Przybity Stwórca” to tytuł, jaki otrzymała nowa stacja. Jak mówi ks. Józef Tomiak, wicekustosz sanktuarium w Rokitnie, jest to nawiązanie do słów abp. Józefa Michalika. - Jak powiedział abp Michalik, Stwórca Wolności został przybity za nasze grzechy - wyjaśnia ks. Tomiak. - Stacja odnosi się do tajemnicy przybicia do krzyża - dodaje.
- W życiu każdy musi kogoś kochać - tłumaczy ks. Kondracki. - Trzeba kochać Pana Boga, trzeba kochać bliźnich, trzeba kochać najbliższych itd., dlatego w tej hierarchii miłość do Matki Bożej, szczególnie u kapłana, musi być bardzo duża - wyjaśnia.
Tak też było z decyzją ks. Antoniego Wysockiego, zmarłego proboszcza parafii w Siedlisku k. Zielonej Góry. - Kapłan, który przez wiele lat służył ludowi, służył Kościołowi, mądrze i po kapłańsku potrafił swoimi dobrami się podzielić - opowiada ks. Kondracki. - Jest to bardzo budujący przykład kapłana, który swoje kapłaństwo przeżył, służąc Bogu i służąc ludziom. On bardzo kochał Matkę Bożą - dodaje kustosz rokitniańskiego sanktuarium. Ostatnią wolę Księdza Antoniego realizowali jego przyjaciele i parafianie z okresu, kiedy pracował on w parafii w Siedlisku. - Tę stację wybrali mieszkańcy parafii Siedlisko - mówi ks. Tomiak. - Razem ustaliliśmy miejsce wybudowania stacji - tłumaczy.
Prace nad kolejną budowlą na Kalwarii Rokitniańskiej trwały ponad cztery miesiące. Wewnątrz znajduje się płaskorzeźba, która nawiązując do tytułu stacji, przedstawia „Przybitego Stwórcę Wolności”. Rzeźbę wykonał Jacek Nowak, autor m.in. płaskorzeźb w gorzowskim kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski.
Na rokitniańskiej Kalwarii powstanie jeszcze 12 stacji. Obecnie budowana jest stacja „Jezus wobec oskarżenia”, ufundowana przez policjantów. W planach na ten rok jest również budowa stacji ufundowanej przez mieszkańców Rokitna. Docelowo Kalwaria w Rokitnie liczyć będzie 32 stacje. Poświęcenia 20 budowli dokonał bp Paweł Socha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu