Reklama

Muzyka dawnych mistrzów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wnętrza zabytkowych świątyń to miejsca sprzyjające prezentacjom arcydzieł muzyki dawnej, wśród których wyróżniający się zbiór stanowią kompozycje sakralne. Dla większości wybitnych kompozytorów wiara była jednym z najważniejszych źródeł inspiracji w sposób szczególny wpływającym na ekspresję utworów, ich głębię, piękno i godność. Dzieła sakralne, które stworzyli dawni mistrzowie: Schütz, Biber, Bach i wielu innych, skłaniają słuchaczy do rozważania prawd wiary, modlitewnej zadumy, a nawet do intelektualnej dyskusji na tematy teologiczne. Można w nich również usłyszeć, tak potrzebne i ważne dla współczesnego człowieka, wezwanie do modlitwy, która oczyszcza, uszlachetnia i umacnia ludzkie serca. Muzyka służąca wyzwalaniu tego rodzaju aktywności duchowej „odkrywa i dopuszcza do głosu, ukrytą w kosmosie Chwałę Bożą”, jak niegdyś napisał kard. Józef Ratzinger, dzisiaj Ojciec Święty Benedykt XVI.
Natchnione pieśni Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomułki i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego zabrzmiały w klasztornej świątyni Ojców Franciszkanów w Łagiewnikach podczas koncertu otwierającego tegoroczną edycję cyklu „Muzyka w starym klasztorze”. Żarliwe interpretacje bydgoskiego zespołu muzyki dawnej „Collegium Vocale” zasłużyły na to, aby określić je mianem wzorcowych. Doskonale bowiem oddawały nastrój nabożnego skupienia, wyciszenia i kontemplacji tych zanurzonych w mistycznej aurze wokalnych arcydzieł.
Żywe przyjęcie słuchaczy towarzyszyło odmiennym w nastroju renesansowym madrygałom i chansons. Świeżość ujęcia, bogactwo emocji, humor przemieszany z dozą ironii oraz z nutą smutku i melancholii złożyły się na melodyjne, pełne swoistego wdzięku, wyraziste kreacje wokalne. „Collegium Vocale” zaprezentowało się przed łagiewnicką publicznością jako zespół poszukujący takich środków artystycznej ekspresji, dzięki którym muzyka dawna zyskuje na komunikatywności i staje się atrakcyjna dla współczesnych słuchaczy. Wieczór dopełniła muzyka organowa w wykonaniu Michała Olszewskiego z Łodzi. Interpretacje Preludium i fugi g-moll Dietricha Buxtehudego oraz Toccaty E-dur Jana Sebastiana Bacha usatysfakcjonowały publiczność, czego wyrazem były gromkie brawa wieńczące występ Artysty.
Wspaniałym wirtuozowskim popisem był występ krakowskiego skrzypka Zbigniewa Pilcha, który błyszczał zarówno w Sonacie a-moll na skrzypce solo Giuseppe Tartiniego, jak i w Trzech kaprysach Františka Bendy oraz w Sonacie D-dur na skrzypce solo Iwana Chandoszkina. Mistrzowska technika, nienaganna intonacja, szlachetne brzmienie instrumentu wypełniające całą przestrzeń kościoła wzbudziły zachwyt publiczności.
Słuchacze przybywający do łagiewnickiej świątyni w letnie piątkowe wieczory entuzjastycznie oklaskiwali znanych i cenionych organistów: Wacława Golonkę, Juliana Gembalskiego, Rostisława Wygranienko, Ilonę Kubiaczyk, Jana Bokszczanina, Adama Załęskiego, Jakuba Garbacza, Bartosza Jakubczaka. Bardzo dobrze zaprezentował się łódzki kwartet „Con Fisto” w składzie: Anna Skowronek (I skrzypce), Dominika Przech (II skrzypce), Maria Tomala (altówka) i Małgorzata Smyczyńska (wiolonczela). We wdzięcznej pamięci słuchaczy pozostaną również występy solistów: Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej (sopran), Piotra Gajzlera (gitara klasyczna), Pawła Gusnara (saksofon), Piotra Olecha (kontratenor), Igora Cecocho (trąbka), Stanisława Kiernera (baryton).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją.

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli