Reklama

Radują się nasze serca w Panu - spotkania opłatkowe osób niepełnosprawnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legnica

Spotkania organizowane w Legnicy dla osób niepełnosprawnych od kilku lat stają się już tradycją tego miasta. W ubiegłym roku odbył się bal sylwestrowy, a pod koniec stycznia - spotkanie opłatkowe dla osób niepełnosprawnych z Legnicy i okolic: Lubina, Jawora, Polkowic, Ścinawy, Złotoryi. Miało ono miejsce w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. Wzięło w nim udział ok. 900 osób: ludzie niepełnosprawni wraz z rodzinami, przedstawiciele organizacji pomocowych, wolontariusze.

Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczył bp Stefan Regmunt. Na początku Ksiądz Biskup powitał zebranych i wyraził swą radość z faktu zorganizowania takiego spotkania oraz z licznego udziału wiernych. Przywitał przybyłych na uroczystość księży, kleryków i siostry zakonne. Podziękował za obecność przedstawicielom władz samorządowych oraz organizacji pracujących na rzecz niepełnosprawnych. Wyraził radość z obecności na opłatkowej uroczystości ks. Janusza Malskiego z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który w Głogowie opiekuje się niepełnosprawnymi.

Zwyczajem już się staje, że czynności przewidziane dla świeckich podczas Mszy św. wykonują niepełnosprawni. I tak pierwsze czytanie odczytała osoba niepełnosprawna ruchowo ze Stowarzyszenia " Równe Szanse" ze Ścinawy. Drugie czytanie należało do podopiecznej lubińskiej filii Fundacji im. Brata Alberta.

Rozpoczynając homilię, Ksiądz Biskup przypomniał, że znajdujemy się jeszcze w okresie Bożego Narodzenia - czasie, kiedy rozważamy prawdę, że Jezus dla nas zstąpił z nieba. Przyszedł na ziemię, aby nas zbawić, czyli uwolnić od grzechu i zła. Jest to więc czas szczególny, który uczy nas miłości, uśmiechu, przebaczenia. Wielu ludzi przychodziło do Jezusa, aby zrozumieć, że pragnie On ich zbawić. Dziś Kościół jest takim Betlejem, gdzie szukamy Jezusa. Wśród tych, którzy do Niego przychodzą, są też niepełnosprawni. O nich Kościół musi szczególnie dbać - aby mieli dostęp do kościoła, tego murowanego, aby mogli uczestniczyć w katechezie i sakramentach, aby dostępne było dla nich Pismo Święte. A takie spotkania opłatkowe są wyrazem gotowości pracy z niepełnosprawnymi na cały rok. Maryja oddała się na całkowitą służbę Jezusowi. Dziś także Chrystus poszukuje tych, przez których będzie mógł dotrzeć do potrzebujących, chorych, ubogich.

W modlitwie wiernych także wzięli udział niepełnosprawni, ich rodziny i przyjaciele. Oni także ponieśli do ołtarza swoje dary. Eucharystię śpiewem ubogacił Chór Kameralny Cantores Minores Wratislavienses.

Po dziękczynnej modlitwie Ksiądz Biskup jeszcze raz podziękował uczestnikom Eucharystii. Słowa wdzięczności skierował do legnickich kapłanów, którzy włączyli się aktywnie w przygotowanie spotkania. Nie zapomniał i o świeckich, dziękując pracownikom Fundacji im. Brata Alberta z Lubina za ich trud, Elżbiecie Badiuk za pomoc osobom z Polskiego Związku Głuchych, członkom organizacji i instytucji podejmujących pracę z niepełnosprawnymi. Przekazał zebranym wyrazy duchowej jedności od biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, który nie mógł być obecny na opłatku, zawsze jednak pozostaje bardzo życzliwy osobom niepełnosprawnym. Zaprosił także wszystkich na dalszą część spotkania do sali w dolnej części kościoła.

Świąteczna agapa rozpoczęła się od poświęcenia przez Księdza Biskupa opłatków i składania sobie życzeń. Z głośników popłynęły kolędy śpiewane przez Beatę Rybotycką, świąteczny nastrój potęgowała udekorowana pięknie sala, no i kolędnicy - w przepięknych strojach, z turoniem, diabłem, śmiercią, dwoma gwiazdami, pasterzami i anielskimi skrzydłami. Nie może być jednak świąt bez szopki, a podczas tego spotkania szopek było mnóstwo. Dzięki Młodzieżowemu Centrum Kultury " Harcerz" z Legnicy mogliśmy podziwiać szopki z XII Regionalnego Przeglądu Szopek Bożonarodzeniowych. Czego tam nie było! Szopki drewniane, gipsowe, rzeźbione, malowane, duże i całkiem malutkie, kolorowe i jednobarwne cieszyły oczy oglądających.

A ludzie, przełamując się opłatkiem, próbowali przełamywać bariery lęku, niepewności, nieśmiałości. Czasem podchodzili do siebie z maciupeńkim kawałkiem opłatka, byle tylko móc wraz z nim dać komuś dobre słowo, uśmiech, życzliwy gest.

Po zaspokojeniu głodu duchowego przyszła pora na pokarm dla ciała. Sprawnie wydawany pyszny bigos i kiełbaski szybko znikały z garnków, dla nikogo nie brakło też ciasta, herbaty i owoców.

Chwila ciszy nastała, kiedy głos zabrał Ksiądz Biskup. Zapowiadał i przedstawiał wykonawców programu artystycznego. Pierwszymi byli "Skauci" - zespół z Domu Pomocy Społecznej z Nielestna pod dyrekcją Jana Grudzińskiego. Następnie zaprezentował się zespół "Brailton" z Polskiego Związku Niewidomych z Dzierżoniowa, nad którym opiekę sprawuje Elżbieta Lipińska. Zespół jest znany w naszej diecezji, ponieważ prezentował swój repertuar podczas Kongresu Osób Niepełnosprawnych w 1999 r. Ostatni z zaproszonych zespołów to lubiński integracyjny zespół młodzieżowy "Oratorium Band & Albert company", którego opiekunem jest Marek Gracarz. Wszystkie zespoły wystąpiły ze świątecznym repertuarem - nawet jeśli nie były to kolędy, to utwory o miłości i przyjaźni umacniały świąteczną atmosferę. Przy znanym refrenie "Przekażcie sobie znak pokoju" sala zafalowała uniesionymi w górę dłońmi, wielu śpiewom towarzyszył "klaszczący" akompaniament, a każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Członkami wszystkich zespołów były osoby niepełnosprawne, co jeszcze bardziej podkreślało integracyjny charakter spotkania i ujawniało to, o czym mówi bp Stefan - jak wiele dobra niepełnosprawni mogą dać innym.

Na zakończenie spotkania podane zostały jeszcze dwa ogłoszenia: pod koniec lutego odbędą się w Legnicy rekolekcje dla ludzi niepełnosprawnych, organizowane przez wspólnotę osób niepełnosprawnych działającą w parafii pw. Świętej Trójcy. Drugie ogłoszenie było właściwie zaproszeniem skierowanym przez Księdza Biskupa do wzięcia udziału w III już Diecezjalnej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Krzeszowa, która odbędzie się 7 września br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Iran: Prezydent i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca

2024-05-20 08:18

PAP/EPA/Iranian state TV (IRIB)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował w poniedziałek rano irański Czerwony Półksiężyc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj