Reklama

Razem jesteśmy mocni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koniec maja i czerwiec wpisał się w parafii w Woli Rzeczyckiej dwoma szczególnymi wydarzeniami - Diecezjalnym Spotkaniem Teatralnym Szkół im. Jana Pawła II i obchodami 80-lecia parafii. Takie wspólne świętowanie, spotkania i towarzysząca im radość umacniają wspólnotę parafialną, co ma duże znaczenie w podejmowaniu i realizacji zamierzeń.

III Spotkanie Teatralne Szkół Papieskich

29 maja br. Szkoła im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej już po raz trzeci zorganizowała przegląd szkolnych teatrów papieskich szkół „Młodzi aktorzy swojemu Patronowi”. W tegorocznej edycji wzięło udział osiem zespołów, którzy od rana prezentowali przygotowane przez siebie inscenizacje, inspirowane tegorocznym hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”. Otwarcia Spotkań dokonała dyrektor Barbara Pankowska, a jury tegorocznego festiwalu miało ciężkie zadanie, by spośród młodych aktorów wyłonić zwycięzców: coraz wyższy staje się poziom gry, coraz staranniej przygotowują się papieskie szkoły do stawania w szranki rywalizacji - zadziwić mogą starania szkolnych scenografów, opiekunów dobierających scenariusz i przygotowujących młodych aktorów. W tym roku poszczególne szkoły, biorące udział w Spotkaniach, zaprezentowały bogaty repertuar: PSP w Pysznicy pokazała „Króla wschodzącego Słońca”, PSP w Chwałowicach „Dwie Dorotki”, PSP nr 12 w Stalowej Woli „Naukę wróżki”, PSP w Zabrniu „Może trzeba ci pomóc”, PSP w Nowosielcu „Jest taki kwiat”, SP nr 2 w Gorzycach „Cudalińskich”, PSP w Woli Rzeczyckiej „Królewna Śnieżka”, a PSP nr 1 w Rudniku „Czarno czy biało?”.
Trudno było zadecydować jurorom Spotkań (połowę jury stanowili pracownicy „Niedzieli Sandomierskiej” - Piotr Jackowski i ks. Krzysztof Sudoł) komu przyznać pierwszą nagrodę, ale zwyciężyła niezwykle zaprezentowana „Królewna Śnieżka” z PSP w Woli Rzeczykiej, wygrywając z bardzo ciekawym przedstawieniem Rudnika „Czarno czy biało?” i „Dwoma Dorotkami” z Chwałowic, które otrzymały III miejsce. Po prezentacjach młodzi aktorzy ze swoimi opiekunami uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej w parafialnym kościele przez bp. Edwarda Frankowskiego, a po niej szkolne mury gościnnie częstowały wszystkich obiadem. Zdobywcy pierwszego miejsca powtórzyli nagrodzone przedstawienie i znowu młodzi aktorzy czekają z utęsknieniem na powrót do Woli Rzeczyckiej za rok.

80-lecie parafii

W tym roku mija 80 lat powstania parafii w Woli Rzeczyckiej, której mieszkańcy chodzili wcześniej do kościoła do Rozwadowa. Mądrość i dobre serce o. Hieronima Ryby, rozwadowskiego kapucyna, zaowocowały w latach 1912-13 wybudowaniem świątyni w Woli Rzeczyckiej. Jej projektantem był Kazimierz Świerczyński ze Lwowa, który wzorując się na kościele w Ślęzakach, zaprojektował ją w stylu gotyku nadwiślańskiego, jednonawową. Opis kościelnego inwentarza zaznacza, że świątynia „posiada ołtarz główny wykonany w 1926 r. z drzewa modrzewiowego przez rzeźbiarza z Krosna Andrzeja Lenika i dwa ołtarze boczne wykonane z drzewa dębowego wykonane pod jego nadzorem przez miejscowych stolarzy Aleksandra Wydrę i Jana Latawca. Do dużego ołtarza w 1928 r. malarz Barwicki z Lublina namalował obraz Nawiedzenia NMP. Ozdobą kościoła jest rzeźbiona powała kasetonowa upodobniona do kasetonów wawelskich, z tą różnicą, że zamiast głów, są okrągłe rozety, zaprojektowana i wykonana przez artystę prof. Akademii Sztuk Pięknych Jana Budziłę pochodzącego z pobliskiego Pniowa. W latach 1934-37 artysta malarz Czesław Szyjkowski ze Lwowa wykonał polichromię - cztery obrazy przedstawiające tajemnice radosne różańca w prezbiterium, a na plafonie krzyż z barankiem paschalnym i symbolami czterech ewangelistów i bogatą ornamentykę w całym kościele. Pomagał mu w tym malarz Józef Kułacz z Rozwadowa. W 1928 r. dokonano zakupu organów oraz lampy wiecznej w kształcie trzech orłów z fabryki Stupnickiego z Przemyśla”.
28 lipca 1987 r. kościół został wpisany do katalogu zabytków woj. tarnobrzeskiego pod numerem 310 A i jest zaliczany ze względu na swój wystrój, a w szczególności polichromię i strop kasetonowy, do wyjątkowej klasy obiektów zabytkowych z tego okresu, jakie istnieją w Polsce w niezmienionym stanie. Wokół kościoła wybudowano cztery kapliczki Bożego Ciała i dzwonnicę, w której umieszczono trzy dzwony odlane w 1925 r. w firmie Felczyńskiego w Przemyślu. O tym wszystkim z wielką dumą opowiada ks. Marcin Hejman, obecny proboszcz z Woli Rzeczyckiej, dla którego ten jubileusz jest powodem ogromnej radości. Podczas parafialnego odpustu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, przeniesionego na niedzielę 1 czerwca, świętowali mieszkańcy Woli Rzeczyckiej jubileuszową radość na Sumie odpustowej, sprawowanej przez ks. prał. Jana Młynarczyka z Sandomierza-Nadbrzezia, który „zastępował” bp. Edwarda Frankowskiego - miejscowego rodaka. Razem z ks. Grzegorzem Kasprzyckim, studentem KUL-u, modlił się Ksiądz Prałat, aby Wola Rzeczycka, dziękująca Panu Bogu za 80-lecie swojej parafii w kolejnych latach swojego istnienia, w kolejnych jubileuszach zapisywała tak jak do tej pory ważne daty swojej historii. Dotychczasowe prace i osiągnięcia, zaznaczone w kościele i wokół niego, na cmentarzu i w sercach parafian stają się wyzwaniem, by nadal w takim samym stylu tworzyć tutaj bogatą historię. Przybyłym na jubileuszową i odpustową uroczystość mieszkańcom, gościom i księżom z dekanatu stalowowolskiego i okolic, na zakończenie Mszy św. dziękował ks. Marcin Hejman, proboszcz z Woli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Czy dziś pojawi się biały dym? Transmisja na żywo z Watykanu

2025-05-08 09:54
Czy dziś zobaczymy biały dym?

Agata Kowalska

Czy dziś zobaczymy biały dym?

O godz. 9 kardynałowie udali się do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie przystąpili do drugiego głosowania. Jeżeli dwa poranne zakończą się bez rezultatu, to czarny dym pojawi się około 12.30.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...