Reklama

Miejsce to wybrał Pan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jabłonnej został w niedzielę, 8 czerwca, uroczyście poświęcony przez abp. Józefa Życińskiego. Parafia w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Została erygowana przez ówczesnego biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka. W jej skład weszły okoliczne wioski, wyłączone z parafii Bychawka. Budowę współczesnej świątyni, plebanii i cmentarza rozpoczął pierwszy proboszcz ks. Józef Łukasz.
Uroczystość poświęcenia kościoła zgromadziła rzeszę wiernych. Mszę św. z obrzędem poświęcenia koncelebrowali z Księdzem Arcybiskupem i obecnym proboszczem ks. Zbigniewem Cholewą poprzedni proboszczowie: ks. Józef Łukasz i ks. Janusz Gzik oraz dwaj księża wywodzący się z tej parafii. Uroczystość uświetnił śpiew parafialnej scholi oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” z Bychawy, działająca przy tamtejszym Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego z inicjatywy dyrektora Henryka Dudziaka.
Metropolita podkreślił, że uroczystość poświęcenia kościoła wiąże się z wyrażeniem ukochania Chrystusa i jedności z Nim. W czytanym fragmencie Ewangelii Apostołowie odpowiedzieli Jezusowi wyznaniem wiary. Od współczesnych wiernych Jezus także wiele oczekuje. Dzięki bliskości z Lublinem, w Jabłonnej łączy się tradycja miasta i wsi. Z wioską wiąże się szacunek dla ziemi i pracy, zaś wpływy miasta to otwartość na kulturę, szersza perspektywa na świat. Świątynia została wybudowana dzięki wysiłkowi i ofiarności parafian. Oddana jest Bogu na wyłączne posiadanie, nie ma w niej miejsca na uprawianie polityki. „Chrystus jest bezwzględnie potrzebny nam na nasze czasy” - mówił Ksiądz Arcybiskup. Przypomniał także o konieczności obrony ludzkiego życia, zwłaszcza tego niewinnego, jeszcze nienarodzonego. „W Polsce dochodzi do wielu paradoksów odnośnie ochrony nienarodzonych. Z jednej strony śmierć Agaty Mróz, polskiej siatkarki i młodej matki walczącej ze śmiertelną chorobą, została przyjęta z wielkim poruszeniem. Ze wzruszeniem i podziwem podkreślano, że mimo białaczki zdecydowała się na urodzenie dziecka. Z drugiej strony namawia się młode dziewczyny do przerywania ciąży, jeśli nie pragną dziecka. Uderza się tym samym w samego Pana Boga i odbiera prawo dawcy życia. Niewinny człowiek staje się kartą przetargową” - mówił abp Życiński.
Metropolita dziękował parafianom i księżom pracującym nad budową i wykończeniem świątyni. Poświęcenia kościoła dokonuje się po ukończeniu budowy i wyposażeniu, podkreślając, że jest to miejsce święte, przeznaczone do kultu. Jednocześnie wyraża się przez ten akt, iż wierni gromadzący się w kościele są prawdziwym Kościołem Jezusa Chrystusa. Dom Boży jest potrzebny ludziom jako miejsce, gdzie słucha się Słowa Bożego, sprawuje sakramenty, a także jako miejsce osobistej modlitwy. Poświęcenie kościoła jest ważnym wydarzeniem w życiu parafii. Uroczystość poświęcenia odbywa się w czasie Mszy św. Rozpoczyna się procesyjnym wejściem do kościoła. Potem następuje pokropienie ołtarza, ścian, a także obecnych wiernych - wodą święconą. W miejsce modlitwy wiernych zostaje ośpiewana Litania do Wszystkich Świętych. Najważniejszą częścią jest uroczysta modlitwa konsekracyjna, którą odmawia biskup, poświęcając budynek kościelny do wyłącznego kultu Bożego, z prośbą o Jego łaski dla gromadzących się w nim wiernych. Następuje namaszczenie krzyżmem ołtarza oraz ścian kościoła. Na ołtarzu zostaje spalone kadzidło. Wnętrze świątyni i zgromadzeni w niej wierni zostają okadzeni. Obrzęd kończy się nakryciem ołtarza obrusem i zapaleniem świec.
Wspólne świętowanie w Jabłonnej zakończył festyn parafialny przy pobliskiej szkole. Towarzyszyła mu wystawa zdjęć przedstawiających historię budowy kościoła. Oprawę muzyczną zapewniły „Henryczki”. Odbyła się loteria fantowa, a parafianie mieli okazję do rozmowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ludzie ośmiu błogosławieństw

2024-07-03 15:33

Paweł Wysoki

Więcej ...

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

2024-07-03 11:19
Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

Adobe.Stock

Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

- Mozaiki ks. Marko Rupnika, które pokrywają Bazylikę MB Różańcowej w Lourdes powinny zostać ostatecznie usunięte - stwierdził bp Jean-Marc Micas. W ubiegłym roku powołał on specjalną komisję, która miała zdecydować o przyszłości prac wykonanych przez byłego już jezuitę, oskarżonego o seksualne i psychiczne wykorzystywanie dorosłych kobiet, w tym zakonnic. Ordynariusz Lourdes podkreślił, że usunięcie mozaik słoweńskiego księdza-artysty nie nastąpi natychmiast i nie jest równoznaczne z ich zniszczeniem.

Więcej ...

Prezydent: Na szczycie NATO będzie poruszana kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

2024-07-03 18:43

PAP/Marcin Gadomski

Na zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie będzie poruszana kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - podkreślił w środę w Chojnicach prezydent Andrzej Duda. Dodał też, że poziom wydatków na obronność w państwach członkowskich powinien zostać podniesiony do 3 proc. PKB.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

Kościół

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...