Reklama

Z prac Synodu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak co miesiąc i w styczniu odbyło się spotkanie Komisji Głównej Synodu Diecezji Sosnowieckiej. Obradom przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB. A konferencja odbyła się 30 stycznia w Domu Biskupim w Sosnowcu.

Jak to jest w zwyczaju członkowie Komisji Głównej wysłuchali relacji przewodniczącego jednej z komisji. Tym razem był to ks. Janusz Chwast, przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa. W referacie podkreślił, że zrozumienie dla wartości posłuszeństwa powinno być wynikiem osobistej więzi prezbitera z Bogiem. "Wyrasta ono z miłości nadprzyrodzonej, w której dzięki mocy daru łaski obcuje on z Bogiem. Tak rozumiane posłuszeństwo można określić jako pokorę i uległość podjętą pod wpływem wiary" - mówił ks. Chwast. "Jeśli jednak więź ta nie będzie pielęgnowana przez modlitwę, to posłuszeństwo okaże się fasadowe i przy pierwszych trudnościach przemieni się w opór względem woli przełożonych" - ostrzegał ks. Chwast. Rozpoznając wolę Bożą, prezbiter wie, że posłuszeństwo nie neguje osobistej inwencji, twórczego wykorzystywania talentu oraz rozpoznawania nowych wyzwań. Prelegent podkreślił, że posłuszeństwo ma charakter wspólnotowy, czyli jest włączone w jedność prezbiterium, które współpracuje z biskupem, a za jego pośrednictwem z następcą św. Piotra.

Przewodniczący przypomniał zalecenia "Dyrektorium o posłudze i życiu kapłanów" - "kapłan, będący sługą Kościoła, nie może wiązać się z żadną okolicznością historyczną. Powinien stanąć ponad wszelkimi stronnictwami politycznymi. Winien pamiętać, że do pasterzy Kościoła nie należy bezpośrednie interweniowanie w układy polityczne i organizację życia społecznego. Nie powinien natomiast ustawać w wysiłku formowania sumień". Przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa zwrócił również uwagę na to, że pośród okoliczności, w jakich przypada pracować Kościołowi sosnowieckiemu, szczególnego znaczenia nabiera świadectwo celibatu podejmowanego przez kapłanów. "Prezbiter, przyjmując sakrament święceń, upodabnia się do Jezusa i dobrowolnie przyjmuje dar, jakim jest celibat, dla Królestwa Bożego" - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas w sprawie migracji: potrzeba zdrowych, jasnych i czytelnych zasad

2025-12-28 18:37
Abp Adrian Galbas

Archidiecezja Warszawska

Abp Adrian Galbas

W podejmowaniu tej kwestii potrzebny jest spokój i długomyślność, tak, by unikać dwóch skrajności - z jednej strony: nikogo nie przyjmujemy, z drugiej: przyjmujemy wszystkich bez jakichkolwiek zasad. Zasady muszą być jasne i czytelne - wskazał w rozmowie z Polskfir.fr metropolita warszawski abp Adrian Galbas.

Więcej ...

Trump: mamy podstawy do zawarcia porozumienia pokojowego

2025-12-28 20:44

Adobe Stock

Uważam, że mamy podstawy do zawarcia porozumienia w sprawie Ukrainy, korzystnego dla wszystkich - powiedział prezydent USA Donald Trump na początku spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Mar-a-Lago na Florydzie.

Więcej ...

Protest górników. Podpisano porozumienie ws. zabezpieczenia pracowników Silesii

2025-12-29 19:36
Transport węgla kamiennego

Adobe Stock

Transport węgla kamiennego

Porozumienie ws. zabezpieczenia pracowników Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia podpisano w poniedziałek po południu w Katowicach. Rozmowy odbywały się w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

„Brat” to najpierw ktoś bliski we wspólnocie, ten,...

Wiara

„Brat” to najpierw ktoś bliski we wspólnocie, ten,...

Przeżył radykalne nawrócenie i zmienił styl życia

Wiara

Przeżył radykalne nawrócenie i zmienił styl życia

Po pożarze kościół w Lublinie grozi zawaleniem. Będzie...

Kościół

Po pożarze kościół w Lublinie grozi zawaleniem. Będzie...

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego...

Kościół

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego...

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Kościół

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku