Reklama

Kołaczyckie świętowanie

Niedziela rzeszowska 30/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 26 lipca br. parafia w Kołaczycach obchodzi 100-lecie konsekracji kościoła. Mszy św. o godz. 11 będzie przewodniczyć biskup ordynariusz Kazimierz Górny. W koncelebrze będą księża rodacy oraz kapłani posługujący w ostatnich latach w tej wspólnocie parafialnej.

Pierwsze świątynie

Reklama

Pierwszy kościół w Kołaczycach powstał w XII wieku. Należał on wówczas do parafii w Kleciach. Jak wynika z dokumentów historycznych, w późniejszym czasie został wybudowany nowy kościół murowany, który należał do dekanatu w Zręcinie k. Krosna. Pierwszy kościół w Kołaczycach uposażony został przez opata tynieckiego Henryka IV w 1339 r. Tę datę uznaje się za początek parafii w Kołaczycach. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przetrwał do 1474 r., kiedy to został spalony przez wojska węgierskie i doszczętnie zniszczony. Wtedy wybudowano następny kościół, drewniany, zniszczony przez pożar w 1540 r.
W 1552 r. ponownie wzniesiono drewnianą świątynię. W ostatnich latach XVI wieku spłonęła. Kolejny kościół poświęcono 9 listopada 1615 r. pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Inne źródła historyczne podają, że drugim było wezwanie Świętych Piotra i Pawła. Ten kościół przetrwał do pierwszych lat XX wieku, ale naturalne zniszczenia były tak duże, że parafia zdecydowała się na budowę nowej, murowanej świątyni.
W 1903 r. po rozbiórce drewnianego kościoła, w tym samym miejscu wzniesiono obecną świątynię. Jej projekt wykonał architekt Stanisław Majerski, a budowano staraniem ks. Józefa Wiejowskiego i ks. Franciszka Matka. Kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym położono 26 lipca 1903 r. Kościół poświęcono 26 lipca 1906 r.
Kościół parafialny w Kołaczycach ma piękne położenie: usytuowany na wzniesieniu, widoczny z daleka, góruje nad miejscowością. Jest to neogotycka świątynia z czerwonej cegły. W kościele znajdują się cztery ołtarze: w wielkim ołtarzu umieszczony jest stary, słynący cudami obraz św. Anny i Najświętszej Maryi Panny (przeniesiony z poprzedniego kościoła) oraz figury Świętych Piotra i Pawła. W ostatnich latach przeprowadzono generalny remont budowli. Wymieniono dach, zrobiono elewację zewnątrz świątyni oraz odnowiono ściany wewnątrz, ogrodzenie i wykonano wiele innych prac przy świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z dziejów miejscowości

Trudno jest określić początki osady Kołaczyce, gdyż do XIII wieku zakładano osady na prawie polskim, co nie wymagało wydawania przywilejów lokacyjnych. Wiadomo, że w 1319 r. Władysław Łokietek przekazał Kołaczyce wraz z sąsiadującymi miejscowościami Benedyktynom w Tyńcu. Ważną datą w dziejach Kołaczyc było nadanie im praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego w 1354 r., co przyspieszyło ich rozwój gospodarczy.
Miasto miało wówczas układ urbanistyczny zbudowany na zasadzie dziewięciopolowej. Współczesny obraz miejscowości sugeruje, że powstało ono na planie szachowniczym z uliczką i wałami ziemnymi obiegającymi miasto dookoła. Na czele miasta stał wójt. Władzę administracyjną miasta stanowili burmistrz i rajcy w Kołaczycach. Prawdopodobnie po nadaniu praw miejskich Kołaczyce otrzymały herb. Herb miasta był jednocześnie herbem klasztoru. W XVI i XVII wieku Kołaczyce były prężnym ośrodkiem rzemiosła tkackiego, obuwniczego i garncarskiego. Niestety, 23 marca 1933 r. Kołaczyce utraciły prawa miejskie.

Kościół żywy

W okresie powojennym proboszczami parafii byli: ks. Ignacy Skowron, ks. Józef Hadam, ks. Paweł Markowicz. Od stycznia 1989 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Jan Sabat. Z parafii wywodzi się 9 księży i 1 kleryk przygotowujący się do kapłaństwa. Są także 4 siostry zakonne. Na terenie parafii pracują Siostry Nazaretanki, które m.in. prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla kobiet „Nazaret”. W parafii działa siedem wspólnot i stowarzyszeń. Obok stałych grup funkcjonujących w parafiach, jak Liturgiczna Służba Ołtarza, Róże różańcowe, Rada Duszpasterska czy Parafialny Zespół Caritas, działa także Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Krąg Młodzieży Nazaretańskiej.
Na terenie parafii nadaje Katolickie Radio Internetowe, a jakie są godziny transmisji Mszy św. czy nadawanych audycji, można sprawdzić na aktualnej stronie internetowej parafii. Można tam poczytać o historii parafii i miejscowości, a także sprawdzić aktualności i ogłoszenia parafialne, czytania liturgiczne na każdy dzień i kalendarz liturgiczny, a nawet znaleźć przepisy kulinarne, żarciki czy sprawdzić prognozę pogody!

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś pozdrawia przed konklawe i prosi o modlitwę

2025-05-07 07:45

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Watykan: Mewa na dachu Kaplicy Sykstyńskiej "królową" mediów społecznościowych

2025-05-07 22:16

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Mewa siedząca długo na dachu Kaplicy Sykstyńskiej koło komina stała się w środę "królową" mediów społecznościowych. Obraz komina wraz z czuwającym przy nim pokaźnej wielkości ptakiem transmitowały przez ponad trzy godziny media na całym świecie dzięki zainstalowanej tam watykańskiej kamerze.

Więcej ...

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...