W Gilowicach odbyła się 13. edycja Igrzysk Sportowo-Turystycznych Osób Niepełnosprawnych. Dopisała zarówno pogoda, jak i ci, do których adresowano trwające przez trzy dni zawody. Pierwszy dzień Igrzysk nie miał charakteru konfrontacyjnego, lecz czysto rekreacyjny. 24 czerwca organizatorzy zaproponowali uczestnikom wycieczkę do basenów termalnych w słowackiej Oravicy, gdzie dla chętnych odbyły się minizawody w przepłynięciu jak najdłuższego odcinka pływalni. Nie było w tym jednak rywalizacji. Nieco inaczej wyglądało to już w trakcie dwóch pozostałych dni Igrzysk. Niepełnosprawni sportowcy, mimo swoich różnych ułomności czy to fizycznych, czy intelektualnych, starali się dać z siebie wszystko. Tak było zarówno podczas odbywających się zawodów w siatkówkę, strzelania z łuku i broni pneumatycznej czy podczas pokonywania rowerowego toru przeszkód. Waleczności nie zabrakło także na murawie, gdzie dwie drużyny niepełnosprawnych zmierzyły się w meczu piłki nożnej. Determinacja była tak wielka, że o losach potyczki musiały rozstrzygnąć rzuty karne (przez całe spotkanie i podczas dogrywki utrzymał się wynik 1: 1).
O odpowiednią oprawę Igrzysk, godną zaangażowania startujących, zatroszczyli się także sami organizatorzy. Zarówno dla zwycięzców, jak i pokonanych palił się znicz olimpijski, a medale i statuetki wręczano na stopniach podium. W Gilowicach nie tylko sport był jednak najważniejszy. Imprezę tak pomyślano, by służyła przede wszystkim integracji, stąd w programie nie zabrakło dyskoteki i ogniska.
O tym, na ile te propozycje były dla niepełnosprawnych ciekawe, niech świadczy fakt, że jeden ze startujących każdego dnia zawodów dojeżdżał do Gilowic z Łodygowic rowerem. Każdorazowo pokonywał więc dystans ok. 30 km.
Jak zapowiada Henryk Pasko, jeden z organizatorów Igrzysk, uczestnicy, którzy najlepiej wypadli w swoich konkurencjach, będą stanowić trzon kadry reprezentacji Śląska na ogólnopolskich Igrzyskach Mieszkańców Wsi w Słubicach, które odbędą się pod koniec sierpnia.
Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i teraz główny ciężar organizacyjny zawodów dla osób niepełnosprawnych wziął na siebie Parafialny Klub Sportowy „Olimpijczyk” Gilowice i Zrzeszenie LZS Powiatu Żywieckiego. W Igrzyskach wzięło udział 109 uczestników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu