Reklama

Panie, dobry jak chleb...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Mój Boże, Trójco, wielbię Ciebie.
Pomóż mi zapomnieć całkowicie o sobie,
żebym spokojnie trwała w Tobie,
jakby moja dusza już była w wieczności.
Niech nic nie zakłóca mojego pokoju
ani nie sprawia, bym oddalała się od Ciebie,
O mój Niezmienny,
ale niech każda minuta porywa mnie coraz dalej
w głębinę Twojego Majestatu”
„Gubię się w Tobie”, bł. Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej

Bóg w Trójcy Świętej. Wielki. Niepojęty. Nieogarniony. Jednocześnie mały, pokorny, cichy i ubogi, a przez to tak bliski człowiekowi. Bóg - Stworzyciel, Zbawiciel i Uświęciciel, który pozwala się zamknąć w małym opłatku, aby stać się pokarmem dla wędrowców przez doczesność. Abyśmy, żywiąc się Jego Ciałem, mieli w sobie prawdziwe życie, a w perspektywie również życie wieczne.
Ciało Boga w naszych ustach, w naszym krwioobiegu, w naszym ciele... Cud, który ma miejsce, w zwielokrotnionej postaci, każdego dnia. Na naszych ołtarzach i w naszych sercach. Tak często, że nam już spowszedniał. Że nie widzimy w nim niczego cudownego. Że przestaliśmy go dostrzegać i w niego wierzyć. O jego niezwykłości przypomina nam czasami doroczna uroczystość Bożego Ciała i dzieci pierwszokomunijne, jak hostie wybielone wśród płatków wiosennych kwiatów i woni kadzideł, na ulicach naszych wsi i miast. O nieszczęsna i zawodna pamięci ludzkiego serca i umysłu! Jakże unieszczęśliwiasz człowieka!
Ktoś kiedyś powiedział, że stajemy się tym, czym się żywimy. Czyż zatem, przyjmując w siebie Boga, nie dajemy sobie szansy na stopienie się z Nim, na stawanie się jednością z Przedwiecznym? Czyż nie stajemy się bardziej Bożymi? Bardziej dla nieba? Bardziej dla wieczności? Czyż bardziej nie stajemy się tym, kim powinniśmy być? Dziećmi jednego Boga? Dziećmi w Bogu? Tak właśnie jest! Jeżeli tylko przyjmowaniu Ciała Pańskiego towarzyszy właściwe usposobienie i świadomość, że to sam Bóg do mnie przychodzi. Że biały opłatek, który widzą moje oczy, skrywa Żywego Boga.
Jak wielu z nas przystępuje do Komunii św. tylko dlatego, że inni tak robią, że proboszcz patrzy, że patrzą rodzice, sąsiedzi... Dlatego, że „tak jest przyjęte”. Jak wiele Komunii św., które z Bogiem nie łączą i ku Bogu nie prowadzą, lecz wręcz przeciwnie - od Boga oddzielają. Niektórzy latami nie widzieli na oczy konfesjonału i ołtarza, ale nie przeszkadza im to w przystępowaniu do Stołu Pańskiego. Zwłaszcza podczas uroczystości rodzinnych. Żeby się nie wyróżniać w tłumie, żeby nie odstawać, żeby nie stać się przyczyną zgrzytu... Jak bardzo trzeba zatrzeć w sobie poczucie sacrum, by wyłącznie dla ludzkiej opinii ranić Boga i ranić siebie samego, dając równocześnie zły przykład innym?
Niech dzisiejsza niedziela i najbliższy tydzień, którego centrum stanowi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, sprowokują nas do udzielenia sobie odpowiedzi na podstawowe pytania, które powinien zadać sobie każdy wierzący: Kim dla mnie jest Bóg? Jakie miejsce zajmuje w moim życiu i czy ja rzeczywiście traktuję Go poważnie? I oby te odpowiedzi zbliżyły nas ku Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

Jakie znaczenie ma wybór imienia przez papieża?

2025-05-06 13:03

Vatican Media

Zastąpienie imienia chrzcielnego papieskim zakorzeniło się na przestrzeni wieków w historii Kościoła jako pierwsza decyzja, którą podejmuje nowowybrany papież. I choć w pierwszym tysiącleciu niewielu papieży posługiwało się innym, niż chrzcielne, imieniem, to tradycje tej zmiany sięgają początków chrześcijaństwa i opisanej na kartach Ewangelii sceny, w której Jezus zmienił imię swojego pierwszego przyszłego następcy, apostoła Szymona na imię Piotr.

Więcej ...

Bundestag wybrał w drugim podejściu Friedricha Merza na kanclerza

2025-05-06 16:49

PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Niemiecki parlament wybrał we wtorek w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów – poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia Kloeckner. Wymagana większość absolutna wynosi 316 głosów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...