Reklama

Żywe dziedzictwo pisarki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cała powierzchnia dzieła, którego realizację rozpoczęto 23 czerwca w nowym parku obok Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej to 200 m˛. Panorama o łącznej długości 63 metrów będzie przedstawiać plastyczną wizualizację sceny zdobycia Konstantynopola przez Turków, według opisu z książki pisarki z Górek pt. „Puszkarz Orbano”.
Napisana z rozmachem i niezwykłym polotem powieść Zofii Kossak oparta jest na faktach historycznych i opowiada o genialnym puszkarzu Orbano, który skonstruował potężne działa. Projekt armat odrzucony przez chrześcijan został przedstawiony Turkom i przyczynił się do upadku stolicy Cesarstwa Bizantyjskiego, oblężonego przez Muhammeda II w 1453 r. Ponieważ forma panoramy domaga się przedstawienia wydarzenia rozgrywającego się w jednym miejscu i czasie, wybrano właśnie scenę zdobycia Konstantynopola przez Turków, które dla chrześcijan oznaczało upadek centrum Cesarstwa Wschodniego.

Znaleźć pomysł

Reklama

Panorama jest częścią większego projektu realizowanego przez Fundację im. Zofii Kossak i Schronisko Młodzieżowe Koss. Instytucje te stawiają sobie za cel m.in. propagowanie i rozpowszechnianie spuścizny pisarki przez organizowanie różnego rodzaju przedsięwzięć. „Artystyczne Lato u Kossaków” jest jednym z projektów realizowanych praktycznie przez okres całych wakacji, a panorama „Zdobycia Konstantynopola”, to obok koncertów różnych gatunków muzyki najbardziej efektowny jej owoc.
- Szukałem jakiegokolwiek pomysłu, żeby to miejsce ożywić, by zrobić coś, co przyciągnie ludzi. Nasuwała się myśl, że powinny to być jakieś inicjatywy malarskie, skoro ma to związek z Kossakami - mówi inicjator i pomysłodawca panoramy Andrzej Burkot - i znaleźli się ludzie którzy podjęli się tego dzieła.
Malowanie panoramy rozpoczęli studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod kierownictwem dziekana wydziału malarstwa prof. Romana Łaciaka. ASP w Krakowie potraktowała temat bardzo poważnie i profesjonalnie. Opracowano projekt wstępny i z końcem czerwca rozpoczęto pracę w Górkach Wielkich. Malowidło, choć stanowi dopiero jedną szóstą całości, robi na oglądających naprawdę duże wrażenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głos dzieci - mała panorama

Podczas „Artystycznego Lata” nie zabrakło projektu przeznaczonego dla najmłodszych. Dzieci malowały własną panoramę, przedstawiając swoją wizję krainy Kacperka z opowiadania Zofii Kosssak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”. Jak przyznają pomysłodawcy, inicjatywa malowania dziecięcej panoramy przerosła ich oczekiwania. - Na początku traktowaliśmy sprawę nieco po macoszemu - zdradza Andrzej Burkot - ale okazało się, że żywiołowość, z jaką dzieci malują krainę Kacperka, naprawdę nas zachwyciła. Specjalnie na malowanie dziecięcej panoramy przyjechali do Górek najmłodsi plastycy ze Śląska Cieszyńskiego i bardziej odległych miejscowości jak np. z Tychów, Rybnika, Warszawy. - W sumie malowało tutaj w przeciągu tygodnia ponad 200 dzieci. To była eksplozja twórczej fermentacji. Można powiedzieć, że były tak zaaferowane projektem, że trzeba było im pędzle z ręki wyrywać, gdy wieczorem czas malowania dobiegał końca.

Przyszłość

Jaki finał będzie miała te unikalna na południu Polski panorama dziś jeszcze nie wiadomo. Studenci ASP w Krakowie wypełniać będą płótna panoramy przez okres co najmniej 3 lat w sezonie letnim. Ponieważ obraz nie ma odpowiedniego zadaszenia na czas jesienno-zimowy konstrukcja musi być demontowana i przechowywana w odpowiednich warunkach. Istnieją nieśmiałe pomysły, aby dla „Zdobycia Konstantynopola” zbudować w Górkach rotundę. Inny pomysł to stworzenie panoramy obwoźnej którą można by pokazywać w różnych miejscach Polski - Z pewnością jest to pewien problem. Faktem jest, że to, co udało się nam stworzyć tutaj, w Górkach, przestaje być zwykłą zabawką, choćby ze względu na koszty, jakie już zostały poniesione, nie wspominając o walorach artystycznych - mówi Andrzej Burkot.
Rodzą się także nowe pomysły zmierzające do propagowania bogatej spuścizny Zofii Kossak-Szatkowskiej. Być może w niedalekiej przyszłości w Górkach spotkają się studenci i profesorowie wydziałów malarstwa wszystkich siedmiu akademii sztuk pięknych działających w Polsce, aby wspólnie namalować podobną panoramę przedstawiającą zupełnie inną scenę. - Gdyby to doszło do skutku mielibyśmy bezprecedensowe wydarzenie artystycznego spotkania przedstawicieli różnych ośrodków twórczych z całej Polski.
Najbliższym wydarzeniem w ramach „Artystycznego Lata u Kossaków” będzie międzynarodowy plener rzeźbiarzy ludowych. Od 14 do 24 sierpnia twórcy ludowi rzeźbić będą postacie z książek Zofii Kossak Wystawa poplenerowa potrwa do 13 września.

Pamięć żywa

- Długo myśleliśmy nad tym jak przyciągnąć ludzi do tego miejsca gdzie żyła Zofia Kossak - mówi wnuczka pisarki Anna Fenby Taylor od 4 lat mieszkająca w Polsce - Chcieliśmy żeby osoby przemierzające pobliskie trasy do Cieszyna czy Brennej zatrzymały się tu choćby na pół godziny i zobaczyły, że to piękne i wspaniałe miejsce. Anna Fenby Taylor wraz z Fundacją stara się ożywić posiadłość Kossaków i przechowuje żywą pamięć o swojej babci. - Ostatni raz widziałam babcię, gdy miałam 16 lat - mówi. - Doskonale ją pamiętam. To była wyjątkowa i nieprzeciętna osoba odznaczająca się głęboką wiarą, ufnością w Bożą Opatrzność. Trzeba pamiętać, że przeżyła najgorsze wydarzenia XX wieku. Do tego dochodzą osobiste tragedie - śmierć synów z pierwszego małżeństwa, śmierć męża. Mimo tego była bardzo pogodną kobietą i nigdy się nie poddawała - wspomina Anna Fenby Taylor. Wnuczka pisarki przyznaje, że Górki Wielkie i dwór Kossaków mają w sobie tę wspaniałą atmosferę, która pozwala człowiekowi odetchnąć i poznać lepiej dziedzictwo duchowe Zofii Kossak - to zachowane w muzeum i to, które wciąż się rozwija.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Więcej ...

Bóg nie chce stracić żadnego ze swych dzieci, ale je wszystkie przygarnąć

2025-04-11 10:14

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 6, 35-40.

Więcej ...

Prezydent w rocznicę zakończenia II wojny światowej: nigdy więcej wojny

2025-05-08 08:27

PAP/Radek Pietruszka

W dniu 80. rocznicy zakończenia najstraszliwszego konfliktu w dziejach świata - II wojny światowej - musi wybrzmieć apel: nigdy więcej wojny - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Państwo robi wszystko, co możliwe, by dziś Polska była silna i bezpieczna - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...