Reklama

Archidiecezjalne Dni Młodych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowe Dni Młodych rozpoczęły się w 1985 r., kiedy to papież Jan Paweł II napisał „List do młodych” z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży. Na terenie naszej archidiecezji coroczne spotkania młodych rozpoczęły się od 1994 r. Do tej pory mogliśmy spotkać się w Szczecinie, Lipianach i Kamieniu Pomorskim. Nad organizacją i przygotowaniem tych uroczystości czuwał komitet organizacyjny pod przewodnictwem ks. dr. Piotra Skiby. Komitet ten został powołany przez Kurię Metropolitalną w Szczecinie.
W tym roku obchody Dni Młodych składały się z dwóch etapów. Pierwszy z nich miał miejsce w Szczecinie w Niedzielę Palmową 16 marca. Odbył się wtedy konkurs palm, a na zakończenie dnia można było uczestniczyć w koncercie zespołu „Full Power Spirit” oraz „Jesienni Przyjaciele”. Drugim etapem było Archidiecezjalne Spotkanie Młodych w Myśliborzu. Ponad 1000 osób przyjechało do tego miasteczka, by świadczyć o swojej miłości do Boga. Spotkanie to odbyło się w dniach 23-25 maja pod hasłem: „Wyzwolić moc świadectwa”. Hasło to zostało podzielone na każdy dzień pobytu.
Od 2002 r. na spotkania młodych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przybywają również grupy z różnych krajów. W tym roku gościliśmy u siebie grupę młodzieży niemieckiej, która przybyła do nas z Bambergu.
Młodych zgromadzonych przy stadionie powitał o godz. 12 abp Zygmunt Kamiński. Kierując do nich słowo, jednocześnie otworzył drugi etap spotkania młodych. W pierwszym dniu młodzież mogła uczestniczyć w warsztatach praktycznych (biblijnych, dziennikarskich, ekologicznych, flagowych, fotograficznych, gospel, medycznych, muzycznych, teatralnych i in). O godz. 20 rozpoczęła się Droga Krzyżowa ulicami miasta do kościoła pw. Jana Chrzciciela, którą prowadził ks. Andrzej Grochowski wraz z katechetką Magdaleną Halak z Gryfic. Na zakończenie w świątyni odbyła się adoracja Krzyża, którą poprowadził ks. dr Piotr Gałas.
W drugim dniu spotkań o godz. 12 miała miejsce uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Mariana Przykuckiego. Na początku przywitał on zgromadzoną młodzież oraz zachęcił, by Mszę św. przeżyć, a nie tylko w niej uczestniczyć. W homilii ukazał znaczenie młodzieży dla współczesnego świata i wyraził zadowolenie, że tak liczna grupa młodych ludzi naszej archidiecezji spotyka się w tym miejscu. Przywołując czytania dnia, ukazywał wybór drogi powołania i znaczenie tej drogi. Dla lepszego zrozumienia tego wyboru została przedstawiona Matka Boża, która swoim życiem świadczyła o miłości Boga w Jej życiu. Ksiądz Arcybiskup nawiązał do tegorocznego hasła Dni Młodych, przypominając, jak wielkie jest to zadanie i jak wymagające. Zachęcał również, by młodzi wszystko, co do nich dociera, badali, a co szlachetne zachowywali. Na zakończenie Mszy św. Jego Ekscelencja miał trzy prośby do młodych: pierwsza - by byli pobożniejsi po tych spotkaniach, bo jest to łączność z Bogiem. „Pamiętajcie o modlitwie i przystępowaniu do sakramentów świętych” - mówił Ksiądz Arcybiskup. Druga - by zawsze opowiadali się za dobrem, choćby trzeba było zdobywać je przebojem. Trzecia - by pamiętali, że mają sumienie, i by dbali o poprawność sumienia. Tego dnia odbył się również koncert zespołu „Jesienni Przyjaciele”. Na zakończenie dnia ks. Krzysztof Pokorski przygotował procesję światła, która prowadziła do kościoła pw. Jana Chrzciciela. Tam miało miejsce nabożeństwo do Ducha Świętego pod przewodnictwem bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza.
Ostatni dzień rozpoczął się modlitwą na stadionie, po której pracowano w małych grupach nad tematem orędzia na Światowy Dzień Młodych, które napisał papież Benedykt XVI. Forum prowadziła grupa animatorów. Młodzi mogli podzielić się swoimi odczuciami, jak i świadectwem działania Ducha Świętego w ich życiu. Szczytem Dnia Młodych była niedzielna Eucharystia, której przewodniczył biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak. Razem z bp. Dajczakiem Mszę św. sprawował bp Marian Błażej Kruszyłowicz wraz z przybyłymi kapłanami. Biskup Dajczak na początku Eucharystii zachęcał, by uczestnicy zadali sobie pytania wewnątrz swoich serc, na co czekają, czego chcą i w jakim celu tutaj się gromadzą. W swej homilii bp Dajczak przedstawił wiele świadectw młodych ludzi odwołujących się do Ewangelii. Przykłady życia, które przywiózł ze sobą, ukazały, jak można żyć z Bogiem w każdej sytuacji życia. Przedstawił, jak Bóg działa w naszym życiu i jak pragnie naszego świadectwa życia. Jednocześnie przestrzegał, by nie zagłuszać słów, jakie kieruje do nas Bóg. A te szczególnie można usłyszeć w ciszy. Biskup zachęcał młodych do szukania ludzi, którzy pełnić będą rolę kierownika duchowego w ich życiu. „Trzeba mieć obok kogoś, kto jest tym człowiekiem, który dla mnie jest świadkiem. Szukajcie takich ludzi, szukajcie ludzi mądrych i dobrych. Szukajcie ludzi serca, wiary, których w sercach i umysłach jest Bóg. I On wam pomoże. Szukajcie takich miejsc, w których dotyka się świętości”.
Na zakończenie Eucharystii ks. Marcin Ferdynus wyraził słowo podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania Dni Młodych. W szczególności przyczynili się do tego sponsorzy, jak i wolontariusze, którzy przez cały czas czuwali nad porządkiem uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli