe w sierpniu - bo i orkiestra znakomita. ´Zamłodziło´ się w naszej bazylice katedralnej, tak liczna jest grupa dzieci i młodzieży, którzy będą nam pięknie śpiewać!".

Po pożegnaniu Biskupa Łowickiego, który nie mógł uczestniczyć w dalszej części koncertu, głos zabrała Maria Więckowska. W imieniu organizatorów przedstawiła artystów występujących na koncercie. Przy tej okazji organizatorzy jeszcze raz podziękowali bp. Orszulikowi za objęcie patronatu.

Jako pierwsza zabrzmiała dobrze wszystkim znana kolęda Wśród nocnej ciszy, zaśpiewana przez wszystkie trzy chóry, z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej. W dalszym ciągu koncertu artyści zaprezentowali tradycyjne kolędy, m.in.: Gdy się Chrystus rodzi, Mędrcy świata, monarchowie, Śpiewajmy Synowi Bożemu czy Bóg się rodzi - zaśpiewana znowu przez wszystkie chóry razem, szczególnie triumfalnie. Z kolei najmłodszy wiekowo chór chłopięcy "Pueres Cantores Gostenienses" specjalizował się w śpiewaniu oryginalnych, pięknych i czasem mało znanych pastorałek.

Niewątpliwie wyjątkowych przeżyć mogły dostarczyć występy solistki Doroty Sowały. Młodziutka artystka w widoczny sposób całe serce, talent i niemałe już umiejętności włożyła w zaśpiewanie kolęd Lulajże, Jezuniu, Przybieżeli do Betlejem czy Gdy śliczna Panna. Szczególnie wzruszająco zaśpiewała Mizerną cichą i Jezus malusieńki. Natomiast po zaśpiewaniu kolędy Cicha noc Artystka kłaniała się przed publicznością aż trzykrotnie - słuchacze nagrodzili rzęsistymi brawami jej czysty, wzbijający się wysokim trelem aż pod niebo głos i pełną wyczucia interpretację. Zwracała także uwagę doskonała współpraca Śpiewaczki z bardzo już doświadczonym - i nieustająco pełnym entuzjazmu - dyrygentem Jackiem Bonieckim.

Orkiestra i wszystkie chóry pożegnały się z łowicką publicznością monumentalnym i radosnym jednocześnie wykonaniem kolędy Triumfy Pana Niebieskiego, zapraszając widzów do wspólnego śpiewania.

Przed nieodzownym bisem głos zabrał jeszcze Jacek Boniecki, który ciepło wypowiedział się o poparciu ze strony biskupa łowickiego Alojzego Orszulika, którego zawsze doświadcza w Łowiczu jego orkiestra i wszyscy inni artyści. "Mało jest osób, które tak jak Ksiądz Biskup doceniają dziś sztukę, i za to przede wszystkim chciałbym podziękować" - oświadczył J. Boniecki. Dyrektor i dyrygent Płockiej Orkiestry Symfonicznej przekazał na ręce ks. prał. Skoniecznego podziękowania dla Biskupa Łowickiego za patronat nad "Koncertem kolędowym". Wyraził także nadzieję, że "będzie jeszcze wiele okazji do kolejnych spotkań ze sztuką w Łowiczu, nie tylko we wspaniałym wnętrzu bazyliki katedralnej" .

Jacek Boniecki i jego orkiestra, a także członkowie wszystkich chórów dostali w podziękowaniu za występ oklaski na stojąco, a także kilka serdecznych słów podziękowania i gratulacji od ks. prał. Skoniecznego: " Jaka szkoda, jaki żal, że czas śpiewania kolęd się kończy, że ten koncert się kończy! Bo kolędy mają to do siebie, że można ich słuchać stale i zawsze wzbudzają w sercu poruszenie. Nie dziwię się temu, bo wszystko zaczęło się przecież od śpiewów chórów anielskich, a gdzie chóry anielskie, tam i muzyka anielska!".

"Dziękuję Państwu - zwrócił się do artystów Ksiądz Proboszcz - że daliście nam tyle wrażeń, dzięki tym treściom zawartym i wyśpiewanym w słowach i muzyce kolęd. Dziękuję wszystkim chórom, solistce i Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, jednej z najlepszych orkiestr w Polsce. I dziękuję organizatorom. Cieszę się, że mogę was wszystkich gościć w naszej bazylice. Myślę, że nie będzie to nasze ostatnie spotkanie. Już się wpisaliście w szereg uroczystości w Łowiczu, w piękno tych murów, które swą urodą wychwalają Pana Boga. Wy też chwaliliście Boga swoim śpiewem, muzyką, i niech tak będzie dalej. Tego wam życzę!" .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj