Reklama

W stulecie urodzin bł. ks. Binkiewicza

Niedziela kielecka 30/2008

Sto lat minęło od urodzin bł. ks. Maksymiliana Binkiewicza. Żarnowiec pamięta o swoim kapłanie, zamordowanym przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Dachau 24 czerwca 1942 r. Ks. Binkiewicz został zaliczony w poczet błogosławionych 108 męczenników II wojny światowej przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. W miejscu, gdzie kiedyś wychowywał się i mieszkał przyszły ks. Binkiewicz, z fundacji p. Euzebiusza Kolasińskiego wybudowano piękną kapliczkę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Powstanie kościoła w Żarnowcu pw. Narodzenia NMP wiąże się z latami 1323-1340. Był to drugi kościół w parafii. Pierwszy znajdował się w Łanach Wielkich, nazywanych Starym Żarnowcem. Pierwotnie nazwa Żarnowiec odnosiła się do dzisiejszej miejscowości Łany Wielkie, oddalonej kilka kilometrów. Nazwy te funkcjonowały do II poł. XIX wieku. Kościół w Żarnowcu spłonął w 1528 r., został odbudowany staraniem Krzysztofa Szydłowskiego. Gruntowną renowację przeszedł w 1910 r. W 1979 r. odnowiono wnętrze świątyni.
Do zabytkowego kościoła, w stylu neogotyckim, z zachowanymi zrębami gotyckimi często zaglądają turyści, by wstąpić na chwilę modlitwy. - Cieszymy się z odwiedzin i chcemy, aby kościół mógł być otwarty przez cały dzień. W najbliższym czasie proboszcz ks. Adolf Drożyński (ur.1961, wyświęcony 1987 r., proboszcz od 2007 r.) chce założyć kratę w kruchcie kościoła. Zabezpieczy to świątynię przed włamaniami, a umożliwi zwiedzanie i modlitwę wszystkim chętnym. W dalszej kolejności planowane są inne prace. Potrzebna jest wentylacja murów oraz przebudowa, remont, nowa posadzka w urządzonym jeszcze przedsoborowo prezbiterium. Inwestycje pochłoną duże koszty, dlatego razem z władzami samorządowymi parafia będzie się starała o fundusze unijne.
- Moi parafianie to dobrzy ludzie, przywiązani do Kościoła, życzliwi. Z ofiar złożonych przez mieszkańców podczas uroczystości peregrynacji zakupiono nowe nagłośnienie, szaty liturgiczne, obrusy. Priorytetem w tej chwili są dla wspólnoty rozpoczęte prace na cmentarzu. Roboty są trudne ze względu na bagienne podłoże. Teren udało się uporządkować. Wykonano już część ogrodzenia cmentarnego, a prace wciąż są kontynuowane. W pierwszą niedzielę lipca po raz pierwszy w parafii zorganizowano niedzielę grobową, połączoną z modlitwą i Mszą św. za zmarłych. - Mam nadzieję, że ta tradycja modlitwy za zmarłych się przyjmie - mówi Ksiądz Proboszcz.

Z troską o starszych

Reklama

Żarnowiec to parafia typowo rolnicza. Dobre gleby umożliwiają rozwój hodowli i upraw. Wielu rolników jest zaangażowanych od lat w NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Co roku w gminie organizowane są dożynki. W kaplicy w Koryczanach pw. Matki Bożej Fatimskiej od maja do października mieszkańcy gromadzą się są nabożeństwa fatimskie. Zachowały się nabożeństwa poświęcenia pól. Uroczystości organizowane są w kaplicy w Koryczanach lub Woli Libertowskiej. Mieszkańcy uczestniczą w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pobożność maryjną podtrzymują koła różańcowe, w tym jedno męskie.
W parafii mieszka dużo osób chorych, starszych. - Staramy się jako kapłani o nich pamiętać, zapewnić im możliwość przystępowania do sakramentów świętych. Raz w miesiącu przez trzy dni odwiedzamy z ks. wikariuszem Radosławem Żelichowskim osoby starsze i chore w domach. Regularnie z posługi korzysta ok. 30 osób.
Poważnym zadaniem jest praca z młodzieżą i dziećmi. Księża uczą katechezy razem Elżbietą Ciapą, Jackiem Mikołajczykiem. Mają stały kontakt z młodzieżą i dziećmi, współpracują z dyrekcją i gronem pedagogicznym. W Żarnowcu funkcjonuje Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Jana Pawła II. Patron zobowiązuje, szkoły starają się przekazywać wartości chrześcijańskie i patriotyczne dzieciom i młodzieży. Uczniowie uczestniczą w konkursach wiedzy o Janie Pawle II, w apelach w rocznicę śmierci Papieża. W parafii działa schola młodzieżowa, przy ołtarzu służy grupa ministrantów, którymi opiekuje się Ksiądz Prefekt. Młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania razem z Prefektem uczestniczyła w rajdzie w Góry Świętokrzyskie. Była to okazja do ostatnich przygotowań duchowych przed sakramentem bierzmowania, który młodzi otrzymają 8 września, w uroczystości odpustowe. Ponadto stała grupka młodzieży uczestniczy w spotkaniach biblijnych, które prowadzi ks. Żelichowski. Tradycją są wyjazdy z dziećmi komunijnymi i rocznicowymi do Częstochowy na Jasną Górę, do Leśniowa, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnik.
W gminie żywe są tradycje patriotyczne. Samorząd i mieszkańcy uczestniczą w uroczystościach rocznicowych z okazji Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości.
Wszelkie uroczystości uświetniają swoją obecnością strażacy z trzech jednostek OSP. Pomagają także w różnych pracach przy kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po peregrynacji

- W listopadzie ubiegłego roku przeżywaliśmy uroczystości nawiedzenia Obrazu Matki Bożej. Rekolekcje poprowadzili paulini z Jasnej Góry. Przed każdą Mszą św. modlimy się przynajmniej dziesiątkiem Różańca za naszą wspólnotę, kościół, papieża. Rozpoczęła się także peregrynacja obrazu w rodzinach. W każdą sobotę rodziny, które już nawiedził Obraz, uczestniczą we Mszy św. Nie mam wątpliwości, taka wspólna modlitwa pomaga umacnianiu wspólnoty. Słyszałem już o pojednaniach sąsiedzkich, łagodzeniu sporów - mówi Ksiądz Proboszcz.

Parafia pw. Narodzenia NMP w Żarnowcu

Z parafii pochodzi kilku kapłanów, a Wolę Libertowską, jedną z wiosek, z której było najwięcej powołań, nazwano Świętą Wolą.
Na terenie parafii Żarnowiec mieszkają i tworzą rzeźbiarze ludowi. P. Antoni Toborowicz swoje prace prezentuje w prywatnej Galerii i Muzeum Kapliczek i Krzyży. Drugim ludowym artystą rzeźbiarzem jest p. Ślęzak

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Więcej ...

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Więcej ...

Czarny dym nad Watykanem!

2025-05-07 21:01

Vatican Media

Kardynałowie, którzy we wtorek, 7 maja rozpoczęli konklawe w pierwszym głosowaniu nie wskazali 267. Biskupa Rzymu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...