Reklama

W stulecie urodzin bł. ks. Binkiewicza

Niedziela kielecka 30/2008

Sto lat minęło od urodzin bł. ks. Maksymiliana Binkiewicza. Żarnowiec pamięta o swoim kapłanie, zamordowanym przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Dachau 24 czerwca 1942 r. Ks. Binkiewicz został zaliczony w poczet błogosławionych 108 męczenników II wojny światowej przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. W miejscu, gdzie kiedyś wychowywał się i mieszkał przyszły ks. Binkiewicz, z fundacji p. Euzebiusza Kolasińskiego wybudowano piękną kapliczkę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstanie kościoła w Żarnowcu pw. Narodzenia NMP wiąże się z latami 1323-1340. Był to drugi kościół w parafii. Pierwszy znajdował się w Łanach Wielkich, nazywanych Starym Żarnowcem. Pierwotnie nazwa Żarnowiec odnosiła się do dzisiejszej miejscowości Łany Wielkie, oddalonej kilka kilometrów. Nazwy te funkcjonowały do II poł. XIX wieku. Kościół w Żarnowcu spłonął w 1528 r., został odbudowany staraniem Krzysztofa Szydłowskiego. Gruntowną renowację przeszedł w 1910 r. W 1979 r. odnowiono wnętrze świątyni.
Do zabytkowego kościoła, w stylu neogotyckim, z zachowanymi zrębami gotyckimi często zaglądają turyści, by wstąpić na chwilę modlitwy. - Cieszymy się z odwiedzin i chcemy, aby kościół mógł być otwarty przez cały dzień. W najbliższym czasie proboszcz ks. Adolf Drożyński (ur.1961, wyświęcony 1987 r., proboszcz od 2007 r.) chce założyć kratę w kruchcie kościoła. Zabezpieczy to świątynię przed włamaniami, a umożliwi zwiedzanie i modlitwę wszystkim chętnym. W dalszej kolejności planowane są inne prace. Potrzebna jest wentylacja murów oraz przebudowa, remont, nowa posadzka w urządzonym jeszcze przedsoborowo prezbiterium. Inwestycje pochłoną duże koszty, dlatego razem z władzami samorządowymi parafia będzie się starała o fundusze unijne.
- Moi parafianie to dobrzy ludzie, przywiązani do Kościoła, życzliwi. Z ofiar złożonych przez mieszkańców podczas uroczystości peregrynacji zakupiono nowe nagłośnienie, szaty liturgiczne, obrusy. Priorytetem w tej chwili są dla wspólnoty rozpoczęte prace na cmentarzu. Roboty są trudne ze względu na bagienne podłoże. Teren udało się uporządkować. Wykonano już część ogrodzenia cmentarnego, a prace wciąż są kontynuowane. W pierwszą niedzielę lipca po raz pierwszy w parafii zorganizowano niedzielę grobową, połączoną z modlitwą i Mszą św. za zmarłych. - Mam nadzieję, że ta tradycja modlitwy za zmarłych się przyjmie - mówi Ksiądz Proboszcz.

Reklama

Z troską o starszych

Żarnowiec to parafia typowo rolnicza. Dobre gleby umożliwiają rozwój hodowli i upraw. Wielu rolników jest zaangażowanych od lat w NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Co roku w gminie organizowane są dożynki. W kaplicy w Koryczanach pw. Matki Bożej Fatimskiej od maja do października mieszkańcy gromadzą się są nabożeństwa fatimskie. Zachowały się nabożeństwa poświęcenia pól. Uroczystości organizowane są w kaplicy w Koryczanach lub Woli Libertowskiej. Mieszkańcy uczestniczą w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pobożność maryjną podtrzymują koła różańcowe, w tym jedno męskie.
W parafii mieszka dużo osób chorych, starszych. - Staramy się jako kapłani o nich pamiętać, zapewnić im możliwość przystępowania do sakramentów świętych. Raz w miesiącu przez trzy dni odwiedzamy z ks. wikariuszem Radosławem Żelichowskim osoby starsze i chore w domach. Regularnie z posługi korzysta ok. 30 osób.
Poważnym zadaniem jest praca z młodzieżą i dziećmi. Księża uczą katechezy razem Elżbietą Ciapą, Jackiem Mikołajczykiem. Mają stały kontakt z młodzieżą i dziećmi, współpracują z dyrekcją i gronem pedagogicznym. W Żarnowcu funkcjonuje Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Jana Pawła II. Patron zobowiązuje, szkoły starają się przekazywać wartości chrześcijańskie i patriotyczne dzieciom i młodzieży. Uczniowie uczestniczą w konkursach wiedzy o Janie Pawle II, w apelach w rocznicę śmierci Papieża. W parafii działa schola młodzieżowa, przy ołtarzu służy grupa ministrantów, którymi opiekuje się Ksiądz Prefekt. Młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania razem z Prefektem uczestniczyła w rajdzie w Góry Świętokrzyskie. Była to okazja do ostatnich przygotowań duchowych przed sakramentem bierzmowania, który młodzi otrzymają 8 września, w uroczystości odpustowe. Ponadto stała grupka młodzieży uczestniczy w spotkaniach biblijnych, które prowadzi ks. Żelichowski. Tradycją są wyjazdy z dziećmi komunijnymi i rocznicowymi do Częstochowy na Jasną Górę, do Leśniowa, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnik.
W gminie żywe są tradycje patriotyczne. Samorząd i mieszkańcy uczestniczą w uroczystościach rocznicowych z okazji Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości.
Wszelkie uroczystości uświetniają swoją obecnością strażacy z trzech jednostek OSP. Pomagają także w różnych pracach przy kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po peregrynacji

- W listopadzie ubiegłego roku przeżywaliśmy uroczystości nawiedzenia Obrazu Matki Bożej. Rekolekcje poprowadzili paulini z Jasnej Góry. Przed każdą Mszą św. modlimy się przynajmniej dziesiątkiem Różańca za naszą wspólnotę, kościół, papieża. Rozpoczęła się także peregrynacja obrazu w rodzinach. W każdą sobotę rodziny, które już nawiedził Obraz, uczestniczą we Mszy św. Nie mam wątpliwości, taka wspólna modlitwa pomaga umacnianiu wspólnoty. Słyszałem już o pojednaniach sąsiedzkich, łagodzeniu sporów - mówi Ksiądz Proboszcz.

Parafia pw. Narodzenia NMP w Żarnowcu

Z parafii pochodzi kilku kapłanów, a Wolę Libertowską, jedną z wiosek, z której było najwięcej powołań, nazwano Świętą Wolą.
Na terenie parafii Żarnowiec mieszkają i tworzą rzeźbiarze ludowi. P. Antoni Toborowicz swoje prace prezentuje w prywatnej Galerii i Muzeum Kapliczek i Krzyży. Drugim ludowym artystą rzeźbiarzem jest p. Ślęzak

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29
Dawid Szwarga

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj