Reklama

Dni Jana Pawła II

Niedziela lubelska 24/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do majowych dni Jana Pawła II w Kraśniku trwały ponad dwa miesiące. W gronie organizatorów znaleźli się m.in. Stowarzyszenie Muzyczne „Canticum Canticorum”, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Stróży, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy oraz Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, a także kraśnickie szkoły i parafie. Wśród organizatorów prym wiedli niezastąpieni księża Adam Bab i Jerzy Misiak. Z setek plakatów Ojciec Święty w zamyśleniu i radości zapraszał do udziału w uroczystościach, nad którymi honorowy patronat objęli abp Józef Życiński i marszałek województwa Krzysztof Grabczuk.
Papieskie Dni rozpoczęły się rowerowym rajdem na trasie Kraśnik - Częstochowa, który zorganizował Tadeusz Bartoś. Cykliści w okolicznościowych koszulkach modlili się przed Jasnogórską Panią o rychłą beatyfikację Jana Pawła II oraz w intencji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego kraśnickiego męczennika ks. Stanisława Zielińskiego. Oficjalna inauguracja Dni odbyła się 11 maja w kościele pw. Świętego Ducha w Kraśniku podczas Mszy św. odpustowej. Tego dnia z inicjatywy młodzieży zorganizowano kiermasz ciast, a dochód w wysokości 1200 zł przeznaczono na wsparcie misji prowadzonej przez o. Jerzego Gardę. W tym samym czasie w Trzydniku Dużym i w Stróży odbył się „Turniej piłki siatkowej”, zorganizowany przez Krzysztofa Góreckiego. Następnego dnia w Szkole Podstawowej w Rudniku Szlacheckim odbył się „Turniej wiedzy o Janie Pawle II”, przygotowany przez Mariolę Gałkowską, a w Centrum Kultury zaprezentował się Zespół „2Tm2,3”. Ciekawą inicjatywą było zorganizowanie przez wolontariuszy z Gimnazjum nr 2 i Liceum nr 1 kiermaszu książek o tematyce papieskiej i stoiska z kremówkami upieczonymi przez cukierników PSS „Społem”.
14 maja Gimnazjum im. Jana Pawła II w Stróży zorganizowało pierwszy Zjazd Szkół im. Jana Pawła II z terenu archidiecezji lubelskiej, któremu towarzyszyło hasło: „Niesiemy wartości Jana Pawła II - żyjemy nimi i przekazujemy je innym”. Przejściu ze szkoły do kościoła towarzyszył koncert młodzieżowej orkiestry dętej z Liceum im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie. W Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego uczestniczyło aż 17 pocztów sztandarowych. Od wspólnej modlitwy zaczęła tworzyć się Rodzina Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej, której asystentem kościelnym został ks. kan. Ryszard Jurak. Podczas Eucharystii Metropolita udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania oraz poświęcił ufundowaną dla kościoła w Stróży figurę Jana Pawła II, a także obrazy św. Faustyny, św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Cecylii. Członkom Archidiecezjalnej Rodziny Szkół abp Życiński życzył, by „serca wychowanków były zdolne przebaczać, jednoczyć i kochać tak, jak czynił to Patron”. Druga część uroczystości miała miejsce w szkole. „Występując z inicjatywą utworzenia Rodziny Szkół, mieliśmy na uwadze dążenie do ścisłej współpracy, wymiany doświadczeń i wzajemnego wzbogacania się - mówił dyrektor Jerzy Misiak. - Pragniemy, by na nasze spotkania przenieść to wszystko, co robimy i czym żyjemy, starając się pokazać naszego Patrona przede wszystkim przez pryzmat tego, jak jego wskazania realizujemy w codziennym życiu”. W dalszej części spotkania, życząc radości i zadowolenia oraz kontynuacji celów, jakie stawia przed sobą Zjazd i z jakich powstała Rodzina Szkół, głos zabrali goście, m.in. ks. prał. Ryszard Lis i kurator Jolanta Misiak. Tego dnia odbyło się podsumowanie konkursu na prezentację multimedialną o Janie Pawle II, ogłoszonego przez Gimnazjum w Stróży. Laureatami zostali: Aleksander Wójcik (SP nr 51 w Lublinie), Paulina Ćwieka (SP nr 6 w Kraśniku), Konrad Małek (SP nr 4 w Łęcznej), Piotr Borowski (Gimnazjum nr 1 w Chełmie), Magdalena Łakoma (Gimnazjum w Stróży) oraz Sylwia Tylus (Gimnazjum w Stróży). Po części oficjalnej wystąpiła młodzież z interesującym programem artystycznym.
„O miłość i pokój dla świata” - to hasło, jakie przyświecało modlitewnemu czuwaniu, zorganizowanemu 14 maja w kraśnickich kościołach. W dniu św. Zofii w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku odbył się turniej wiedzy o Janie Pawle II dla szkół ponadpodstawowych, przygotowany przez Monikę Gałkowską. Zawody wygrała drużyna Gimnazjum nr 2 w Kraśniku. Po konkursie z uczestnikami spotkał się o. Jerzy Garda, który opowiadał o swoich spotkaniach z Janem Pawłem II, pielgrzymkach rowerowych z Kraśnika do Rzymu oraz o swojej pracy na misji w Afryce. Tego dnia w Centrum Kultury otwarto wystawę prac plastycznych „Jan Paweł II - Dobry Ojciec”. W piątek wieczorem, 16 maja, kościół farny ledwo pomieścił wiernych, którzy przyszli wysłuchać koncertu Zespołu Muzyki Sakralnej „Lumen”. Wykonawcy z udziałem kraśnickiego Chóru Kameralnego „Canticum Canticorum” zaprezentowali poporatorium „Miłosierdzie Boże” Zbigniewa Małkiewicza. Przed oratorium kraśnicki chór zaśpiewał włoską pieśń, napisaną po śmierci Papieża, przetłumaczoną i opracowaną przez o. Juliana Śmierciaka, muzykologa KUL, bernardyna z Lublina. Następnego dnia do Centrum Kultury i Promocji m.in. z Jasła, Krosna, Ostrowca Świętokrzyskiego i z Białej Podlaskiej przyjechało aż 14 zespołów, aby wziąć udział w II Festiwalu Pieśni Papieskiej. Przegląd odbywał się w kategorii utworów muzycznych napisanych do tekstów Jana Pawła II oraz utworów muzycznych inspirowanych nauczaniem lub osobą Jana Pawła II. Główną nagrodę zdobył zespół „Didymos” ze Szkoły Podstawowej w Charłupi Małej, a duet „Rytm” z Kraśnika otrzymał wyróżnienie. Na zakończenie festiwalu i papieskich Dni wystąpiła kapela góralska Janusza Pilnego z programem „Usłys Boze i Ty Łojce Świynty”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany księży w diecezji warszawsko - praskiej

2024-06-19 10:36

Karol Porwich/Niedziela

Na mocy decyzji podjętych przez Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego w diecezji warszawsko - praskiej dokonają się następujące zmiany personalne.

Więcej ...

Bp Ważny: Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść

2024-06-22 15:01

diecezja.sosnowiec.pl

Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa - powiedział bp Artur Ważny w swojej homilii. W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbył się dziś ingres bp. Artura Ważnego. Mszy św. przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Więcej ...

Święcenia biskupie ks. prał. Krzysztofa Nykiela

2024-06-23 07:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

Wiara

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny