Reklama

Wielka Brytania: genetyk walczący z COVID-19 laureatem tegorocznej nagrody Templetona

AdobeStock.com

Francis S Collins, 70-letni amerykański genetyk i lekarz szukający leku i szczepionki na COVID-19 został tegorocznym laureatem Templetona. Ta jedna z najwyżej dotowanych nagród, w wysokości 1,1 miliona funtów (ponad 5 mln zł), przyznawana jest w uznaniu zasług „na przerzucanie mostów między religią i nauką”.

W uzasadnieniu przewodnicząca Fundacji Johna Templetona, Heather Templeton Dill napisała, że Collins ucieleśnia ideał przyświecający jej dziadkowi, gdy fundował nagrodę: „rygorystyczne badania, szczególnie w dziedzinie nauk ścisłych, mogą pomóc ludzkości w stawianiu czoła najgłębszym i najbardziej wymagającym pytaniom egzystencjalnym”.

Przyjmując nagrodę Collins przyznał, że opłakuje cierpienia śmierć ofiar koronawirusa. Wywołuje to w nim pytanie, jak kochający Bóg może pozwolić na takie tragedie. – Ale wtedy przypominam sobie, że ten Bóg, który zawisł na krzyżu dobrze zna cierpienie. Nieustannie uczę się, że Bóg nigdy nie obiecywał wolności od cierpienia, lecz raczej to, że będzie „dla nas ucieczką i mocą” i że „łatwo znaleźć u Niego pomoc w trudnościach” – napisał laureat, cytując Psalm 46.

Collins od 2009 r. stoi na czele Krajowych Instytutów Zdrowia w Bethesda w stanie Maryland. W ich skład wchodzi 27 instytutów i ośrodków. Dyrektorem został z nominacji prezydenta Baracka Obamy, którą w 2017 r. potwierdził Donald Trump. Wcześniej, w latach 1993-2008 kierował Krajowym Instytutem Badań nad Ludzkim Genomem, prowadzącym zakończony sukcesem Projekt Ludzkiego Genomu, dzięki któremu poznano sekwencję wszystkich komplementarnych par zasad tworzących ludzki genom.

W 2008 r. założył fundację BioLogos w Waszyngtonie, której mottem są słowa: „Wierzymy, że wiara i nauka prowadzą do prawdy o Bogu i stworzeniu”. W 2009 r. Benedykt XVI mianował go członkiem Papieskiej Akademii Nauk.

W opublikowanej w 2006 r. bestsellerowej książce „Język Boga: kod życia – nauka potwierdza wiarę” Collins napisał, że „wiara w Boga może być całkowicie racjonalnym wyborem” i że „zasady wiary są komplementarne wobec zasad nauki”. Zachęcał wspólnoty religijne do korzystania „z najnowszych odkryć genetyki i nauk biomedycznych jako wiedzy mogącej wzbogacić i poszerzyć ich wiarę”.

Reklama

Jednocześnie Collins opowiada się za badaniami na komórkach macierzystych pobranych z abortowanych dzieci, tłumacząc, że bez nich w niektórych dziedzinach „trudno sobie wyobrazić, że wiedzielibyśmy to, co wiemy”.

Ustanowiona w 1972 r. przez sir Johna Templetona nagroda ma na celu uznanie zasług osób, które „wniosły wyjątkowy wkład w potwierdzanie duchowego wymiaru życia poprzez badania, odkrycia lub działalność praktyczną”. Wśród laureatów są m.in. św. Matka Teresa z Kalkuty, Brat Roger z Taizé, anglikański arcybiskup Desmond Tutu, ewangelicki kaznodzieja Billy Graham, XIV Dalajlama i ks. prof. Józef Heller. Ubiegłorocznym laureatem był brazylijski fizyk i astronom Marcelo Gleiser.

2020-05-21 14:10

Wybrane dla Ciebie

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Karol Porwich/Niedziela

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Więcej ...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Więcej ...

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

Wiadomości

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Niedziela Legnicka

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...