Reklama

Aż po krańce świata

Niedziela lubelska 30/2008

Uczestnicy rekolekcji w drodze włączają się w duchową odnowę Kościoła lubelskiego przez udział w trudzie pątniczym, pogłębioną więź z Bogiem poprzez żywy udział w sakramentach, żarliwą modlitwę i rozważanie Słowa Bożego. Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze pokutnym; cechuje ją duch modlitwy, miłości chrześcijańskiej, znoszenie trudów i przestrzeganie porządku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasło pielgrzymki „Aż po krańce świata” nawiązuje do listu Benedykta XVI do młodych na Światowy Dzień Młodzieży w Sydney. Papież zachęca w nim do niesienia Ewangelii wszędzie tam, gdzie jesteśmy posłani: możemy być świadkami Chrystusa aż po krańce ziemi, możemy być Jego ambasadorami wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Jednocześnie Papież daje drogowskazy i nawołuje do odnawiania w sobie sakramentów inicjacji chrześcijańskiej: chrztu, bierzmowania i Eucharystii” - mówi ks. Mirosław Ładniak, przewodnik pielgrzymki. Sakramenty te będą punktem wyjścia dla pielgrzymkowych konferencji i rozważań, które przygotował ks. Rafał Jarosiewicz z diecezji siedleckiej, autor książki „Miłość chodzi po Wodstook”. Podczas pielgrzymowania na szlak dołączą uczestnicy lipcowego spotkania młodzieży w Sydney, którzy podzielą się z pątnikami swoimi świadectwami.
Z racji jubileuszu pielgrzymki, każdy pątnik będzie mógł uzyskać odpust zupełny. „Tegoroczna pielgrzymka ma szczególny wymiar duchowy, gdyż jest to pielgrzymka jubileuszowa. Abp Józef Życiński wystąpił do Stolicy Apostolskiej z prośbą o nadanie jej odpustu - wyjaśnia ks. Ładniak. - Każdy, kto wybierze się na pątniczy szlak, będzie miał możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Dla nas, wierzących, jest to bardzo ważne lekarstwo duchowe, bo odpust to darowanie kar doczesnych za grzechy”.
Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w pielgrzymce, każdego dnia na stronach internetowych zamieszczane będą konferencje i rozważania wygłaszane podczas drogi na Jasną Górę. „Wiele osób pielgrzymuje z nami duchowo, więc te pomoce są dla wszystkich chętnych” - mówi Ksiądz Mirosław. Poza tym na stronie internetowej: www.pielgrzymka.lublin.pl zamieszczane będą na bieżąco zdjęcia. „W tym roku za pośrednictwem telewizji internetowej będzie można obejrzeć także krótkie relacje filmowe z pielgrzymki, przygotowane specjalnie dla naszych duchowych pielgrzymów” - dodaje ks. Ładniak.
Pielgrzymka wyruszy 3 sierpnia, po Mszy św. sprawowanej na Placu Archikatedralnym o godz. 8.30. Dwa dni wcześniej na szlak wyjdzie grupa chełmska. Pielgrzymka liczy 18 grup, uczestnicy mają do przejścia ok. 320 kilometrów. Rekolekcje w drodze potrwają dwanaście dni; pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia. 20 lipca zakończyły się już zapisy w parafiach, ale do 2 sierpnia czynny jest sekretariat pielgrzymki przy archikatedrze (w godz. 10-17). Opłata za udział wynosi 75 zł. Dla osób, które nie są w stanie zapłacić, powołany został fundusz solidarnościowy „Idę z Tobą”. Dzięki życzliwości ofiarodawców rok temu w pielgrzymce wzięło udział ponad 300 takich osób.
Fundusz „Idę z Tobą” to propozycja dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą wybrać się na pątniczy szlak, ale sytuacja finansowa pozwala im na pokrycie kosztów pielgrzymki. Mogą oni opłacić wędrówkę tym, którym względy finansowe uniemożliwiają pielgrzymowanie. „W ten sposób konkretny pielgrzym, który będzie korzystał z takiej pomocy, poniesie intencję ofiarodawcy przed tron Matki Bożej” - wyjaśnia ks. Mirosław Ładniak. Zainteresowani mogą zgłaszać swoją pomoc u księży proboszczów, w sekretariacie pielgrzymki, bądź bezpośrednio wpłacać kwotę na konto: Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej, 20124015031111001010573012 tytułem: darowizna na fundusz solidarnościowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe

2025-05-07 16:26

Vatican Media

Każde głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się w sposób ceremonialny i ściśle określony. Sprzyja temu papierowa i indywidualna forma oddania tajnego głosu.

Więcej ...

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania podczas konklawe

2025-05-07 18:29

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Tysiące ludzi zgromadziły na placu św. Piotra w Watykanie w oczekiwaniu na wynik pierwszego głosowania 133 kardynałów elektorów, którzy od dziś wybierają nowego papieża. Rezultat ten tradycyjnie ogłosi dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, w której odbywa się głosowanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...