Reklama

Lato z muzyką

Belgia, Ukraina, Litwa, Szwecja, Francja i Polska. Artyści z tych krajów będą koncertować w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stalowa Wola - Rozwadów 2008. Udział w tegorocznej imprezie zapowiedział światowej sławy skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Artystyczne wieczory będą się odbywać w każdy wtorek lipca i sierpnia o godz. 19 w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patrząc na rozwój festiwalu, organizowanego od 1990 r., można zauważyć wzrost zainteresowania imprezą. Ma ona specyficzny charakter, polegający na łączeniu funkcji artystyczno-estetycznej z edukacyjną. Taka formuła przedsięwzięcia sprawdziła się, czego dowodzi obecność na koncertach nie tylko dorosłych, lecz także młodzieży i dzieci. Oczywiście, wielkie nazwiska przyciągają zawsze, ale liczy się także ciekawy repertuar. Ponadto zainteresowanie wzbudzają nietypowe instrumenty muzyczne, prezentowane od czasu do czasu. Fletnia Pana, piła, harfa szklana, dudy, róg alpejski... Okazuje się, że można na nich w ciekawy sposób wykonywać klasykę oraz muzykę ludową, filmową i rozrywkową.
Jednakże fundamentem i tworzywem festiwalu jest muzyka organowa, której piękno trudno oddać słowami. Kompozycje organowe zachwycają wirtuozerią, różnorodnością barw, konstrukcją formalną, do głosu dochodzi również programowość. Łączy się z nią nierozerwalnie postać największego geniusza muzycznego wszechczasów - Jana Sebastiana Bacha. To właśnie ów lipski kantor wzniósł na wyżyny doskonałości muzykę polifoniczną i jej najwspanialszą formę - fugę. To właśnie on powiedział w tej materii niemal wszystko. Jego następcy nie mogą posunąć się ani kroku do przodu. Operują jedynie innym językiem.
- Zależy mi bardzo na pokazywaniu wielkich artystów w ośrodkach, do których jeszcze nie dotarli bądź występowali w nich rzadko - mówi Robert Grudzień, dyrektor artystyczny festiwalu, honorowy obywatel Stalowej Woli. Jest on wielkim miłośnikiem i propagatorem muzyki organowej oraz wirtuozem królewskiego instrumentu. O jego kunszcie świadczy chociażby płyta z utworami nagranymi na słynnych organach w Leżajsku i Jędrzejowie. Promocja owego krążka odbędzie się podczas tegorocznej imprezy.
Stalowa Wola ma znakomite warunki do wykonywania muzyki organowej. Stwarza je instrument zbudowany w 1996 r. w rozwadowskim klasztorze. Są to organy mechaniczne, 26-głosowe, posiadające dwa manuały i klawiaturę pedałową. Ich dyspozycja pozwala z równym powodzeniem wykonywać dzieła dawne i współczesne, w tym tak bardzo popularne utwory barokowe i romantyczne. Zasiadanie przy nich daje olbrzymią satysfakcję grającym, a słuchającym pozwala doznawać niezapomnianych przeżyć estetycznych i wzruszeń.
Tego lata artystycznych emocji nie zabraknie. W tym kontekście warto wspomnieć o wieczorze z udziałem światowej sławy skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, mistrza fletni Pana i cymbałów Georgija Agratiny oraz wirtuoza organów Roberta Grudnia. Ponadto interesująco zapowiada się koncert Józefa Brody - znakomitego gawędziarza i miłośnika gry na instrumentach ludowych. Będzie mu towarzyszył na instrumentach elektronicznych kompozytor Janusz Kohut. Usłyszymy oratorium zatytułowane „Droga nadziei”. Nie zabraknie wieczorów wokalnych, których bohaterami będą Sylwia Strugińska (sopran) i stalowowolski rodak Szymon Jędruch (tenor). Przy organach zasiądą wirtuozi z Belgii, Francji, Litwy, Szwecji i Polski. Uwagę zwracają również recitale saksofonisty Pawła Gusnara i gitarzysty Romualda Erenca. Serdecznie zapraszamy do spędzenia lata z muzyką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...