Reklama

Muzyka dawnych mistrzów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wnętrza zabytkowych świątyń to miejsca sprzyjające prezentacjom arcydzieł muzyki dawnej, wśród których wyróżniający się zbiór stanowią kompozycje sakralne. Dla większości wybitnych kompozytorów wiara była jednym z najważniejszych źródeł inspiracji w sposób szczególny wpływającym na ekspresję utworów, ich głębię, piękno i godność. Dzieła sakralne, które stworzyli dawni mistrzowie: Schütz, Biber, Bach i wielu innych, skłaniają słuchaczy do rozważania prawd wiary, modlitewnej zadumy, a nawet do intelektualnej dyskusji na tematy teologiczne. Można w nich również usłyszeć, tak potrzebne i ważne dla współczesnego człowieka, wezwanie do modlitwy, która oczyszcza, uszlachetnia i umacnia ludzkie serca. Muzyka służąca wyzwalaniu tego rodzaju aktywności duchowej „odkrywa i dopuszcza do głosu, ukrytą w kosmosie Chwałę Bożą”, jak niegdyś napisał kard. Józef Ratzinger, dzisiaj Ojciec Święty Benedykt XVI.
Natchnione pieśni Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomułki i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego zabrzmiały w klasztornej świątyni Ojców Franciszkanów w Łagiewnikach podczas koncertu otwierającego tegoroczną edycję cyklu „Muzyka w starym klasztorze”. Żarliwe interpretacje bydgoskiego zespołu muzyki dawnej „Collegium Vocale” zasłużyły na to, aby określić je mianem wzorcowych. Doskonale bowiem oddawały nastrój nabożnego skupienia, wyciszenia i kontemplacji tych zanurzonych w mistycznej aurze wokalnych arcydzieł.
Żywe przyjęcie słuchaczy towarzyszyło odmiennym w nastroju renesansowym madrygałom i chansons. Świeżość ujęcia, bogactwo emocji, humor przemieszany z dozą ironii oraz z nutą smutku i melancholii złożyły się na melodyjne, pełne swoistego wdzięku, wyraziste kreacje wokalne. „Collegium Vocale” zaprezentowało się przed łagiewnicką publicznością jako zespół poszukujący takich środków artystycznej ekspresji, dzięki którym muzyka dawna zyskuje na komunikatywności i staje się atrakcyjna dla współczesnych słuchaczy. Wieczór dopełniła muzyka organowa w wykonaniu Michała Olszewskiego z Łodzi. Interpretacje Preludium i fugi g-moll Dietricha Buxtehudego oraz Toccaty E-dur Jana Sebastiana Bacha usatysfakcjonowały publiczność, czego wyrazem były gromkie brawa wieńczące występ Artysty.
Wspaniałym wirtuozowskim popisem był występ krakowskiego skrzypka Zbigniewa Pilcha, który błyszczał zarówno w Sonacie a-moll na skrzypce solo Giuseppe Tartiniego, jak i w Trzech kaprysach Františka Bendy oraz w Sonacie D-dur na skrzypce solo Iwana Chandoszkina. Mistrzowska technika, nienaganna intonacja, szlachetne brzmienie instrumentu wypełniające całą przestrzeń kościoła wzbudziły zachwyt publiczności.
Słuchacze przybywający do łagiewnickiej świątyni w letnie piątkowe wieczory entuzjastycznie oklaskiwali znanych i cenionych organistów: Wacława Golonkę, Juliana Gembalskiego, Rostisława Wygranienko, Ilonę Kubiaczyk, Jana Bokszczanina, Adama Załęskiego, Jakuba Garbacza, Bartosza Jakubczaka. Bardzo dobrze zaprezentował się łódzki kwartet „Con Fisto” w składzie: Anna Skowronek (I skrzypce), Dominika Przech (II skrzypce), Maria Tomala (altówka) i Małgorzata Smyczyńska (wiolonczela). We wdzięcznej pamięci słuchaczy pozostaną również występy solistów: Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej (sopran), Piotra Gajzlera (gitara klasyczna), Pawła Gusnara (saksofon), Piotra Olecha (kontratenor), Igora Cecocho (trąbka), Stanisława Kiernera (baryton).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wydłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty

2025-01-31 11:20

Adobe Stock

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło ważną zmianę w organizacji egzaminu ósmoklasisty. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, czas przeznaczony na rozwiązanie poszczególnych części egzaminu zostanie wydłużony, co ma na celu umożliwienie uczniom dokładniejszego sprawdzenia swoich odpowiedzi i upewnienia się, że odpowiedzi zostały poprawnie przeniesione na kartę egzaminacyjną.

Więcej ...

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

commons.wikimedia.org

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Więcej ...

Przychodzi ksiądz po kolędzie [Felieton]

2025-02-01 10:34

Ks. Łukasz Romańczuk

Dokładnie miesiąc temu witaliśmy Nowy Rok. Przez ostatnie 31 dni mieliśmy różne doświadczenia. Dla jednych okazał się on szczęśliwy, inny z nadzieją patrzą, aby dalsza jego część była lepsza. Czas szybko płynie, a my spoglądając na zegarek i kalendarz popadamy w zadumę i mówimy sobie, “to już za mną”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Jest zawiadomienie ws. możliwości popełnienia...

Wiadomości

Jest zawiadomienie ws. możliwości popełnienia...

Akt oskarżenia w sprawie oszustw - wśród podejrzanych...

Wiadomości

Akt oskarżenia w sprawie oszustw - wśród podejrzanych...

Św. Brygida z Kildare. To ona prosiła w modlitwie, żeby...

Święci i błogosławieni

Św. Brygida z Kildare. To ona prosiła w modlitwie, żeby...

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...