Reklama

Katolickie radio Podlasie - dobre radio stąd

Niedziela podlaska 30/2008

Minęło już 16 lat, od kiedy Katolickie Radio Podlasie pełni swoją misję. 29 czerwca w Pratulinie zorganizowano uroczyste obchody tej rocznicy. Od wczesnych godzin rannych do sanktuarium Męczenników Podlaskich przybywali pielgrzymi, słuchacze i przyjaciele radia. Na drodze prowadzącej do sanktuarium ustawiał się korowód samochodów, rowerów i pieszych. Z minuty na minutę powiększało się grono osób pragnących razem świętować urodziny rozgłośni. Przybywających witały pracownice sekretariatu, które prowadziły tego dnia punkt rejestracyjny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program spotkania w Pratulinie był bardzo bogaty. Poza wspólnym dziękczynieniem i Mszą św. znalazły się w nim liczne atrakcje kulturalne, występ zespołu „Zielawa” z Rossosza oraz agapa. Jednak dokładnie zaplanowany rozkład dnia nieraz wymykał się spod kontroli, bo przyjaciele radia przychodzili z życzeniami, ze śpiewem, z kwiatami. Jedna z pielgrzymek przywiozła nawet specjalnie na tę uroczystość przygotowany jubileuszowy tort, inna grupa napisała piosenkę, którą zaśpiewano na żywo na antenie.
Ok. godz. 9.30 rozpoczęto modlitwę u grobów Męczenników Podlaskich. Wspólnotę zawiązał Jan Jaroszyński. Zgromadzonych powitali kustosz pratulińskiego sanktuarium ks. Marek Kot i dyrektor rozgłośni ks. kan. Sławomir Kapitan. Urodziny radia połączono z obchodami 190-lecia diecezji siedleckiej, więc w pierwszej części spotkania o „Ciekawostkach z historii diecezji podlaskiej” opowiadał dr Rafał Dmowski, adiunkt Instytutu Historii Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Po nim na scenie pojawił się ludowy zespół „Zielawa” z Rossosza. Grupa ubarwiła uroczystość śpiewem, ale wyróżniała się też pięknymi regionalnymi strojami.
Następnie ogłoszono wyniki konkursu na „Platynowy Mikrofon” Katolickiego Radia Podlasie. Wyróżnienia te są wyrazem uznania dla pracy osób i instytucji, które w ciągu poprzedniego roku w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i funkcjonowania rozgłośni. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach i przyznano je już po raz czwarty. W kategorii „Osobowość radiowa” statuetkę otrzymał ks. Tomasz Bieliński - opiekun duchowy audycji „Drogami młodości”, osoba wyrazista i dobrze czująca się na antenie. W kategorii „Misja ewangelizacyjna na co dzień” statuetka powędrowała do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach, uznawanej za miejsce szczególnego kultu św. Józefa. Nagrodę za „Modelową współpracę z Katolickim Radiem Podlasie” otrzymał Jacek Kobyliński - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach, a statuetkę „Przyjaciele radia” - Koło Przyjaciół Radia w Rossoszu. Wśród osób głosujących w plebiscycie na „Platynowy Mikrofon” rozlosowano wycieczkę do Gniezna oraz nagrody niespodzianki. Uroczystość rozdania „Platynowych Mikrofonów” poprowadzili Joanna Kuczborska i Tomasz Budek, a pomagali im dyrektor rozgłośni ks. Sławomir Kapitan, dyrektor strategiczny radia Grzegorz Skwarek oraz ks. Dariusz Denysiuk.
W południe odprawiono centralną Eucharystię, której przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wskazał m.in. na znaczenie prześladowań, jakie ci Apostołowie musieli znosić w dziele ewangelizacji. „Doświadczeniem chrześcijanina mogą być cudowne interwencje, jak uwolnienie św. Piotra z więzienia, ale równie ważne jest odkrycie w życiu stałej obecności Boga, który pomaga nam nieść nasz krzyż” - mówił. Bp Kiernikowski podjął też kwestię konieczności duchowych przygotowań do kolejnej, 200. rocznicy diecezji siedleckiej. Przygotowaniem do kolejnego jubileuszu powinno być słuchanie Słowa Bożego, głębsze przeżywanie liturgii i tworzenie wspólnoty.
29 czerwca na obchody do Pratulina przybyli również samorządowcy. Wójt Konstantynowa Romuald Murawski powiedział: „To jedyna rozgłośnia działająca na terenie naszego regionu, która nie kojarzy się z działalnością polityczną. Jest radiem niezależnym, podającym fakty i realnie oceniającym wydarzenia. Cieszę się, że osobiście współpracuję z Katolickim Radiem Podlasie. Uważam, że w mojej gminie jest rozgłośnią słuchaną, sam fakt, że Koło Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie działa bardzo prężnie i skupia wiele osób, świadczy o tym, że tego radia słucha tutaj prawie każdy”. Ciepło o radiu mówił też prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski: „Wasze radio jest dobre w tym sensie, że jest bardzo obiektywne i sprawiedliwe. Radio Podlasie stawiam na najwyższej półce”.
Urodzinowe spotkanie z radiem było okazją to przyjrzenia się pracy rozgłośni. Technicy, realizatorzy i prezenterzy chętnie odpowiadali na pytania słuchaczy. Tego dnia program radiowy nadawany był ze studia „pod chmurką”, czyli proso z Pratulina. Było to ciekawe doświadczenie dla słuchaczy, a wielkie wyzwanie dla pracowników radia. Przyjeżdżający do Pratulina dziennikarze szybko zajmowali stanowiska w plenerowym studiu i ruszali z mikrofonem do pracy. Sprawnie montowane nagrania szybko trafiały na antenę i pielgrzymi, którzy udzielali wywiadów, po kilku minutach mogli usłyszeć swoje wypowiedzi w głośnikach. Wszyscy się przy tym świetnie bawili.
Katolickiego Radia Podlasie można słuchać na częstotliwościach 101,7 FM oraz 106,0 FM. Codziennie od godz. 5.45 do 23 ze studia centralnego w Siedlcach nadawany jest program informacyjno-muzyczny. Każdy dzień rozpoczynają Godzinki, południe to wspólna modlitwa „Anioł Pański”, o godz. 15 emitowana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia, a godz. 21 to czas Apelu Jasnogórskiego. Codziennie transmitowana jest Msza św., nie może też zabraknąć katechezy i dziennika Radia Watykańskiego. Do tego wiadomości z kraju i ze świata i dużo dobrej muzyki. Najświeższe informacje zamieszczane są na bieżąco na stronie internetowej www.radiopodlasie.pl.
Radio ma swoje placówki we wszystkich większych miastach regionu. Kilku korespondentów relacjonuje wydarzenia z diecezji drohiczyńskiej, pracują oni w Drohiczynie, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie. Radio również bardzo owocnie współpracuje z podlaską edycją Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, co tydzień relacjonując na swoich falach wiadomości i wydarzenia z „Niedzieli Podlaskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Więcej ...

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...