Reklama

100 LAT Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej

Niedziela przemyska 25/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna działa obecnie na podstawie dwóch ustaw: „Prawo o stowarzyszeniach” (z 7 kwietnia 1989 r.) oraz „O ochronie przeciwpożarowej” (z 24 sierpnia 1991 r.). Działalność OSP opiera się na pracy społecznej jej członków, co jest zagwarantowane statutowo, więc na powszechne dziś pytanie: Co oni z tego mają? odpowiedź brzmi tylko jedna - nic. To nic, to jednak jedno z większych dóbr na ziemi, czyli nadzieja Bożego błogosławieństwa i opieka Patrona św. Floriana oraz ludzka wdzięczność czy sympatia. Strażacy działają w myśl słów prezesa Związku Floriańskiego i redaktora naczelnego „Przeglądu Pożarniczego” Bolesława Chomicza, które stały się strażacką dewizą: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” - hasło to widnieje na wielu strażackich sztandarach.
Od wieków pożary były największą z plag na polskich wsiach, charakteryzujących się gęstą zabudową z drewna, słomy i innych materiałów łatwopalnych. W obrębie gospodarstw nie było przerw ogniowych pomiędzy zabudowaniami. Brak kominów dymnych, czyli tzw. kurne chaty sprawiały, że ogień, iskry i dym z palenisk znajdował łatwe ujścia nieszczelnościami domu, co często stanowiło zarzewie pożaru a w przypadku jego wystąpienia brak było ludzi znających sztukę gaszenia ognia. Akcje gaśnicze były chaotyczne a wszechobecna w takich chwilach panika dodatkowo je utrudniała. W miastach bywały określane różnego rodzaju porządki ogniowe zawarte w miejskich przepisach, jednak na wioskach egzekwowanie podobnych uchwał napotykało na trudności związane z pracą przez większą część doby. W okresie rozbiorowym, gdy powstawała większość ochotniczych straży pożarnych, dodatkowo utrudniały to różne pod każdym zaborem przepisy i różne traktowanie tych problemów przez zaborców, np. w zaborze rosyjskim praktycznie nie było żadnych uregulowań prawnych. We wczesnych początkach XX wieku rodząca się samorządność wiejska, będąca częściową oznaką przyszłej niepodległości sprawiała także zwiększone działania w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Większość z tych inicjatyw i działań było w ścisłej łączności z Kościołem, który tworzyła zdecydowana większość ludzi.
Podobnie było z Ochotniczą Strażą Pożarną w Wysokiej, która wzięła swój początek w 1908 r. z inicjatywy członków Związku Katolicko-Społecznego: ks. Wojciecha Blajera, Jana Blajera, Marcina Wojnara, Wojciecha Wojnara, Wojciecha Michny oraz Walentego Michny, który był pierwszym prezesem, a zarazem naczelnikiem jednostki. Pierwotnym celem było zdobycie potrzebnego sprzętu na co gromadzono fundusze z organizowanych zabaw i przedstawień teatralnych, które cieszyły się dużym powodzeniem nie tylko we wsi, ale także w sąsiednich miejscowościach. Zakupiony sprzęt strażacki, składający się m.in. z sikawki ręcznej oraz beczkowozu, przechowywano w szopie kółka rolniczego. Pierwszą remizę stanowił wybudowany w połowie lat 30. ubiegłego stulecia drewniany budynek pokryty dachówką. W latach międzywojennych OSP stała się najprężniejszą organizacją społeczną we wsi. Okres II wojny światowej to tradycyjna działalność strażacka, którą tolerował okupant i konspiracyjna, gdy strażacy pełnili wartę nocną według ustalonych dyżurów, co pozwalało aktywnie wspierać działalność Armii Krajowej czy Batalionów Chłopskich m.in. poprzez nocne ćwiczenia i szkolenia, naukę obsługi broni, a także prowadzenie akcji zbrojnych. Lata powojenne w działalności OSP obfitowały zarówno w pozytywne, jak i negatywne akcenty. Do tych pierwszych zaliczyć można m.in. zakup motopompy w 1947 r., rozpoczęcie budowy na działkach parafialnych, z których parafia została wywłaszczona, nowej remizy w 1953 r. oraz domu gromadzkiego - trzy lata później. Zawirowania polityczne lat powojennych nie ominęły również wysockiej jednostki. Począwszy od 1950 r. władze komunistyczne zabroniły strażakom trzymania warty honorowej przy grobie Chrystusa i brania udziału w uroczystościach rezurekcyjnych. Dopiero w 1978 r. stało się to możliwe, co zaowocowało zwiększeniem liczebności straży. Obecnie jednostka dysponuje dobrym wyposażeniem sprzętowym i lokalowym. Jej członkowie uczestniczą w szkoleniach, zawodach sportowo-pożarniczych, akcjach ratowniczo-gaśniczych i uroczystościach kościelnych. Od wielu lat prezesem OSP Wysoka jest dh Kazimierz Słonina a naczelnikiem dh Kazimierz Flejszar.
Przy OSP Wysoka działa już od blisko 30 lat Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza chłopców a w trakcie tworzenia jest drużyna dziewcząt.
Z okazji 100 lat działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej, 18 maja br. odbyły się uroczystości jubileuszowe, które rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty, której przewodniczył i słowo pasterskie wygłosił bp Adam Szal rodak parafii. Razem z Biskupem w koncelebrze brali udział ks. prał. Feliks Paściak obecny proboszcz oraz ks. prał. Edward Śnieżek były długoletni proboszcz, obecnie rezydujący w Wysokiej i chętnie włączający się w posługę duszpasterską w parafii. Ponadto we Mszy św. uczestniczyło wiele zaproszonych jednostek z okolicznych OSP ze swoimi pocztami sztandarowymi a także parlamentarzyści RP, władze samorządowe szczebla wojewódzkiego, powiatowego, gminnego i wiejskiego, władze strażackie Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, organizacje kościelne i społeczne, goście i mieszkańcy Wysokiej.
Po Mszy św. i przemarszu na plac przed Domem Kultury odbyła się dalsza część uroczystości jubileuszowych, przedstawiono historię OSP i wysłuchano oficjalnych wystąpień i listów gratulacyjnych. Następnie sztandar OSP został odznaczony „Złotym Znakiem Związku”, który jest najwyższym odznaczeniem Ochotniczych Straży Pożarnych, a zasłużeni strażacy medalami: „Za zasługi dla pożarnictwa” lub „Wzorowy Strażak”.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, na którą złożyły się występy młodzieży szkolnej i przedszkolnej oraz zespołów działających w tutejszym Domu Kultury: Orkiestra Dęta, Big Band młodzieżowy, kapela podwórkowa „Wysoczanie”.
Uroczystość jubileuszowa miała również wymiar patriotyczny i wychowawczy. Dla wielu uczestników była dobrą okazją do zapoznania się z historią działań społecznych naszych przodków, a także uświadomienia sobie gotowości spieszenia z pomocą w ratowaniu życia, zdrowia i mienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święta Miss - Gemma Galgani

Niedziela Ogólnopolska 18/2003

wikipedia.org

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady