Reklama

Dar serc

Niedziela lubelska 27/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poświęcony kościół nosi imię Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Czwartek, podczas Ostatniej Wieczerzy, Pan Jezus zostawił piękny i cenny testament. W geście umycia nóg Apostołom dał przykład i jednocześnie zaprosił nas do pokornej służby drugiemu człowiekowi. W naszej świątyni płynie do Boga nieustanna modlitwa, byśmy czerpiąc siły ze Stołu Eucharystycznego mogli na co dzień żyć przesłaniem Wieczernika - Chrystusowym Testamentem Miłości
Ks. Jan Latoń SAC

Ta świątynia jest wynikiem współpracy parafian z księżmi pallotynami, a także darem serc i znakiem otwarcia na łaskę Bożą” - mówił abp Józef Życiński podczas uroczystej Mszy św. z obrzędem poświęcenia kościoła pw. Wieczerzy Pańskiej w Lublinie. Uroczystość w kościele przy al. Warszawskiej, wpisała się w obchody 25-lecia parafii oraz 50-lecia obecności pallotynów w Lublinie. Abp Życiński dziękował pallotynom za ich obecność na Sławinku oraz za wszystkie formy zaangażowania - od pracy na KUL-u poprzez nowe formy duszpasterskie, jak duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych, czy współpracę z mediami.
Wszystko zaczęło się w 1958 r., kiedy w niewielkiej willi na Sławinku zamieszkało kilku księży - studentów KUL-u. Jeden z pokoi zamieniono wówczas na kaplicę, która z czasem stała się ośrodkiem duszpasterskim dla mieszkańców dzielnicy. Ze względu na wiernych, chętnie uczestniczących w Mszach św. i nabożeństwach sprawowanych w maleńkiej kaplicy, wiosną 1976 r. otwarto nową. Ponieważ w ówczesnych warunkach politycznych nie było szans na otrzymanie pozwolenia na budowę obiektu sakralnego, nowa kaplica powstała z połączenia kilku garaży. Kilka lat później, w 1983 r., bp Bolesław Pylak erygował parafię, powierzając ją Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego. „Erygowanie parafii odebraliśmy również jako uznanie trudu i zaangażowania pallotyńskiej wspólnoty oraz mieszkańców Sławinka, którzy przez ponad 20 lat budowali wokół skromnej kaplicy żywy Kościół” - mówi proboszcz ks. Jan Latoń SAC.
Pallotyni, podejmując pracę naukowo-duszpasterską w Lublinie, zawsze starali się ukazywać słowem i stylem życia charyzmat swojego założyciela św. Wincentego Pallotti. Otwarci na ludzi poszukujących Boga, prowadzili do Niego tych, którzy włączali się we wspólnotę modlitwy i pracy. Dzięki harmonijnej współpracy kapłanów i świeckich, już w 1986 r. został poświęcony plac pod budowę kościoła. Rok później proboszcz ks. Jerzy Błaszczak rozpoczął budowę tak potrzebnej na Sławinku świątyni. Uroczysta Pasterka w 1999 r. była pierwszą Mszą św., sprawowaną w murach nowego kościoła, pobłogosławionego rok później przez abp. Józefa Życińskiego. We wszystkie prace, związane ze wznoszeniem duchowej i materialnej świątyni, angażowali się kolejni proboszczowie: ks. Roman Tkacz, ks. Jerzy Błaszczak, ks. Andrzej Jasiński i ks. Jan Latoń. Dzięki ich modlitwie i wytrwałej pracy mieszkańcy Sławinka mogą dziś gromadzić się w przestronnej, pięknie wykończonej świątyni, zaprojektowanej przez Bożenę i Zbigniewa Szeliga.
Z myślą o świeckich powstało przy kościele szereg pomieszczeń duszpasterskich. Dzieci, młodzież i dorośli korzystają z auli, świetlicy, sali gimnastycznej, księgarni, biblioteki parafialnej, poradni psychologicznej i biura pielgrzymkowego. Kościół Wieczerzy Pańskiej odwiedzany jest nie tylko przez parafian. Z racji sąsiedztwa z renomowanym Pallotyńskim Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego okazała świątynia usytuowana przy drodze wylotowej na Warszawę jest świadkiem modlitwy uczniów, rodziców, podróżnych. Do kościoła zaglądają także studenci, wychowankowie pallotynów zatrudnionych w KUL-u. Wspólnotę willowej dzielnicy Lublina ubogacają swym charyzmatem obecni na terenie parafii siostry i bracia zakonni z 12 zgromadzeń i instytutów życia konsekrowanego.
Jubileusz jest czasem radosnego dziękczynienia Bogu i ludziom za wiele trwałych duchowych i materialnych dzieł, które w tym okresie powstały - mówi ks. Jan Latoń SAC. Nowa świątynia jest świadectwem ofiarności i oddania serc wielu ludzi Chrystusowi i Jego Matce; jest owocem modlitwy i pracy, a nade wszystko miłości do Stwórcy, gdyż od początku wznoszona była z potrzeby serca”. Msza św. z obrzędem uroczystego poświęcenia kościoła i „dedykowania go Bogu Najwyższemu na chwałę i wyłączną własność” zgromadziła rzeszę pallotynów z prowincjałami ks. Józefem Lasakiem i ks. Kazimierzem Czulakiem, kapłanów diecezjalnych, a przede wszystkim świeckich, którzy trwali w modlitewnym dziękczynieniu Bogu i ludziom. „Jakże długa jest lista osób, które mają szczególny wkład w powstanie świątyni. Ich trud i poświęcenie ukazujemy w powstającym jubileuszowym albumie, parafialnym piśmie «Głos z Wieczernika» oraz przez wystawę zorganizowaną z racji jubileuszu - mówił Ksiądz Proboszcz. - Pana Boga prosimy, by hojnie nagrodził tych, którzy w swoim czasie na różny sposób wspierali budowę świątyni oraz budowali żywą wspólnotę Kościoła parafialnego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież do duchowieństwa Timoru Wschodniego: strzeżcie i szerzcie woń Chrystusa

2024-09-10 09:30

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

„Istnieje woń Chrystusa i Ewangelii, która ubogaca życie, upiększa je, sprawia, że wzrasta w nadziei i radości, a którą musimy strzec i szerzyć. Nie zapominajcie tego: strzec woni, a potem szerzyć ją wszędzie!” - apelował Franciszek do biskupów, kapłanów, diakonów, osób konsekrowanych, kleryków i katechistów Timoru Wschodniego Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze pod wezwaniem Niepokonalnego Poczęcia NMP w Dili.

Więcej ...

30-lecie poświęcenia figury Jezusa Miłosiernego w Dolinie Miłosierdzia

2024-09-09 17:29
Dolina Miłosierdzia w Częstochowie

ks. dr Mariusz Marszałek SAC

Dolina Miłosierdzia w Częstochowie

27 sierpnia 1994 roku ks. kard. Józef Glemp dokonał uroczystego poświęcenia figury Jezusa Miłosiernego w pallotyńskiej Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie. Stanowiła ona dar narodu meksykańskiego za wkład pallotynów w szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia w Meksyku.

Więcej ...

Wychowanie w Polsce: Współpraca rodziny, szkoły i kościoła

2024-09-10 13:19

Diecezja Bielsko-Żywiecka

W kontekście bieżącej debaty dotyczącej obecności lekcji religii w polskich szkołach, ks. Marek analizuje znaczenie tego przedmiotu, podkreślając, że nie jest to jedynie dodatkowa lekcja, ale przede wszystkim wspólne wartości, które stanowią fundament życia młodych ludzi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Rzecznik MZ odpowiada na stanowisko Rady ds. Społecznych...

Kościół

Rzecznik MZ odpowiada na stanowisko Rady ds. Społecznych...

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Kościół

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Mazowieckie: Zmarły na plebanii mężczyzna to 29-latek

Wiadomości

Mazowieckie: Zmarły na plebanii mężczyzna to 29-latek

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...