Reklama

Pójdź za Mną!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Powołanie kapłańskie to łaska, szczególny dar, którym Chrystus dzieli się z człowiekiem. Łaska powołania przychodzi do duszy człowieka w różny sposób i w różnej formie. Także w różnych okolicznościach życia. Do jednych Bóg mówi cicho, delikatnie i spokojnie. Są tacy, którzy wezwanie Boże odkrywają w czasie rekolekcji, może nawet wakacyjnych. Inni, aby usłyszeć głos Boży potrzebują mocnego wstrząsu. Czasem są to pewne wydarzenia, które wpływają na całe życie, na jego zmianę. Bóg może powoływać zawsze do swojej winnicy. Może to uczynić o każdej porze dnia i w każdym okresie życia. Każdy z powołanych posiada własną drogę powołania, która pozostanie ostatecznie Bożą tajemnicą. Tylko powołany wie, co jest tajemnicą jego serca, i co lub kto miał wpływ na jego decyzję wyboru takiej a nie innej drogi życiowej. „Historia mojego powołania kapłańskiego? Historia ta znana jest przede wszystkim Bogu samemu. Każde powołanie kapłańskie w swej najgłębszej warstwie jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Każdy z nas kapłanów doświadcza tego bardzo wyraźnie w całym swoim życiu. Wobec wielkości tego daru czujemy, jak bardzo do niego nie dorastamy” - napisał Sługa Boży Jan Paweł II w swoich wspomnieniach zatytułowanych „Dar i tajemnica”.
Okres wakacji, podczas których odbywają się rekolekcje Ruchu Światło-Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży czy też inne, jest czasem na przemyślenie swojej drogi. Jeśli jest w sercu powołanie, to nie wolno tego głosu zagłuszyć. Warto przemyśleć swoje życie. Na rekolekcjach oazowych są klerycy naszego Wyższego Seminarium Duchownego. Warto z nimi porozmawiać o ich drodze powołania, o życiu seminaryjnym i o pięknie powołania kapłańskiego. Tylu młodych po maturze wciąż zastanawia się nad własną drogą życiową, a czują, że Pan ich powołuje. „Seminarium jest otwarte całe wakacje. Jeśli ktoś czuje powołanie może przyjść i porozmawiać. We wrześniu będzie trzeba podjąć decyzję. Zachęcam tych wszystkich, którzy myślą o życiu kapłańskim - niech odwiedzą nasze seminarium przy ul. Św. Barbary w Częstochowie. Czekamy na młodych ludzi pełnych wiary i entuzjazmu” - powiedział „Niedzieli” ks. dr Andrzej Przybylski rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. „Tak bardzo trzeba się modlić o powołania kapłańskie. Tak bardzo potrzeba młodych ludzi, którzy będą dawać świadectwo Chrystusowi i głosić Ewangelię” - dodał ks. Przybylski.

Warunki przyjęcia do seminarium

Maturzyści, studenci, absolwenci studiów pomaturalnych lub wyższych uczelni, pragnący w roku akademickim 2008/2009 podjąć studia i formację do kapłaństwa, oczekiwani są w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Św. Barbary 41 w Częstochowie z następującymi dokumentami:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Własnoręcznie napisane podanie do Księdza Rektora WSD Archidiecezji Częstochowskiej o przyjęcie do WSD ACz Własnoręcznie napisany życiorys Świadectwo dojrzałości, świadectwo ukończenia liceum lub technikum; dyplom ukończenia katechizacji (jeśli nie ma oceny na świadectwie) Aktualną metrykę chrztu (z adnotacją o sakramencie bierzmowania) Opinie o kandydacie do Seminarium wyrażoną na piśmie przez Księdza Proboszcza własnej parafii oraz Katechetę Zaświadczenie lekarskie o zdolności do podjęcia studiów wyższych Cztery fotografie legitymacyjne (w stroju wizytowym)

Egzamin wstępny: 6 września br., sobota, godz. 10 w gmachu Seminarium (WSD ACz).

Kryteria rekrutacji:

Egzamin pisemny: język polski (wypracowanie na wybrany z pięciu podanych na egzaminie tematów z zakresu ogólnej wiedzy i kultury religijnej) Test pisemny z wiedzy religijnej w zakresie szkoły średniej: Pismo Święte, dogmatyka, teologia moralna i historia Kościoła Rozmowa kwalifikacyjna

Zalecana literatura przygotowawcza:

M. Rusecki, (red.) Być chrześcijaninem dziś. Teologia dla szkół średnich, Lublin 1992 Katechizm Kościoła Katolickiego Dokumenty Soboru Watykańskiego II, encykliki i adhortacje Jana Pawła II - (ogólna znajomość)

WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ
ul. Św. Barbary 41, 42-200 CZĘSTOCHOWA
tel. 0 34 365 12 15; fax. 0 34 361 51 52
seminarium@niedziela.pl

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Suplika do Królowej Różańca Świętego

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Marzena Cyfert

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Tylko dwa razy w roku – 8 maja i na październikowe święto Królowej Różańca – odmawiamy modlitwę zwaną Supliką do Królowej Różańca Świętego w Pompejach.

Więcej ...

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu

2025-05-08 09:19

Karol Porwich/Niedziela

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu. O miłość zaś trzeba zabiegać. Trzeba o nią prosić i troszczyć się, kiedy zaczyna kiełkować, aby się pięknie i bujnie rozwijała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...