Reklama

Wykłady otwarte w seminarium

Pobożność - coś więcej niż spełnianie praktyk religijnych

Niedziela toruńska 20/2008

16 kwietnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu odbył się siódmy wykład otwarty z tegorocznego cyklu pt. „Ty darzysz łaską siedemkroć. Dary Ducha Świętego odczytane dzisiaj”. Wygłosił go ks. prof. dr hab. Ireneusz Werbiński, kierownik Zakładu Teologii Duchowości Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego wystąpienie nosiło tytuł: „W pobożności i sprawiedliwości przed Nim po wszystkie dni nasze (Łk 1, 75). Dar pobożności”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W „Summie teologicznej” św. Tomasz napisał, że dar pobożności ściśle wiąże się z cnotą sprawiedliwości, która domaga się tego, by oddać każdemu - a zatem zarówno Bogu, jak i człowiekowi - co mu się słusznie należy. Św. Tomasz wyróżnił trzy stopnie w oddawaniu czci: najniższy to pietyzm, czyli cześć oddawana rodzicom; wyższy to religijność - cześć oddawana Stwórcy; najwyższy to cześć oddawana Bogu jako Ojcu - i to jest właśnie pobożność.
Dar pobożności przenosi zatem cnotę sprawiedliwości względem Boga na poziom miłości. Człowiek pobożny oddaje cześć Bogu już nie dlatego, że „to jest słuszne”, że „tak wypada”, lecz dlatego, że Go kocha, gdyż widzi w Nim swojego Ojca. Pobożność jest tu rozumiana jako „przenikanie się osób”, jako „komunia osób”. Mamy tu do czynienia już nie tyle z darem od Boga, ile z obecnością Boga w człowieku i uczestnictwie człowieka w życiu samego Boga. Dary Ducha Świętego to część Ducha Świętego obecna we mnie, a nie jakiś zewnętrzny, bliżej niesprecyzowany dar.
W Liście św. Pawła do Rzymian czytamy, że dary Ducha Świętego czynią z nas przybrane dzieci Boże. „Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!» Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi” (Rz 8, 14-17).
Duch Święty, udzielając daru pobożności, tworzy w nas synowską relację z Bogiem. O jej kształcie decyduje już nie tyle sprawiedliwość kierowana intelektem, ile miłość. Dar pobożności nadaje relacji z Bogiem wymiar personalistyczny, ubogacając ją, potęgując hojność człowieka, który zaczyna rozumieć, jak bezgranicznie kocha go Bóg. Człowiek przestaje szukać sposobów, jak dać Bogu konieczne minimum, lecz jak oddawać Mu coraz więcej - aż po całościowy dar z siebie.
Pochodną daru pobożności stanowi „upraszczanie modlitwy”. Chrześcijanin przepełniony tym darem zaczyna rozumieć, że długość i ilość praktyk nie stanowi o głębi modlitwy. Decyduje o tym postawa, którą Jan Chrzciciel wyraził słowami: „Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał” (J 3, 30). Nie ja mam stanowić centrum modlitwy, lecz Bóg. Taka modlitwa przestaje być listą życzeń, błagań, próśb, zażaleń lub ewentualnie podziękowań za otrzymane dobro. Przekształca się ona w przebywanie w obecności Bożej, wytrwałe nasłuchiwanie, uzgadnianie swojej woli z wolą Bożą.
W tym miejscu Prelegent wspomniał postać sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego (1921-1987), założyciela Ruchu Światło-Życie (popularnych „oaz”). Kapłan ten, formułując duchowość założonego przez siebie ruchu, podkreślał, że wiara oznacza osobiste przyjęcie Jezusa, oddanie i poddanie Mu siebie, zjednoczenie z Nim w myśleniu i działaniu. Owo zjednoczenie z Chrystusem dokonuje się w Duchu Świętym, który jako jedyny może wzbudzić w nas dążenie do oddania się Jezusowi przez bezinteresowną miłość.
Ks. Blachnicki przekuł te prawdy w praktykę codziennego „namiotu spotkania” - osobistej modlitwy, w trakcie której wierzący rozmawia o wszystkich problemach swego życia z Chrystusem „twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem” (por. Wj 33, 11).
Na zakończenie wykładu ks. prof. dr hab. Ireneusz Werbiński wspomniał o dwóch drogach budowania osobistej świętości - ascetycznej i mistycznej. Pierwszą wyraża postawa: „Zakaszę rękawy i wezmę się do pracy nad sobą i swoimi wadami. Osiągnąwszy świętość, przemieniwszy się, ofiaruję siebie samego Bogu”. Jest to droga pułapka, gdyż zadufany w swoje siły człowiek prędzej czy później upada. Zderzenie rzeczywistości z wyidealizowanym obrazem siebie może prowadzić do załamania i rezygnacji z dążenia do Boga. Droga mistyczna to jakby odwrócenie ról: człowiek pozwala Bogu, aby On w nim zamieszkał, działał i przemieniał jego życie. Człowiek nie pozostaje tu stroną bierną; dalej stara się, czyni wysiłki duchowe, walczy z wadami i doskonali się w cnotach. Zawsze jednak pamięta, że każde jego zwycięstwo nad grzechem nie pochodzi od niego, lecz od Tego, który w nim mieszka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje ukrzyżowanego Jezusa

2025-05-03 23:25
Michał Szpak

Autorstwa Silar - Praca własna/commons.wikimedia.org

Michał Szpak

Michał Szpak posunął się za daleko. Jego zdjęcie przypominające ukrzyżowanego Jezusa to nie „artyzm”, a profanacja!

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

2025-05-06 15:26

Vatican News

We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...