W ramach tegorocznego Kursu Oazowego dla Animatorów Liturgii (KODAL) odbyły się uroczyste obchody jubileuszu X-lecia Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło-Życie. Podczas jubileuszu gościliśmy osoby związane z diakonią od wielu lat, animatorów i byłych uczestników KODAL-u obecny był także o. Krzysztof Kardzis, misjonarz ze zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki.
KODAL i diakonia wczoraj
Reklama
Za moment powstania Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej należy uznać udział animatorów: Andrzeja Hładkiego z Gorzowa Wlkp. i Marcina Gorzelanego z Zielonej Góry w ogólnopolskim Kursie Oazowym dla Animatorów Liturgii, który odbył się w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach 27 stycznia - 2 lutego 1992 roku. Po powrocie z rekolekcji A. Hładki i M. Gorzelany przystąpili do tworzenia Diakonii Liturgicznej w diecezji. Pierwsze spotkanie formacyjne w rejonie gorzowskim odbyło się na początku grudnia 1992 r., zaś spotkania w rejonie zielonogórskim rozpoczęły się w 1993 r. Opiekę nad rodzącą się diakonią objął diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie ks. Roman Litwińczuk. Także w tym okresie zrodził się pomysł zorganizowania KODAL-u na terenie naszej diecezji. Pierwszy odbył się w 1993 r. w domu rekolekcyjnym "Emaus" w Zielonej Górze, a jego moderatorem był ks. Piotr Spychała. W rekolekcjach tych uczestniczyły 44 osoby. Na kolejnym KODAL-u w Zielonej Górze (luty 1994 r.) po raz pierwszy przeprowadzono Szkołę Komentatorki. Na zakończenie trzeciego KODAL-u pierwszy raz w historii diakonii wręczono jego uczestnikom dyplomy animatora liturgicznego i ceremoniarza parafialnych wspólnot liturgicznych. Nowych animatorów pobłogosławił bp Paweł Socha. Piąty KODAL odbył się po raz pierwszy w Głogowie i od tego czasu co roku rekolekcje dla animatorów liturgii odbywą się właśnie w domu rekolekcyjnym w Głogowie. Moderatorem KODAL-u w jubileuszowym roku 2000 był moderator diecezjalny diakonii ks. Andrzej Hładki, w rekolekcjach tych uczestniczyło 75 osób. Szczególną łaską dla uczestników była możliwość uzyskania odpustu zupełnego, bowiem dom rekolekcyjny sąsiaduje z kościołem stacyjnym pw. św. Mikołaja w Głogowie.
KODAL dziś
Dziesiąty, jubileuszowy KODAL odbył się w dniach 31 stycznia - 8 lutego 2002 roku w Głogowie pod przewodnictwem ks. Andrzeja Hładkiego. W rekolekcjach uczestniczyło wraz z animatorami blisko 70 osób. Na zakończenie rekolekcji 10-ciu uczestników otrzymało błogosławieństwo do posługi komentatorki i ceremoniarza. W ramach rekolekcji prowadzone były wykłady i ćwiczenia przybliżające podstawową wiedzę liturgiczną. Uczestnicy KODAL-u zdobywali umiejętności przydatne w animowaniu życia liturgicznego w parafialnych zespołach służby liturgicznej. Modlitwa Liturgią Godzin wyznaczała rytm każdego dnia. Uczestnicy rekolekcji przeżywali także drogę krzyżową, różaniec i trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem podczas wieczornego czuwania. Nie brakowało również rozrywki, wszyscy doskonale się bawili podczas pogodnych wieczorów organizowanych przez animatorów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jubileusz
Obchody 10. rocznicy powstania Diakoni Liturgicznej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zostały połączone z 10. Kursem Oazowym dla Animatorów Liturgii i odbyły się w niedzielę 3 lutego. Świętowanie jubileuszu rozpoczęła uroczysta modlitwa i odśpiewanie "Króluj nam, Chryste" hymnu służby liturgicznej. Kl. Adrian Put wygłosił referat na temat historii Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej, a goszczący wśród nas o. K. Kardzis wygłosił krótki wykład na temat inkulturacji w liturgii. O. Krzysztof omówił m.in. ciekawy sposób składania darów ofiarnych w Afryce połączony z tańcem i śpiewem. Na koniec tej części spotkania głos zabrał ks. Andrzej Hładki, założyciel i moderator diakonii liturgicznej i KODAL-u. Przypomniał on zebranym uczestnikom rekolekcji i gościom, że podstawowym zadaniem diakonii jest służba w miłości. Po części oficjalnej obchodów jubileuszu wszyscy zebrani dokonali zdmuchnięcia dziesięciu świeczek na urodzinowym torcie, odśpiewano również gromkie sto lat na cześć diakonii. W cześci artystyczna wręczono m.in. nagrodę KODAL 2002 dla najbardziej zasłużonych osób w historii KODAL-u w różnych kategoriach, a prezentacje kabaretowe przygotowane przez animatorów długo bawiły wszystkich zebranych.
KODAL to nie wszystko
Diecezjalna Diakonia Liturgiczna zajmuje się nie tylko organizacją
KODAL-u. Comiesięczne spotkania formacyjne diakonii odbywają się
w pięciu rejonach: gorzowskim, zielonogórskim, żarskim, głogowskim,
kostrzyńskim. Członkowie diakonii podejmują posługę w czasie różnych
uroczystości diecezjalnych: posługiwali podczas wizyty Ojca Świętego
Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp., od 1997 r. organizują w czasie diecezjalnej
pielgrzymki służby liturgicznej do Rokitna Diecezjalne Spotkanie
Prezesów Parafialnych Zespołów Liturgicznych, wydają Biuletyn Liturgiczny "
Misterium". Diakonia organizuje podczas wakacji oazę dla ministrantów
z kursem lektorskim. Członkowie diakonii posługują również w swoich
parafiach, gdzie prowadzą spotkania formacyjne dla ministrantów,
przygotowują kandydatów do posługi ministranta, starając się przybliżyć
im piękno liturgii.
Przez dziesięć lat istnienia posługę moderatorów Diecezjalnej
Diakonii Liturgicznej pełnili: ks. Roman Litwińczuk i ks. Andrzej
Hładki (od 1999 r.).