Reklama

Szczawińska parafiada

Niedziela płocka 27/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trudno sobie wyobrazić Szczawin bez parafiady - wielkiego pikniku sportowego i rodzinnego organizowanego przez ks. kan. Henryka Szwajkowskiego, proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Tegoroczna parafiada odbyła się w sobotę, 7 czerwca, już po raz czwarty. Wzięło w niej udział ponad 200 dzieci w wieku od 3 lat do I klasy gimnazjum włącznie. O godz. 14.30 stadion sportowy w Szczawinie zaczął zapełniać się uczestnikami imprezy, młodszym dzieciom towarzyszyli rodzice, a na ławeczkach wokół boiska zgromadzili się widzowie: dziadkowie, starsze rodzeństwo, wujkowie, sąsiedzi zawodników. Niebawem wokół ustawionej estrady niecierpliwie oczekiwały kolorowe grupki dzieci w specjalnie zakupionych na tę okazję koszulkach z logo parafiady. Na zawodników, którymi w 16 grupach opiekowali się wolontariusze spośród uczniów starszych klas gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli przedszkola i miejscowego zespołu szkół, czekało kilkanaście konkurencji - od tradycyjnych lekkoatletycznych (bieg na 100 m, skok w dal) przez zręcznościowe, aż po rozgrywane chyba tylko z tej okazji, np. bieg w butach proboszcza czy toczenie rowerowej obręczy przy pomocy patyka. Poszczególne konkurencje sędziowali nauczyciele oraz starsza młodzież.
W szczawińskich parafiadach liczy się nie tylko osiągnięty wynik, ważniejsza jest sportowa, szlachetna rywalizacja, do której zawodnicy zobowiązali się w ślubowaniu rozpoczynającym zawody, zaangażowanie w ich organizację lokalnej społeczności, tradycyjna ofiarność sponsorów - bez której, jak zauważył Ksiądz Proboszcz, impreza nie zaistniałaby. Tradycyjnie już byli nimi: Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej, firma „Dubimex”, GKdsRPA w Szczawinie Kościelnym, zakłady p.p. D. Izydorczyka, Z. Kowalskiego, G. Mroczkowskiego, Z. Koryckiego, GS Szczawin K. ZOZ „Medyk”. Parafiada nie byłaby też możliwa bez osobistego zaangażowania Księdza Proboszcza, co podkreślił otwierający imprezę wójt Gminy Szczawin Kościelny Jerzy Sochacki, wyrażając uznanie, że po raz kolejny księdzu kanonikowi udało się tak dużą grupę dzieci, młodzieży i ich rodziców oderwać od telewizji czy komputera. Po zakończeniu zawodów wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli występy Bractwa Rycerskiego „Signum Temporis” z Łęczycy; rycerze przybliżyli kulturę i obyczaje średniowiecza, uświadamiając, że wiele z tych tradycji trwa, choć w nieco zmienionej formie, do czasów współczesnych. Dzieci mogły spróbować swoich umiejętności jako łucznicy czy rzucający dzidą do „dzikiego zwierza”.
Najbardziej emocjonujący element każdych zawodów i parafiady także to dekoracja zwycięzców - w tym roku medale i dyplomy najlepszym w poszczególnych kategoriach wręczali zawodnicy Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. Każdy z zawodników bez względu na zajęte miejsce dostał słodycze, dzieci chętnie korzystały z przygotowanego przez rodziców poczęstunku. Arbitrzy pod kierunkiem głównego sędziego zawodów Bernarda Falkowskiego po przeanalizowaniu i przeliczeniu wszystkich wyników wyłonili najlepszych zawodników w kategorii dziewcząt i chłopców. W tym roku zostali nimi Dominika Sobańska i Mateusz Adamski - otrzymali specjalne nagrody (radioodtwarzacze Philips); specjalne nagrody wręczono również najmłodszemu zawodnikowi, najplepszemu sędziemu i opiekunowi grupy. W godzinach 19-22 wszyscy bawili się na zabawie tanecznej pod gołym niebem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania