Na pielgrzymi szlak pątnicy wyruszyli wraz z Maryją w sercu i w symbolu obrazu niesionego na czele wszystkich grup. Towarzyszyła im także bł. Karolina, której relikwie i obraz były niesione przez całą pielgrzymkę. Obecność relikwii bł. Karoliny na pielgrzymce wpisała się w całoroczną ich peregrynację po diecezji rzeszowskiej. Oprócz osobistych intencji, jakie każdy zabrał na Jasną Górę, pielgrzymi ofiarowali swój trud jako pomoc Ojcu Świętemu, Kościołowi i Ojczyźnie.
Pątnicy zgromadzili się 4 sierpnia przed farą rzeszowską, gdzie rozpoczęli pielgrzymowanie Mszą św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego. Gościem honorowym na Mszy św. był ks. Franciszek Rząsa - założyciel Pielgrzymki Rzeszowskiej. Do zebranych Ksiądz Biskup powiedział w kazaniu o naśladowaniu Chrystusa, który również pielgrzymował do Jerozolimy, a ostatecznie ta forma przypomina nam o drodze do naszego Ojca Niebieskiego. W Roku św. Pawła, mówił dalej Ksiądz Biskup, pielgrzymowanie niech przyczyni się do wzrostu serdecznej przyjaźni z Jezusem Chrystusem. Każdy pielgrzym pokonuje różne trudy, a zarazem niesie wiele intencji. Ksiądz Biskup prosił o modlitwę w intencji całej naszej diecezji i Ojczyzny. Na pielgrzymi szlak wyruszyli pątnicy z „trzema dukatami”, które dał im Ksiądz Biskup na drogę w słowach życzenia: Deus vos ducat; Deus vos perducat; Deus vos deducat - Niech was Bóg prowadzi, niech was Bóg zaprowadzi, niech was Bóg przyprowadzi. W promieniach słońca, z radosnymi twarzami i „trzema dukatami” wyruszyli pielgrzymi na Jasną Górę do naszej Matki i Królowej.
Trzynaście grup z całej diecezji i spoza niej w liczbie ok. 2300 pątników pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego przemierzyło 300 km. Dyrektorem pielgrzymki jest ks. Stanisław Wójcik, a dyrektorem honorowym ks. Eugeniusz Królik. Trudno sobie wyobrazić pielgrzymów bez opieki duchowej, którą sprawowało kilkudziesięciu kapłanów, pomagali im klerycy, a wiele radości i zadumy modlitewnej wprowadzały siostry zakonne. Do pielgrzymów w drodze dołączyli chorzy i cierpiący ze szpitali i domów pod przewodnictwem ks. Jacka Kaszyckiego - kapelana w Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Wraz z tymi, którzy musieli pozostać w domach, wyruszyli duchowo w 14. grupie pod nazwą „Bł. ks. Jana Balickiego”. To duchowe pielgrzymowanie było możliwe dzięki Katolickiemu Radiu Via, które pięć razy dziennie łączyło się z pielgrzymami oraz transmitowało Mszę św. na początku pielgrzymki i z Jasnej Góry, jak również nabożeństwo za Ojczyznę z Małca.
Wyrazem łączności z pielgrzymami są również odwiedziny na szlaku ze strony rodziny, przyjaciół i znajomych. W tym roku szczególnymi gośćmi byli: bp Kazimierz Ryczan, bp Marian Rojek, bp Adam Szal, bp Wiesław Lechowicz. W każdym dniu centralnym punktem była Eucharystia, której oprawę liturgiczną prowadziły poszczególne grupy, a przewodniczyli jej Księża Biskupi. Ze śpiewem na ustach wędrowali codziennie ok. 30 km. Każdy dzień wypełniony był modlitwą, począwszy od porannych Godzinek, poprzez konferencję, postać dnia, Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Drogę Krzyżową, inne modlitwy, aż do Apelu Jasnogórskiego. Pielgrzymka przebiegała w radosnym nastroju, ale zawsze ma charakter pokutny. Wśród uczestników w większości była młodzież, która poszukuje kontaktu z Jezusem właśnie poprzez radosny śpiew, modlitwę, a także pokutę i umartwienie. Pielgrzymka była dla nich - jak zgodnie potwierdzali - świadectwem wiary i wierności Kościołowi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu