Reklama

Św. Izydorze wspieraj pracę rąk naszych

Niedziela toruńska 23/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z inicjatywy diecezjalnego duszpasterza rolników diecezji toruńskiej od 2003 r. organizowane są uroczystości ku czci św. Izydora przy współudziale lokalnych władz samorządowych. Odbywały się one kolejno w: Grodzicznie, Pokrzydowie, Ryńsku, Mokrem, Rywałdzie (połączone z jubileuszem 25-lecia duszpasterstwa rolników). Tegoroczne, szóste święto odbyło się 11 maja w Unisławiu. Było szczególne ze względu na obecność relikwii patrona rolników, które przybyły z Topólczy w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Rolnicy i mieszkańcy wsi oraz małych miast, aby świętować i uczcić patrona, przyjechali do Unisławia wraz z dekanalnymi duszpasterzami rolników: ks. Janem Żymantem (dek. chełmiński), ks. Jackiem Wyrowińskim (dek. działdowski), ks. Kazimierzem Zacharkiewiczem (dek. golubski), ks. kan. Józefem Kiełpińskim (dek. jabłonowski), ks. Mirosławem Culepą (dek. lidzbarski), ks. kan. Jerzym Hirszem (dek. lubawski), ks. kan. Kazimierzem Flisikowskim (dek. łasiński), ks. Grzegorzem Nadolnym (dek. wąbrzeski). Obecny był również ks. prał. Józef Nowakowski z diecezjalnego wydziału duszpasterstwa oraz kapłani z dekanatu unisławskiego. Jeśli Pan Bóg nie pobłogosławi, na darmo człowiek się trudzi, a jego praca będzie bezowocna. Dlatego trwanie modlitewne miało wybłagać u Boga błogosławieństwo dla matki ziemi i pracujących na roli.
Delegacje z terenu całej diecezji, poprowadzone przez poczet sztandarowy diecezjalnego duszpasterstwa rolników i miejscową orkiestrę, przeszły sprzed budynku Zespołu Szkół do kościoła. Święto rozpoczęła Msza św. w kościele św. Bartłomieja pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego. Przybyłych powitał ks. kan. Romuald Nelkowski, dziekan dekanatu unisławskiego i proboszcz parafii św. Bartłomieja w Unisławiu. W homilii Biskup Józef mówił o charakterze nowego człowieka, który, przyjmując dary Ducha Świętego, staje się pełny miłości wobec ziemi i bliźniego. Miłość do Boga Ojca jest wyrazem panowania nad ziemią. Wzorem św. Izydora - kochającego ziemię, dar Boży - współcześni rolnicy w swej pracy mają współpracować z Bogiem w dziele stwórczym pamiętając, „że człowiek sieje, ale to Bóg posługuje się rolnikiem, aby przemieniać serca i twarde struktury”. Kaznodzieja apelował: „Rolnicy, bądźcie otwarci na Boga i Ojczyznę. Możecie takimi być przez modlitwę! Obyście się poczuli jako ci, którzy mają szczególną troskę nad ziemią”.
Liturgię Słowa przygotowali rolnicy z dekanatów chełmińskiego i unisławskiego, a dary ofiarne złożyli przedstawiciele środowisk wiejskich dekanatu unisławskiego. Następnie Ksiądz Biskup poświęcił ziemię przywiezioną przez rolników, aby wydała stokrotne plony dla tych, którzy uznają ją jako matkę żywicielkę, aby każdy człowiek szanował ojczystą ziemię i każdą kruszynę chleba.
Dziękując Matce Bożej za opiekę, zawierzono Jej rolników i duszpasterzy, polską wieś oraz wszystkie sprawy Ojczyzny. Diecezjalny duszpasterz rolników ks. Zbigniew J. Gański, dziękując za liczną obecność i modlitwę, życzył mądrości Ducha Świętego, pobożności, pracowitości oraz wykonywania swoich zadań przy współpracy z Panem. „Niech ta poświęcona ziemia, którą rozsypiemy na nasze pola, mocą Bożego błogosławieństwa ogarnie zagony ojczystej ziemi” - dodał. Przedstawiciel duszpasterstwa rolników Stanisław Kołodziej podziękował Biskupi Józefowi za opiekę i modlitwę w intencji osób pracujących na roli w naszej diecezji. Uczestnicy ucałowali relikwie św. Izydora.
Po Mszy schola „Laudate Dominum” z parafii św. Marcina w Sarnowie przedstawiła program słowno-muzyczny pt. „Drogi Izydora do świętości”. Praca, modlitwa, zawierzenie Matce Bożej i miłosierdzie względem bliźniego to cztery drogi, którymi kroczył Święty ku Bogu. Chociaż żył w odległych czasach, to jego postawa i życie mogą dla nas (nie tylko rolników) wzorem do naśladowania. Prezentując życiorys Świętego, przypomniano naukę Jana Pawła II, wykonano pieśni i poezję poruszające kwestię czterech dróg Izydora do świętości.
Wójt gminy Unisław Roman Misiaszek, współorganizator diecezjalnego święta, rozpoczął następną część święta w hali Zespołu Szkół, a następnie zaprosił do udziału w festynie.
Z wykładem na temat „Gospodarowanie na wsi w harmonii z Bogiem i przyrodą” wystąpił Zbigniew Przybylak, propagator ekologicznego gospodarowania. Podkreślił, że podstawą gospodarowania w zgodzie z Panem Bogiem oraz naturą są: gospodarstwa rodzinne, podporządkowanie swojej pracy wartościom przyrody i duchowym. Powołując się na wskazania św. Bernarda, mówił o potrzebie ratowania życia (nie tylko własnego) przez właściwą pracę rolnika. - Co jest dobre dla rolnika, jest dobre dla bliźniego, który korzysta z pracy rolnika - uwrażliwiał. Aby żyć na wsi w zgodzie z Bogiem i przyrodą, należy najpierw odnaleźć spokój ducha, ponieważ rolnictwo zbliża do Stwórcy.
Spotkanie uświetniły występy artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Kundzia” z Chełmna, orkiestry dętej i chóru młodzieżowego z Zespołu Szkół w Unisławiu. Wieczorna zabawa ludowa zakończyła święto.

Św. Izydor Oracz z Madrytu żył na przełomie XI i XII wieku. Kult tego Świętego dotarł do Polski w XVII wieku. Popularyzowali go jezuici pracujący wśród ludności wiejskiej, nie tylko chłopi, lecz także szlachta osiadła na wsi stanowili gorliwych wyznawców św. Izydora.
Pod koniec XIX wieku został ogłoszony patronem rolników. Madryt, Bawaria, Bretania czy Polska to rejony, w których z okazji jego święta odbywają się uroczystości w kościołach i ludowe festyny

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania