Reklama

Kościół

Nowe technologie w Kościele – debata podczas Europejskiego Festiwalu Schumana

adobe.stock.pl

Kościół katolicki w Polsce powinien wykorzystywać nowe technologie w ewangelizacji. Pomogły one w czasie pandemii zachować kontakt wiernych z parafiami, księża nie powinni z nich rezygnować po tym, jak wierni wrócą do kościołów – mówili uczestnicy debaty o roli nowoczesnych technologii w życiu Kościoła podczas Europejskiego Festiwalu Schumana. Zapowiedziano, że w tym roku nowe media odegrają szczególną rolę również podczas pielgrzymowania na Jasną Górę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyskusja, która odbyła się w formule online, została zorganizowana przez Związek Cyfrowa Polska. Wzięli w niej udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, eksperci oraz uczestnicy pielgrzymek na Jasną Górę.

Nowe technologie w pielgrzymowaniu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak przypominał prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik, polska branża cyfrowa reprezentowana przez Związek, współpracuje z polskim Episkopatem i dostarcza narzędzia, które pomagają szerzyć informacje o Kościele oraz ułatwiają ewangelizację przez internet. – Od dwóch lat budujemy i tworzymy aplikację Bonafide Polska Pielgrzymuje, która wspiera pielgrzymów idących na Jasną Górę oraz pielgrzymów duchowych, którzy muszą pozostać w domu, bo fizycznie czy to ze względów zdrowotnych czy zawodowych nie mogą uczestniczyć w drodze do Częstochowy – przypomniał Michał Kanownik. W zeszłym roku w lipcu i sierpniu korzystało z niej 28 diecezjalnych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. – W tym roku ze względu na pandemię i ograniczenia pielgrzymowanie odbędzie się przede wszystkim w formule duchowej. W tym pomoże nasza aplikacja – dodawał prezes Cyfrowej Polski.

Reklama

Jedną z pielgrzymek, która postawi w tym roku szczególnie na nowe media będzie Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. – Tegoroczna pielgrzymka z pewnością będzie inna. Stąd aplikacja Bonafide pomoże wielu pielgrzymom pielgrzymować duchowo – powiedział podczas debaty Tomasz Konturek z krakowskiej pielgrzymki. Zauważył, że wielu duchownych i parafian właśnie w okresie pandemii przekonało się do nowych technologii. – Właśnie w tym trudnym czasie wielu księży zauważyło, że wierni chcą łączyć się z Kościołem także za pomocą internetu, chcą być z nim w stałym kontakcie. Pragną też mieć możliwość wspólnego pielgrzymowania wtedy, kiedy fizycznie to nie jest dla nich możliwe. To ogromna szansa dla Kościoła, by szerzej docierać z nauką– stwierdził Konturek.

Technologia służy ewangelizacji, ale nie zastąpi życia sakramentalnego

Uczestnicy debaty zwrócili uwagę, że nowe media pomogły w czasie pandemii Kościołowi utrzymać kontakt z wiernymi, kiedy ci nie mogli przychodzić do świątyni na Mszę św. Ks. Paweł Rytel – Andrianik, rzecznik KEP podkreślił, ze Kościół w dobie pandemii bardzo szybko zaczął korzystać z nowych technologii. Przywołał przykład archidiecezji wrocławskiej, gdzie w bardzo krótkim czasie aż 150 kościołów rozpoczęło transmisję online. Rzecznik Episkopatu zwrócił też uwagę, że wierni chętniej wybierali transmisję Mszy św. ze swoich rodzimych świątyń, a nie ogólnopolskie transmisje. - To pokazuje szczególną łączność ich z parafiami – powiedział.

Zaznaczył także, że działalność Kościoła online to narzędzie w szerzeniu wiary, a w okresie pandemii był to sposób na podtrzymywania łączności z wiernymi. - Nic jednak nie zastąpi bezpośredniego udziału w sakramencie – mówił Rzecznik polskiego Episkopatu.

Odpowiedzialność za budowanie wspólnoty w sieci

Zgadzał się z nim Mateusz Kaleta z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. – Pandemia pokazała, że w bardzo szybki sposób Kościół jest w stanie dostosować się do aktualnej sytuacji i potrzeb wiernych. Wiele parafii nie posiadało streamingu Mszy Świętych i w tym trudnym czasie ta przestrzeń została zagospodarowana – mówił. Jego zdaniem także po pandemii Kościół powinien wykorzystywać nowe media w procesie ewangelizacji. - Ale musimy też pamiętać, że technologie nie mogą w pełni zastąpić życia sakramentalnego – zaznaczył. Jego zdaniem nie powinniśmy też obawiać się, że nowe media zagrożą wierze, a wprost przeciwnie mogą pomóc jeszcze bardziej zgłębiać wiarę. Musimy tylko być w tym procesie odpowiedzialni. – Każdy z nas jest odpowiedzialny za dzieło ewangelizacji w sieci i za budowanie wspólnoty katolickiej w tej wirtualnej przestrzeni. Wielu księży pięknie realizuje to zadanie. Księża muszą uważać na jedno niebezpieczeństwo, aby nie odczuwali potrzeby bycia celebrytą w sieci, aby nie przysłaniali swoją osobą Pana Boga – przestrzegał.

Debata została przeprowadzona w ramach IV. edycji Europejskiego Festiwalu Schumana, organizowanego przez Instytut Myśli Schumana w Warszawie. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne Festiwal w tym roku przeniósł się do internetu. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje premier Mateusz Morawiecki.

Podziel się:

Oceń:

2020-06-01 12:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja mobilna Kahoot! wchodzi na rynek polski

Oslo, Norwegia - Globalna platforma edukacyjna Kahoot! ogłosiła, że aplikacja mobilna Kahoot! pojawiła się w języku polskim. Od czasu uruchomienia platformy Kahoot! skorzystało z niej przeszło 5 miliardów użytkowników z 200 krajów. Kahoot! zapewnia inspirujące doświadczenia edukacyjne osobom na całym świecie – w klasie, w pracy i w domu

Więcej ...

Watykan: papież przyjął rezygnację przewodniczącego Trybunału Państwa Watykańskiego

2024-12-11 12:57

Adobe Stock

W minionych dniach, w związku z osiągnięciem limitu wiekowego określonego dla sądownictwa watykańskiego, dr Giuseppe Pignatone zrezygnował z funkcji przewodniczącego Trybunału Państwa Watykańskiego. Dziękując mu za jego wieloletnią służbę, wczoraj po południu papież Franciszek przyjął jego rezygnację z dniem 31 grudnia 2024 r. - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Opowieści Adwentowe #9

2024-12-11 16:35

ks. Łukasz Romańczuk

W tym roku zapraszamy do wysłuchania w każdą niedzielę rozważań do Ewangelii na poszczególne niedziele Adwentu. A od poniedziałku do soboty na Opowieści Adwentowe. Będą one do odsłuchania na naszym kanale YouTube oraz na Spotify Niedziela Wrocławska.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Chrystusowa miłość zmienia wszystko

Wiara

Chrystusowa miłość zmienia wszystko

Jezu, chcę Cię postawić na pierwszym miejscu w moim...

Wiara

Jezu, chcę Cię postawić na pierwszym miejscu w moim...

Obrońca prawdziwej wiary

Święci i błogosławieni

Obrońca prawdziwej wiary

Diecezja świdnicka. Kolęda w świetle

Niedziela Świdnicka

Diecezja świdnicka. Kolęda w świetle "ustawy Kamilka"...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Oświadczenie fundacji Lux Veritatis w sprawie działań CBA

Wiadomości

Oświadczenie fundacji Lux Veritatis w sprawie działań CBA

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis

Wiadomości

Agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis