Reklama

Zmiany w XXI wieku

Świat ciągle się zmienia - zawsze tak było. Wyzwania i problemy, przed którymi stają dziś młodzi ludzie różnią się zasadniczo od tych, przed którymi stawali ich rodzice. Często słyszy się, że dzisiejsza młodzież nie potrafi wybierać wśród tego, co jej oferuje rzeczywistość rzeczy prawdziwie wartościowych, że młodzi ludzie nie czytają, że są bezmyślni… Czy faktycznie tak jest?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dzisiejszym świecie wiele się zmieniło. Człowiek musi uczyć się rozgraniczać pewne wartości i nie padać ofiarą złych zachowań innych ludzi. Zacznijmy od poczty. Dziś przeważnie tylko starsi ludzie piszą do siebie listy. Większość ludzi pracujących w biurach lub gdzieś, gdzie jest dostęp do Internetu, tak jak i młodzież, korzysta z poczty elektronicznej zwanej e-mail. Dzieci piszą do siebie przez gadu-gadu lub jak inni wysyłają sms, uważane również za swego rodzaju korespondencję.
Telefony komórkowe stworzone zostały z myślą o możliwości rozmowy bez względu na dzielącą ludzi odległość. Produkuje się coraz więcej nowych modeli z różnymi „bajerami”. Elegancki wygląd, odtwarzacz mp3, aparat, dostęp do Internetu oraz wiele innych dodatków mają nas zachęcić do ich nabycia. Dzieci, ale również dorośli, nie pamiętają czasem o tym, że telefon to sposób na nawiązanie kontaktu. Często liczy się tylko jego „fajne” wyposażenie. Dzieci w szkole chwalą się komórkami. Chcą zabłysnąć na forum klasy, ale nie myślą o tym, że robią krzywdę dziecku, które np. pochodzi z biednej rodziny i nie stać je na taki wydatek. Niektóre proszą rodziców o zakup, aż do skutku, bo chcą czuć się bardziej wartościowe. A przecież nie jest ważne, jakie człowiek posiada dobra materialne, ale co ma w sobie i jaką jest osobą.
Komputer źle wpływa na rozwój psychiczny dziecka, jeśli poświęca mu ono zbyt wiele czasu. Zamożniejsi rodzice kupują dziecku komputer na własność. Przesiaduje ono przed nim wiele godzin, które przeznaczone powinny być na naukę, lub odpoczynek. Wieczorem jest zmęczone, późno kładzie się spać, a jego energia wyczerpana jest całkowicie. Następnego dnia w szkole ma kłopoty z koncentracją, a na przerwach przysypia. Ze zbyt długiego przebywania przy „niezbędnym posiłku codziennego życia” powstaje wiele uzależnień. Oczywiście są ludzie umiejący oddzielić rzeczywistość od świata wirtualnego, którzy swobodnie mogą korzystać z niego jako rozrywki, ale dotyczy to raczej dorosłych.
Reklamy pokazywane zazwyczaj w telewizji wmawiają nam, że dany produkt jest niezbędny w naszym życiu. Mają one za zadanie przedstawić rzeczy w jak najlepszym świetle, aby nakłonić nas do ich zakupu. Znam osoby, których znajomi wydają dziennie spore sumy w centrach handlowych na rzeczy, które później wyrzucają lub rozdają innym. U niektórych chęć zdobycia czegoś przesłania zdrowy rozsądek.
Następnym problemem dzisiejszych czasów jest odżywianie, szczególnie dzieci. W pewnym stopniu również pod wpływem reklam kupują one niezdrowe produkty, w których jest pełno chemii i rakotwórczych konserwantów. Rodzice dają dziecku pieniądze na śniadanie, a ono kupuje zapiekanki, hamburgery lub hot-dogi, pragnienie gasi Coca-Colą lub Spritem. Człowiek wszystkiego może w życiu spróbować, ale należy w tym zachować umiar. Różnego rodzaju słodycze można czasem zamienić na sałatkę owocową, która jest o wiele zdrowsza, bo dostarcza dużo składników odżywczych. Rośnie liczba dzieci z nadwagą lub otyłością, którym rodzice piszą zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego, bo dziecko się męczy. Źle robią. Powinni pilnować, by dziecko wychodziło codziennie na spacer lub jeździło na rowerze. Brak ruchu może prowadzić do choroby.
W szkołach roie ilość samobójstw, szczególnie w gimnazjach, gdzie występuje przemoc fizyczna i psychiczna. Starsi uczniowie chcą pokazać swą wyższość nad młodszymi. U dziewczyn chodzi zazwyczaj o chłopaka lub o ciuchy. Wiek gimnazjalny jest okresem burzy hormonów i buntu. Psychologowie biją na alarm, bo to, co się dzieje z dzisiejszą młodzieżą nie może trwać dłużej.
Jest dużo rodzin, w których nie ma wzajemnej miłości i ciepła rodzinnego. Są to przeważnie ludzie bogaci, którzy zapewniają dziecku wiele dóbr materialnych, którymi ono imponuje rówieśnikom ze szkoły. Rodzice zajęci są karierą zawodową i nie spędzają z dziećmi dużo czasu, czego ono bardzo potrzebuje. W rodzinach wielodzietnych, których sytuacja finansowa zazwyczaj nie jest tak dobra, panuje często wzajemna miłość i szacunek, okazywana jest dziecku czułość. W ludziach nie jest ważne to czy są bogaci, czy mają na swoim koncie wiele sukcesów zawodowych kosztem odrzucenia dziecka, tylko czy są dobrzy dla wszystkich, czy są wrażliwi na ludzkie cierpienie, niezależnie od stanu swojego konta bankowego.
Nastał czas zmian dobrych i złych. Wszystko jest stworzone z myślą o człowieku, który ma prawo z tego korzystać, tylko ze zdrowym rozsądkiem i z rozgraniczeniem dobrych i złych zachowań. Czas, by zmienić postrzeganie ludzi jedynie przez pryzmat poziomu ich zamożności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z Watykanu

2025-05-08 09:54
W oczekiwaniu na wybór Papieża

Agata Kowalska

W oczekiwaniu na wybór Papieża

O 16.30 po przerwie na obiad w Domu Świętej Marty kardynałowie wrócą do kaplicy z freskami Michała Anioła na dwa następne głosowania.

Więcej ...

Odzyskał należne miejsce w naszej pamięci i historii

2025-05-08 16:41
Dla naszego Kościoła lokalnego ks. Józef Czapran był zasłużonym kapłanem

Karolina Krasowska

Dla naszego Kościoła lokalnego ks. Józef Czapran był zasłużonym kapłanem

W Gorzowie, w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, upamiętniono ks. Józefa Czaprana – kapłana naszej diecezji, który w czasie wojny ocalił żydowską rodzinę, umożliwiając jej ucieczkę z okupowanego Lwowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...