Reklama

Uroczystości w Turobinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W grudniu ubiegłego roku parafia Turobin przeżywała niecodzienną, a zarazem historyczną uroczystość. Do parafii przybył abp Józef Życiński, który przewodniczył Mszy św. w czasie której poświęcił odbudowane zabytkowe organy, 5 nowych witraży oraz udzielił sakramentu bierzmowania 150 osobowej grupie młodzieży z Gimnazjum.

Na wstępie Mszy św. Metropolitę powitali: Stanisław Swatowski - przewodniczący Rady Parafialnej oraz Teresa Wilczopolska - przedstawicielka rodziców dzieci bierzmowanych. Po nich głos zabrał dziekan ks. kan. Władysław Trubicki, który w gorących słowach powitał abp. Życińskiego, a także przybyłych gości: senatora RP Lesława Podkańskiego, posła Zdzisława Podkańskiego, Wójta Gminy Turobin Alfreda Sobotkę, dyrektorów szkół i dyrektora Banku Spółdzielczego. Ksiądz Proboszcz witał także wszystkich przybyłych księży rodaków oraz kapłanów z dekanatu, a także parafian. Wspomniał, iż Arcybiskup przybywa już po raz trzeci do Turobina. Następnie mówił o organach, które pochodzą z 1888 roku. Ich odbudowę rozpoczął jeszcze ks. kan. Jan Domański. Całość prac prowadziła firma Jerzego Kukli. Ten świetny organista i organmistrz przybył w tym dniu do Turobina, grał podczas Mszy św. oraz po jej zakończeniu.

Ksiądz Kanonik wymienił również sponsorów witraży, które zamontowano w kościele parafialnym 1 grudnia 2001 roku, a które wykonane zostały przez pracownię witraży Zbigniewa Jaworskiego z Wrocławia. Poprzednie witraże w prezbiterium zostały założone 100 lat temu! Pierwszy witraż, przedstawiający Niedzielę Palmową, ufundowali księża - rodacy: ks. prał. Adolf Bała, O. Gedeon Bała - bernardyn, ks. Dariusz Bondyra, ks. Andrzej Jachymek, ks. Dariusz Kowalski, O. Petroniusz Powęzka - bernardyn, ks. Jacek Pyter, ks. kan. Michał Radej, ks. kan. Wacław Romanek, ks. Wiesław Rycerz, ks. kan. Aleksander Sieciechowicz i ks. Józef Swatowski. Drugi witraż, Jezus modlący się w Ogrójcu, ufundował senator Lesław Podkański, który pochodzi z Tarnawy Małej. Trzeci - Golgota i Ukrzyżowanie - rodzina Romańskich, kółka różańcowe i bezimienni ofiarodawcy, czwarty - Zmartwychwstanie Pana Jezusa - Danuta i Wiesław Radej z Olszanki, którzy jako pierwsi rozpoczęli starania o to, by witraże znalazły się w kościele. Piąty witraż umieszczony w zakrystii, a przedstawiający Zesłanie Ducha Świętego, sponsorowali Urszula i Czesław Tomiłowie z Załawcza. Ksiądz Proboszcz wspomniał, iż w tych wszystkich pracach pomogli także: Wojewódzki Konserwator Zabytków, Urząd Marszałkowski w Lublinie i Fundusz Kościelny z Warszawy, a inicjatywę wspierał poseł Zdzisław Podkański. Następnie Ksiądz Dziekan poprosił Arcybiskupa o wręczenie dyplomu uznania Zofii i Janowi Plewuchom za długoletnią pracę na stanowisku kościelnego ( od 1968 r.). Na koniec zwrócił się do Metropolity słowami: "Swoim przybyciem do nas - modlitwą i słowem umocnij nas w Duchu i Prawdzie na dalsze nasze życie, abyśmy zawsze i w każdym miejscu trwali w jedności Kościoła i wierności jego Pasterzom na progu Nowego Tysiąclecia i w pierwszym roku przygotowania do Jubileuszu 200 - lecia Archidiecezji Lubelskiej, którego hasło brzmi - Chrystus obecny w swoim Kościele" .

Abp Życiński wyraził radość, że ta liturgia jednoczy ludzi przychodzących z różnych środowisk. Następnie powiedział, że Mszę św. ofiaruje za wszystkich, prosząc Boga, "aby Kościół, który wpisywał się w dzieje polskiego narodu, w jego dramaty, powstania i marzenia o wolności, rzeźbił dusze piękne i wrażliwe". Arcybiskup szczególnie polecił Bogu młodzież, modląc się, aby potrafiła wziąć na swoje barki te wartości, których symbolem jest krzyż: "by krzyż zdobiący dziś waszą pierś znaczył całe wasze życie". Po wstępie Arcybiskup uroczyście poświęcił zabytkowe organy i nowe witraże. Po odczytaniu Ewangelii Ksiądz Proboszcz zwrócił się z prośbą do Arcybiskupa o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży.

W homilii Metropolita nawiązał do trudnej sytuacji obecnego czasu, zwracając uwagę na to, że ludzie wierzący powinni zawsze żyć nadzieją i podtrzymywać na duchu tych, którym ciężko i którzy popadają w rozpacz. Arcybiskup mówił o tym, jak szybko zmienia się czas, jak szybko zapominamy o tym, co było, o przeszłości. "W tym zmieniającym się czasie Chrystus kieruje do nas swoje przesłanie i chwali nam styl i życie św. Jana Chrzciciela, którego wielkość polega na tym, że zamiast korzystać z bogactwa życia wybrał samotność pustyni, modlitwę i mówił głośno o prawdach życia i zasadach, które powinny obowiązywać wszystkich". Ksiądz Arcybiskup wspomniał także o Prymasie Tysiąclecia, którego rok ustanowiony przez Sejm RP dobiegł końca. Mówił o wielkich zasługach kard. Wyszyńskiego dla Kościoła i Narodu; o tym, że należy kochać Boga, być wiernym, zachowywać tradycje narodowe, dawać świadectwo więzi z bliźnimi, nie bać się tego, co trudne. Na zakończenie powiedział: " Nam wszystkim obecnym w tej świątyni piękno organów i piękno promieni słonecznych, tańczących w nowych witrażach, przypomina, że czymś realnym jest nie tylko świat brzydoty, krzyku, prymitywizmu, ale czymś realnym jest świat wielkich i szlachetnych dusz - proszę, byście nawiązywali do tego, co szlachetne w naszej tradycji, byście współpracowali z ks. kan. Władysławem i jego współpracownikami, którzy kształtować będą w tej świątyni wasze dusze, byście z tradycji tej parafii wydobywali to, co wielkie i trudne, jak choćby pamięć o Powstaniu Styczniowym i byście w sercach nieśli radość do domów, do bliskich, do szkół i jako świadkowie radości byli tymi, którzy zwiastują chrześcijaństwo dojrzałe, umocnione łaską Ducha Świętego".

Po wyznaniu wiary i modlitwie o Dary Ducha Świętego Arcybiskup udzielił sakramentu bierzmowania ponad 150 młodym ludziom. Następnie w intencjach nowo bierzmowanych i w intencjach całego Kościoła modlono się modlitwą wiernych. Po Komunii św. słowa podziękowania na ręce Arcybiskupa skierował Proboszcz - za posługę pasterską, umocnienie w wierze i nadziei. Z kolei młodzież podziękowała Metropolicie za udzielony sakrament, a w imieniu parafian dziękował prezes Akcji Katolickiej. Na zakończenie Arcybiskup pobłogosławił krzyże, które młodzież dostała z racji bierzmowania i podziękował wszystkim za przeżycie tych uroczystości.

Ten dzień pozostanie na długo w pamięci parafian jako wspaniała uroczystość i wielkie święto dla całej parafii. Piękno zewnętrzne, które jest w kościele - ołtarz główny i boczny Matki Bożej (odnowiony jeszcze przez śp. ks. Franciszka Cymborskiego), wspaniałe witraże i odnowione organy dzięki staraniom ks. kan. Władysława Trubickiego - to wszystko będzie oddziaływać na wiernych i pomagać w modlitwie, śpiewie, refleksji nad życiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...