Reklama

To już 10 lat!

Niedziela łódzka 8/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ELŻBIETA ADAMCZYK: - Rycerstwo Niepokalanej w waszej parafii istnieje od 10 lat, ale historia tego ruchu sięga początków XX w. Czy może Pan przypomnieć, jak doszło do jego powstania?

ZBIGNIEW JEZIORSKI: - Milittia Immaculatae, czyli Rycerstwo Niepokalanej, to jedno z dzieł franciszkanina o. Maksymiliana Marii Kolbego, założone 16 października 1917 r. w Rzymie dla nawracania i uświęcania ludzi pod opieką Niepokalanej Najświętszej Maryi Panny. Ruch wydaje miesięcznik Rycerz Niepokalanej, którego redakcja znajduje się obecnie w Niepokalanowie. W powojennej historii naszej parafii Rycerstwo Niepokalanej rozpoczęło swoją działalność 22 marca 1992 r. jako 13-osobowa grupa, której duchowym opiekunem został proboszcz, ks. prał. Bolesław Kowalczyk, a mnie powierzono rolę animatora. W 80. rocznicę założenia, czyli 17 października 1997 r. Papieska Rada ds. Świeckich erygowała Rycerstwo Niepokalanej jako stowarzyszenie publiczne i międzynarodowe. W odpowiedzi na ten fakt grupa Rycerstwa Niepokalanej w naszej parafii zwołała 12 kwietnia 1999 r. zebranie sprawozdawczo-wyborcze, aby ukonstytuować się na nowo. Wtedy zostałem prezesem naszego stowarzyszenia.

- Jakie zadania postawiło sobie parafialne Rycerstwo Niepokalanej?

- Od samego początku spotykamy się w każdy poniedziałek, o godz. 17.00, w salce katechetycznej. Są to spotkania modlitewno-formacyjne. Za zgodą Księdza Proboszcza wprowadziłem katechezy mające na celu, za przykładem św. Maksymiliana Marii Kolbego, budzenie naszych serc dla miłości Boga i człowieka oraz przybliżenie Niepokalanej i Jej Syna Jezusa Chrystusa. Naszym zadaniem jest także modlitwa za Ojca Świętego, za Ojczyznę, za kapłanów i stany zakonne, za rodziny rozbite, chorych i cierpiących oraz za tych, którzy jeszcze nie wierzą w Chrystusa i Jego Matkę. Oprócz naszego proboszcza, ks. prał. Bolesława Kowalczyka, w spotkaniach biorą czynny udział wikariusze - ks. Paweł Markowski i ks. Krzysztof Nowak. Organizujemy pomoc finansową dla osób dotkniętych trudnościami życiowymi, odwiedzamy chorych w domach i szpitalach. A wszystko to czynimy z Niepokalaną i dla Niepokalanej, wykorzystując jej matczyne pośrednictwo dla nawrócenia i uświęcenia jak największej liczby ludzi.

- Czy wasza działalność wpływa na życie parafii?

- Nasze Rycerstwo Niepokalanej liczy obecnie 153 członków. Jesteśmy obecni we wszystkich grupach parafialnych. Parafia tętni życiem, działają tu grupa modlitewno-pokutna Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej, Żywa Róża, Trzeci Zakon św. Franciszka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, chór i asysta. Naszą specyficzną działalnością jest także organizacja pielgrzymek krajowych do sanktuariów maryjnych, a ostatnio z powodzeniem organizujemy pielgrzymkowe wyjazdy do Ostrej Bramy w Wilnie, do Rzymu, do Fatimy, Lourdes i Medjugorie. Najbliższe plany to pielgrzymka do Rzymu (26 kwietnia - 4 maja), do Wilna (18-23 czerwca) oraz do Medjugorie (15-24 sierpnia). Zawsze, zmierzając do naszego głównego celu pielgrzymowania, staramy się zwiedzić po drodze jak najwięcej ciekawych miejsc. Do udziału w pielgrzymkach zapraszamy także wiernych z innych parafii. Zainteresowanym podaję kontakt telefoniczny: (42) 653-63-84 lub 0 603 967 953.

- Słyszałam, że wiele korzystacie z duchowości franciszkańskiej.

- Współpracujemy z ojcami i klerykami franciszkańskimi z Seminarium w Łagiewnikach, którzy prowadzą katechezy, dają koncerty, a przede wszystkim upiększają Msze św. fatimskie, gdy niesiona jest figurka Matki Bożej Fatimskiej w procesji świateł z różańcem. My również bierzemy udział w uroczystościach braci franciszkanów, ich ślubach wieczystych, święceniach diakonatu i kapłańskich. Nawet gdy wyświęceni kapłani wyjeżdżają na misje, chętnie powracają do naszej parafii, aby spotkać się z wiernymi czy sprawować Mszę św.

Franciszkanie uświetnią także nasz mały jubileusz w niedzielę 14 kwietnia br.

O. Michał Brzezicha wygłosi homilię na wszystkich Mszach św. Będziemy gościć franciszkański zespół "Pokój i dobro". Serdecznie zapraszamy nie tylko wiernych z parafii Najświętszego Zbawiciela do uczestnictwa w naszej radości na chwałę Boga.

- Dziękuję za rozmowę i zaproszenie. Z okazji jubileuszu życzymy Rycerstwu Niepokalanej wielu dobrych owoców apostolskiej działalności pod znakiem Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady