Reklama

Przy s zczęku oręża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekordowa liczba widzów obejrzała tegoroczny XII już Międzynarodowy Turniej Rycerski na zamku „Krzyżtopór”.
Trzydniowe historyczne widowisko cieszy się niesłabnącą popularnością. Odbywa się ono w szczególnej scenerii. Monumentalne ruiny zamku w Ujeździe należą do największych tego rodzaju kompleksów w Europie. Rycerze walczą o szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego.
Motywem przewodnim tegorocznego turnieju była wizyta w Ujeździe hetmana polnego Stefana Czarnieckiego, który dokonał tu przeglądu wojsk przed wyprawą wojenną do Szwecji. Wielkiego wodza witało na zamku całe zgromadzone rycerstwo i na jego cześć urządziło paradną musztrę.
Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się dwie bitwy o zamek. Były również występy sceniczne m.in. Kabaretu Kopydłowo, zespołu Stańczaki i Dworzanie.
W niedzielne przedpołudnie 25 maja rycerze wzięli udział we Mszy św., a potem w uroczystej paradzie na zamkowym dziedzińcu. Tego dnia wręczono główne trofeum zwycięzcom XII Turnieju. Po raz kolejny już nagroda przypadła w udziale grupie „Cohors” ze słowackiego Preszowa. W turnieju łuczniczym zwyciężył Jakub Kostrzewa ze Słupna, a włóczniczym Maciej Bury z Sandomierza. Specjalną nagrodę otrzymał Paweł Ciepiela - kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Staszowskiej.
Już w przyszłym roku ruszyć ma rekonstrukcja fragmentu zamkowych ruin. Odrestaurowana zostanie część bramna warowni, gdzie planowane jest utworzenie muzeum i galerii. Dzięki temu turyści przyjeżdżający do Ujazdu będą mogli zobaczyć, jak wyglądała słynna rezydencja magnacka w okresie swojej świetności.

Rycerz Krzysztof Baldwin Ossoliński
Był synem budowniczego Krzyżtoporu, Krzysztofa Ossolińskiego, i drugim właścicielem rezydencji. Studiował na Uniwersytecie w Krakowie. Pełnił godność starosty wiślickiego, stopnickiego i ropczyckiego. W 1648 r. wraz z pospolitym ruszeniem ziemi sandomierskiej udał się na wyprawę wojenną przeciwko Tatarom. Zginął, przeszyty strzałą z łuku podczas bitwy pod Zborowem w 1649 r. Po jego śmierci zamek przeszedł w ręce familii Kalinowskich, Baldwin nie pozostawił bowiem spadkobiercy. Legenda głosi, że w ruinach pojawia się dziś jego duch w zbroi husarskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Makulatura na misje

2024-05-17 13:56

plakat organizatorów

Pomóżmy dzieciom ulicy! – apelują organizatorzy kolejnej akcji zbiórki makulatury

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...