W kaplicy Sióstr Karmelitanek w Oświęcimiu 5 sierpnia została odprawiona Eucharystia w intencji śp. kard. Jeana-Marie Lustiugera w rocznicę jego śmierci. Mszy św. przewodniczył kard. Franciszek Macharski. - Jean-Marie miał także swoją drogę z Jerozolimy, jak uczniowie zadawał pytania, wreszcie jak uczniowie stał się uczestnikiem Eucharystii - powiedział w homilii celebrans, nawiązując do fragmentu Ewangelii o uczniach idących do Emaus. - Kard. Lustiger należał do tych, którzy dali się odnaleźć Chrystusowi. Poszedł na służbę, która nie była służbą sielanki, spokoju, ciszy, ale nieustannej walki - dodał.
Przed Mszą św. modlono się w byłym hitlerowskim obozie zagłady Birkenau za pomordowanych członków rodziny kard. Lustigera i wszystkie ofiary obozów śmierci. Modlitwy odmawiano w języku polskim, francuskim i niemieckim. Na zakończenie odczytano modlitwę Jana Pawła II o pokój, którą Papież wygłosił w Birkenau w 1979 r. - Spotykamy się przy tablicy w języku francuskim, upamiętniającej ofiary zagłady, bo z Francji trafiła tu matka i inni członkowie rodziny kard. Lustigera. Modlimy się za ofiary Szoah i za pokój, jak to przez całe swe życie czynił Ksiądz Kardynał - powiedział pod Pomnikiem Narodów w Birkenau ks. Manfred Deselaers.
Pracujący w Centrum Dialogu i Modlitwy kapłan w rozmowie z KAI uznał kard. Lustigera za jednego z współtwórców oświęcimskiego Centrum, który miał głęboką świadomość potrzeby przypominania o tragedii Auschwitz, mającej znaczenie dla Kościoła i stosunków chrześcijańsko-żydowskich.
PB
Kard. Jean-Marie Lustiger (Aron Lustiger)
Urodził się w Paryżu 7 września 1926 r. jako syn pochodzących z Będzina polskich Żydów. W czasie okupacji we Francji jego rodzice zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego, matka zmarła w Auschwitz. Młody Lustiger schronienił się u zaprzyjaźnionej rodziny katolickiej w Orleanie i sam przyjął religię katolicką. Ochrzczony 21 sierpnia 1940 r. zmienił imię Aron na Jean-Marie. 17 kwietnia 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez wiele lat pracował jako duszpasterz środowisk akademickich i studenckich, później był proboszczem jednej z paryskich parafii. 10 listopada 1979 r. został mianowany biskupem. 2 lutego 1983 r. Jan Paweł II wyniósł Lustigera do godności kardynalskiej. Kard. Lustiger zmarł 5 sierpnia 2007 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu