Reklama

Wielki Post w rodzinie chrześcijańskiej

Niedziela legnicka 7/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dokumentach soborowych czytamy "Tak w liturgii, jak i w katechezie należy przedstawić w pełnym świetle podwójny charakter Wielkiego Postu. Przez przypominanie chrztu lub też przygotowanie do niego oraz przez pokutę ma on usposobić wiernych, oddających się gorliwiej słuchaniu Słowa Bożego i modlitwie, do obchodzenia paschalnego misterium" .

Przygotowując dzieci do przeżyć wielkopostnych, należy zachować umiar, przyjmując jako pewnik, że dziecko nie jest zdolne do popełnienia grzechu. Warto jednak delikatnie wprowadzić je w atmosferę wielkopostną, nie naruszając jego wrażliwości, ukazując mu miłość Chrystusa, która ma moc zwyciężania zła. Pierwsze cztery niedziele Wielkiego Postu mają charakter wybitnie pokutny. Jest to czas przemian i nawróceń. Od piątej niedzieli rozpoczyna się czas rozważań Męki i Śmierci Chrystusa. W tym okresie rezygnujemy z rozrywek, mamy więcej czasu, który można spożytkować na zbliżenie się do Boga. Można go wykorzystać na urządzenie ołtarzyka domowego. W każdym domu jest miejsce do spania, jedzenia, kąpania się, gotowania, oglądania telewizji itp. - rzadko spotykamy wydzielone miejsce do modlitwy. Może właśnie w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu warto to zmienić. Zaangażować dzieci do zorganizowania miejsca, gdzie można będzie się skupić i gdzie cała rodzina mogłaby się gromadzić na wspólną modlitwę. Takie miejsce na co dzień przypomina, kim jesteśmy i jakie za tym idą zobowiązania. Jeżeli rodzina codziennie wspólnie mówi i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..., nie rozpadnie się. Sposób urządzenia ołtarzyka domowego jest całkowicie uzależniony od warunków mieszkaniowych. To może być osobny stolik z klęcznikiem, ale może to być wygospodarowane miejsce w meblościance. Przedmioty kultu religijnego są różne i mogą się zmieniać w zależności od okresu w roku liturgicznym. Również można wygospodarować miejsce na wypisaną na kartoniku myśl przewodnią liturgii danego okresu. Ołtarzyk dajmy pod opiekę dzieciom, niech zapalają świece, dbają o kwiaty i porządek. Takie miejsce do modlitwy w domu ma większe znaczenie dla rozwoju religijnego dzieci niż najwspanialej urządzony kościół parafialny.

W I Niedzielę w gronie rodzinnym rozważamy List św. Pawła do Rzymian (5, 12-19) oraz Ewangelię św. Mateusza (4, 1-11). W dzisiejszym fragmencie Pawłowego listu zawarta jest prawda o grzechu jako źródle zła i prawda o konieczności zbawienia, czyli odrodzenia się w Chrystusie. Po decyzji człowieka o odwróceniu się od Boga nastąpiła obietnica naprawy. Chrystus przyszedł, by przywrócić Boga człowiekowi i człowieka Bogu. Człowiek - Adam zgrzeszył, Człowiek-Bóg Jezus Chrystus przyszedł, aby naprawić zło. Człowiek-Bóg został wystawiony na pokusę, o czym pisze Mateusz w dzisiejszej Ewangelii. Ten sam szatan, który kusił Adama, kusił Jezusa z Nazaretu. Szatan wie, jakie są ludzkie marzenia i wchodzi właśnie w te obszary, na terenie których najłatwiej można człowieka zwieść. Człowiek chce być syty, chce być wielki, robić rzeczy, które wbijają innych w zazdrość, a jego w pychę i chce posiadać wiele. Czytając słowa tej Ewangelii, przedyskutujmy z dziećmi, które z tych marzeń jest w nich najsilniejsze. Dziś, gdy masowo wyrzuca się żywność, bo wiele jej wyprodukowano i nie zdążono skonsumować, nasze dzieci głodu nie cierpią, ale w dobie Harry Pottera pokusa druga jakże jest aktualna. Również umiłowanie dóbr materialnych nam zagraża. Jak ochronić się przed tymi pokusami? Wspólna rozmowa na ten temat w świątecznym nastroju jest najskuteczniejszym instrumentem zapobiegania tym patologiom, w które wciąga młodych ludzi współczesność.

Ten dzień wykorzystujemy też, by porozmawiać z dziećmi o chrzcie św. Gdy dzieci są małe, ograniczmy się do pokazania zdjęć i pamiątek z dnia ich chrztu św., zaznaczmy tę datę w kalendarzu. Opowiedzmy dziecku, jaką dla nas radością był ten dzień i jak on przebiegał. Starszym dzieciom opowiedzmy, czym jest chrzest św. i wysłuchajmy ich uwag na ten temat. Gdy zrodzą się problemy, z którymi rodzice nie dają sobie rady, nie należy wpadać w panikę. Raczej zaproponujmy dzieciom wspólne poszukiwanie odpowiedzi na ujawnione pytania. Znajdziemy je u katechety, w książkach religijnych lub w prasie katolickiej. Ważne, by dzieci zrozumiały, że i my mamy trudności w pojmowaniu Boskich Tajemnic i że mogą wraz z nami je odkrywać. Uroczystość kończymy odpaleniem od świecy na ołtarzyku świec od chrztu św. Rodzice nalewają do naczynia wodę święconą. Wszyscy maczają palce w wodzie i żegnają się. Tej rodzinnej uroczystości może towarzyszyć melodia pieśni wielkopostnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w maju

2024-05-16 16:49

Karol Porwich/Niedziela

33 689 różańców odmówiono od początku maja aż do dzisiaj w ramach akcji „Wyzwanie 50 tys. różańców”. To inicjatywa promowana przez amerykańskiego biskupa Roberta Barrona wraz z zespołem katolickiej aplikacji Hallow. Jak pokazuje mapa wydarzenia, biorą w nim udział ludzie z całego świata.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Turniej WTA w Rzymie - Świątek awansowała do finału

2024-05-16 18:27
Ida Świątek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Ida Świątek

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Liderka światowego rankingu tenisistek w półfinale wygrała z rozstawioną z "trójką" Amerykanką Coco Gauff 6:4, 6:3.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania