Reklama

Tu proboszczem był bł. abp. Nowowiejski

Niedziela płocka 24/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dojeżdżając do Sochocina, trudno nie dostrzec strzelistej sylwetki imponującej, neogotyckiej świątyni. Parafia ma długie tradycje, powstała bowiem w drugiej połowie XIV wieku. W 1835 r. na prośbę kasztelana kruszwickiego Dobiesława, ówczesnego właściciela Sochocina, książę mazowiecki Janusz I podpisał dokument lokacyjny, nadając mieszkańcom prawo miejskie, należy więc domniemywać, że istniała już także wtedy parafia. Pierwsza zachowana wzmianka, mówiąca o plebanie sochocińskim, Wacławie, pochodzi z 1450 r. W 1528 r. król Zygmunt Stary miasto Sochocin wraz z parafią nadał dożywotnio swojej żonie królowej Bonie. Królowa była fundatorką kolejnego, zbudowanego w połowie XVI wieku kościoła, który konsekrował bp Wojciech Tolibowski. Około połowy XIX wieku świątynia spłonęła. Nowy, drewniany kościół został zbudowany z inicjatywy ks. Kajetana Romana w 1857 r., a konsekrował go w 1865 r. bp Wincenty Popiel. Obecna świątynia swoimi korzeniami jest związana z bł. abp. Antonim Julianem Nowowiejskim, który administrował parafią Sochocin jako jej proboszcz, a w 1919 r. konsekrował tu kościół, którego budowę rozpoczął w 1908 r. ks. Wincenty Chabowski.
Parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Sochocinie wizytował 6 maja bp Roman Marcinkowski.

Duszpasterstwo

„Obserwując naszą wspólnotę z bliska, wyraźnie odczuwam i dotykam trwałych dzieł moich poprzedników - mówił w wizytacyjnym sprawozdaniu proboszcz parafii ks. kan. Czesław Stolarczyk. - Objąłem urząd proboszcza ponad 6 lat temu po tak czcigodnych poprzednikach, jak bł. abp Antoni Julian Nowowiejski, ks. Wincenty Chabowski - męczennik z Dachau, ks. Alojzy Poszwa, ks. Wincenty Helenowski, ks. Stanisław Zakrzewski i ks. Jerzy Szczepanik. Mam świadomość wielkiego dziedzictwa, pięknego świadectwa i dostrzegam również stare i nowe zagrożenia dla wiary i życia chrześcijańskiego”.
Mówiąc o parafii, ksiądz proboszcz dostrzegał zarówno jej blaski, jak i cienie: cieszy bowiem zwiększająca się liczba rozdzielanej Komunii św. w ciągu roku, ale jednocześnie zwiększa się liczba tych, którzy nie mogą przystępować do Komunii św. z racji na trwanie w niesakramentalnych związkach. „Jest coraz więcej ludzi, którzy czynnie włączają się w grupy lub bezinteresownie troszczą się o różne potrzeby wspólnoty parafialnej, a jednocześnie kilka osób otwarcie wyraziło swoją obcość wobec życia parafialnego i ktoś dołączył do świadków Jehowy” - mówił duszpasterz.
Na niedzielną Eucharystię uczęszcza od 30 do 40% zobowiązanych. W każdy piątek o godz. 15 jest odmawiana koronka do Miłosierdzia Bożego, a następnie 3 godziny trwa adoracja Najświętszego Sakramentu - ta praktyka jest owocem Roku Eucharystii. W pierwsze soboty miesiąca na różańcu i Mszy św. gromadzą się koła Żywego Różańca oraz inni gorliwi czciciele Matki Bożej. Wiele osób dorosłych oraz od kilku lat dzieci komunijne zakładają szkaplerz święty, powierzając każdy swój nowy dzień opiece Matki Bożej.
Po 17 latach przerwy w parafii zostały zorganizowane misje święte, które prowadzili księża salezjanie. Sprowadzono też do parafii relikwie bł. Matki Teresy z Kalkuty, dla których wykonano nowy feretron. Wprowadzono dożynki parafialne. W 2004 r. Jan Paweł II podarował parafii do budującej się wtedy kaplicy w Kołozębiu obraz Matki Bożej Częstochowskiej, zaś w 2005 r. Biskup Płocki ustanowił odpust w kaplicy w Kołozębiu na dzień Matki Bożej Częstochowskiej. Od 5 kwietnia 2007 r. dwóch parafian, Teodor Gzowski i Grzegorz Kowalski, zostało ustanowionych nadzwyczajnymi szafarzami Eucharystii.
W kaplicy w Kołozębiu oprócz coniedzielnej Mszy św. są odprawiane nabożeństwa okresowe: Droga Krzyżowa, nabożeństwo majowe, czerwcowe, a w październiku - Różaniec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

„By można było pracować dla dobra dusz ludzkich, trzeba też było wykonać szereg prac materialnych” - mówił w wizytacyjnym sprawozdaniu ksiądz proboszcz. Warto wymienić choćby najważniejsze z nich. Przebudowano prezbiterium w świątyni, wykonano 2 witraże, urządzono ogród parafialny z dróżką różańcową i altanką, w otworach wieży kościoła zamontowano żaluzje, a w górnej rozecie wieży został zainstalowany nowy zegar. Odnowiono boczne ołtarze w kościele oraz kruchtę. W zewnętrznych blendach świątyni wykonano 3 malowidła. Odnowiono bramy i furtki w parkanie przykościelnym. Założono na ławki w kościele wykładziny ocieplające, odrestaurowano zabytkowy obraz św. Jana Chrzciciela, na kościele wymieniono rynajzy oraz część rynien, założono zapory śniegowe, wybudowano kaplicę Matki Bożej w Kołozębiu z parkanem i parkingiem. Wykonano dalszą część chodnika na cmentarzu parafialnym. Na miejscu dawnego kościoła w Gromadzynie mieszkańcy wioski postawili kaplicę, w której z okazji święta patrona dawnego kościoła i parafii, św. Stanisława, jest odprawiana Msza św. Przeprowadzono kapitalny remont salki katechetycznej, na plebanii założono nowy dach i wyremontowano wikariat. W planach na najbliższy czas jest odnowienie dachu na kościele.
W kaplicy w Kołozębiu od ostatniej wizyty Biskupa Romana wykonano parkan, bramę oraz część chodnika. W najbliższym czasie jest planowany remont dawnej zlewni na potrzebny budynek gospodarczy.

Reklama

Przebieg wizytacji

Swój pobyt w parafii w Sochocinie Biskup Roman rozpoczął od wizyty w domu chorego (w rodzinie Marii i Stanisława Wojciechowskich), po czym na Dróżce Różańcowej modlił się z członkami kół Żywego Różańca, zaś o godz. 11 w kościele parafialnym spotkał się z chorymi podczas Mszy św., odprawionej dla nich w ramach parafialnego dnia chorego, a następnie udał się na cmentarz parafialny, by modlić się za zmarłych parafian oraz pochowanych tam kapłanów.
W drodze do kaplicy filialnej w Kołozębiu Ksiądz Biskup zatrzymał się w Gromadzynie, by tam modlić się w miejscu, gdzie stał dawny kościół. W Kołozębiu Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami działających przy kaplicy grup, modlił się Koronką do Miłosierdzia Bożego i uczestniczył w nabożeństwie majowym. O współpracy z parafią mówiła również dyrektor szkoły w Kołozębiu.
Wizytę w parafii zakończyła uroczysta Msza św. ingresowa, przed którą sprawozdanie ze swoje pracy złożył najpierw proboszcz parafii, po nim zaś przedstawiciele grup parafialnych. Biskup Roman udzielił także sakramentu bierzmowania przygotowanej do jego przyjęcia młodzieży.

Reklama

Grupy parafialne

PRZY KOŚCIELE PARAFIALNYM W SOCHOCINIE:
Powołana 28 kwietnia 2002 r. parafialna rada gospodarcza liczy 16 członków. Radni troszczą się przede wszystkim o wymiar materialny parafii, ale także podczas spotkań obejmują wspólną modlitwą sprawy parafialne.
Parafialny oddział Akcji Katolickiej skupia 19 osób. Przy udziale jego członków są prowadzone punkt Caritas, biblioteka i sklepik parafialny, organizowane są akcje dożywiania dzieci w szkole, festyny, loterie, konkursy dla dzieci i młodzieży.
Grupa Ruchu Rodzin Nazaretańskich liczy 7 osób, w tym 2 małżeństwa. Spotkania odbywają się w każdy piątek w salce katechetycznej. Opiekunem grupy jest ksiądz proboszcz. Jej członkowie na spotkaniach modlą się, a także w oparciu głównie o tekst książki założyciela ruchu ks. Tadeusza Dajczera dzielą się doświadczeniami, przeżyciami i spostrzeżeniami w dziedzinie wiary.
W uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej, 16 lipca 2003 r., odbyło się pierwsze spotkanie nowej grupy formacyjnej dla osób, które chcą nosić szkaplerz święty. Spotkanie, na którego zakończenie wielu osobom nałożono szkaplerz, prowadził karmelita o. Ryszard Stolarczyk. Grupa spotyka się raz w miesiącu w salce katechetycznej lub w ogrodzie parafialnym. Na spotkania uczęszcza 10-20 osób. Ksiądz proboszcz, który jest opiekunem grupy, na każde spotkanie przygotowuje zagadnienia do dyskusji, kieruje nią i wyjaśnia trudne pojęcia.
Asysta procesyjna liczy ok. 50 osób. W jej składzie są dzieci, młodzież, kobiety i mężczyźni w młodym, średnim i starszym wieku oraz członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy mają także swój feretron. Asysta swoją posługę zaczyna od Rezurekcji, a kończy w pierwszą niedzielę października; uczestniczy w procesjach wokół kościoła z racji pierwszej niedzieli miesiąca, uroczystości odpustowej ku czci patrona św. Jana Chrzciciela oraz z okazji święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Procesja w uroczystość Bożego Ciała rozpoczyna oktawę, w czasie której są śpiewane uroczyste nieszpory oraz odbywają się procesje eucharystyczne, w których uczestniczą także dzieci komunijne. Członkowie OSP adorują Najświętszy Sakrament wystawiony w grobie Pańskim i wraz z orkiestrą dętą biorą udział w uroczystych procesjach.
Chór parafialny w Sochocinie ma wieloletnią tradycję, istnieje już od ponad 100 lat. Obecnie liczy 20 osób, a prowadzi go organista Zdzisław Wrzesiński. Członkowie chóru spotykają się systematycznie 2 razy w tygodniu. W swoim repertuarze mają utwory 3-4 głosowe, co roku w Niedzielę Palmową śpiewają też Mękę Pańską. Przy parafii działa także schola dziecięca.
Parafialna poradnia życia rodzinnego przygotowuje narzeczonych do sakramentu małżeństwa. „Pracę swą pełnię od 2000 r. i do chwili obecnej przygotowałam do małżeństwa 140 par” - mówiła prowadząca poradnię. Zajęcia odbywają się w salce parafialnej, kurs obejmuje 3 trwające godzinę spotkania prowadzone w formie warsztatów i wykładów. Narzeczeni otrzymują od parafii pomoce dydaktyczne w postaci broszurek i książek.
Od września 2007 r. działa ośmioosobowa grupa dorosłych animatorów, przygotowujących uczniów III klas gimnazjum do sakramentu bierzmowania. Spotykają się oni z młodzieżą co 2-3 tygodnie w salce parafialnej lub w domach animatorów.
Ruch Światło-Życie gromadzi w parafii dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalną i ze szkoły średniej. Obecnie do oazy należy 25 osób, w tym 5 animatorek. Cotygodniowe spotkania odbywają się w salce katechetycznej oraz w domach animatorek, uczestnicy wyjeżdżają także na Oazy Modlitwy oraz Dni Wspólnoty, uwieńczeniem zaś rocznej formacji jest wyjazd na oazę letnią.
Grupa Liturgicznej Służby Ołtarza liczy ponad 30 ministrantów w różnym wieku. Należą do niej uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych, uczelni wyższych oraz osoby pracujące. Spotykają się co tydzień na sobotnich zbiórkach w salce parafialnej, aby doskonalić swoje umiejętności, a w środowe wieczory mają możliwość korzystania z hali sportowej, dzięki czemu odnoszą wiele sukcesów w międzyparafialnych turniejach piłkarskich. Kilku z nich ukończyło kurs lektorski oraz kurs ceremoniarza.
Do Szkolnego Koła Różańcowego należą uczniowie klasy IV i V, a prowadzi je katechetka Dorota Goździewska. Do założenia Koła zachęcił ich ksiądz proboszcz, przygotowując do odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego. Dzieci spotykają się co miesiąc w ogrodzie parafialnym lub w salce katechetycznej,
Od września 2007 r. działa Koło Misyjne. Jego opiekunką jest katechetka Małgorzata Marchel. Dzieci podjęły zobowiązanie odmawiania każdego dnia jedno „Zdrowaś Maryjo” w intencjach misyjnych. Na spotkaniach słuchają Słowa Bożego, poznają postaci świętych oraz dowiadują się tego, jak żyją ich rówieśnicy w krajach misyjnych.

PRZY KAPLICY FILIALNEJ W KOŁOZĘBIU:
Sprawy parafii i całego Kościoła ogarniają modlitwą 3 koła Żywego Różańca dorosłych i 2 dziecięce. Koła dziecięce prowadzi katechetka. Spotkania odbywają się co miesiąc w domach i w kaplicy.
Wspólnota ministrantów przy kaplicy w Kołozębiu liczy 14 osób, w tym 2 kandydatów do Liturgicznej Służby Ołtarza. Zbiórki odbywają się w każdą sobotę. Chłopcy podnoszą tężyznę fizyczną i integrują się podczas cośrodowych spotkań w hali sportowej w Sochocinie, a w najbliższym czasie okazją do integracji będzie wspólne ognisko.
Przy kaplicy działa także Ruch Światło-Życie. Wspólnotę oazową tworzą dwie grupy: pierwsza, ze szkoły podstawowej (klasy IV-VI), liczy 6 osób i ma spotkania 2 razy w tygodniu w szkole podstawowej w Kołozębiu. Druga grupa, licząca 8 osób, to młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym, która spotyka się w domu prywatnym.

Oprac. T.O.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Sochocinie

Patron parafii: św. Jan Chrzciciel
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela
Kaplica filialna: pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kołozębiu
Dekanat: płoński
Miejscowości: Sochocin, Baraki, Biele, Budy Gutarzewskie, Ciemniewo, Drożdżyn, Gromadzyn, Gutarzewo, Halinin, Kolonia Sochocin, Kołoząb, Kondrajec, Kuchary Królewskie, Niewikla, Obrąb, Ostrowie, Rzy, Wola Osada, Wola Wodzińska, Zielona, Żelechy
Proboszcz: ks. kan. Czesław Stolarczyk
Wikariusz: ks. Wojciech Adam Paradowski
Katecheci: Dorota Goździewska, Małgorzata Marchel, Anna Stępkowska
Organista: Zdzisław Wrzesiński
Zakrystian: Jan Andrusiewicz
W parafii działają: Parafialna Rada Gospodarcza, Akcja Katolicka, Ruch Rodzin Nazaretańskich, koła Żywego Różańca (17), Bractwo Szkaplerza Świętego, Asysta Procesyjna, chór parafialny, schola dziecięca, poradnictwo rodzinne, animatorzy grup kandydatów do bierzmowania, Ruch Światło-Życie, ministranci, dziecięce koło Żywego Różańca, grupa misyjna dzieci
Msze św. w niedzielę: w kościele parafialnym - 9, 12, 17, w kaplicy w Kołozębiu - 10.30

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, wśród...

Historia

Obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, wśród...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela