Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków Łagiewniki

O tęsknocie

Małgorzata Pabis

Za środowisko mediów, o błogosławieństwo Boże, rzetelność i ciągłe dążenie do prawdy, która wyzwala - w takiej intencji modlił się w czwartek, 21 maja, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku homilii ks. Michalczewski przywołał fragment wiersza Adama Asnyka „Tęsknota”: „Patrzą się w ciemne odmęty/ Te wielkie ruchome słońca.../ I ja miłością przejęty,/ Patrzę i tęsknię bez końca…”

- Te słowa wyrażają w piękny sposób uczucie, któremu na imię tęsknota. Tęsknota od zarania dziejów towarzyszyła każdemu człowiekowi. Ona budzi emocje, zmienia patrzenie na świat, człowieka, czasem niesie nadzieje, lecz czasem i zniechęca – powiedział ks. Michalczewski i dodał, że dzisiejsza Ewangelia mówi nam o tej tęsknocie, którą żył „pierwotny Kościół”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dziś, gdy patrzymy na świat, jest on w całości objęty tęsknotą! Ta tęsknota jest spowodowana oczywiście panującą sytuacją epidemii. Tęsknimy za normalnością, naszymi codziennymi spotkaniami, normalną pracą, w pełni otwartymi kościołami – zauważył.

Kapłan zadał pytanie, czym jest tęsknota i za czym ja tęsknię? I wyjaśniał: - Tęsknię na pewno za prawdą w codziennym życiu. Jezus powiedział do każdego z nas „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Chcesz być człowiekiem wolnym, żyj w prawdzie! Prawdę jednak tak trudno znaleźć w naszym świecie. Walka o pozycję, szybkość informacji – „zawsze chcę być pierwszy”, gubi wartość prawdy, a wyzwala w nas postawę zakłamania i pychy, a co za tym idzie, arogancji do ludzi i do wszelkich zasad panujących na świecie. Poznać i żyć prawdą to klucz do szczęśliwego życia. Nie tylko mojego, ale tych którzy na co dzień żyją obok mnie. Dlatego właśnie tęsknię za prawdą.

Ks. Michalczewski mówił dalej, że tęskni również za radością: - Ludzie dzisiaj chodzą bardzo smutni. Co nas przytłacza? Problemy, choroba, śmierć kogoś bliskiego, sytuacja materialna, zdrada? Nie ma na to prostej odpowiedzi. Smutek to uczucie w człowieku wywołane emocjami, których nie jesteśmy w stanie ocenić i poznać. Może tego dokonać tylko Chrystus. Na koniec dzisiejszej Ewangelii usłyszeliśmy, że On chce zamienić nasz smutek w radość – Zaufać i oddać wszystko Panu Jezusowi, to klucz do tego, by nasz smutek był zamieniony w radość! Właśnie takiej postawy zaufania uczy nas św. Siostra Faustyna! Dlatego tęsknię za radością – podkreślił.

Reklama

Tęsknię za prawdziwą miłością, tą która nigdy nie ustaje! - kontynuował dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. I nauczał: - Słowo miłość w dzisiejszym świecie traci wartość. I mimo że miłość wiele imion ma, my powinniśmy zrobić wszystko, by w naszym życiu miłość miała na imię Bóg, bo tylko On jest Miłością. I właśnie to Ona uczy nas, jakimi powinniśmy być ludźmi, jaka powinna być nasza postawa i relacje względem innych. Dlatego tęsknię za Miłością.

Ks. Michalczewski przywołał fragment „Dzienniczka” św. siostry Faustyny: „Czekam na Ciebie, Panie, wśród ciszy i milczenia,/ Z tęsknotą wielką w swym sercu,/ z nieprzezwyciężonym pragnieniem./ Czuję, że moja miłość ku Tobie w żar się zamienia/ I jak płomień wzniesie się w niebo w życia końcu”.

Kończąc homilię, kaznodzieja życzył: - Niech tęsknota wzbudza w nas jeszcze większe pragnienie poznania Boga w ciszy i w milczeniu, który jest Miłością, posyła nam Ducha z darem radości i poznania prawdy o nas samych.

Podziel się:

Oceń:

2020-05-21 10:34

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

Więcej ...

Święty ostatniej godziny

pl.wikipedia.org

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza