Reklama

W poszukiwaniu przyjaciół

Niedziela toruńska 33/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Szukam przyjaciół. Co znaczy «oswoić»? - zapytał Mały Książę - «Oswoić» znaczy «stwarzać więzy» - powiedział lis”. Właśnie „stwarzania więzów” doświadczyły dzieci i młodzież przebywające na koloniach zorganizowanych przez Grudziądzkie Centrum Caritas. Razem z Małym Księciem przemierzali planety w poszukiwaniu przyjaciół. Pierwsza wyprawa wyruszyła z Grudziądza 1 lipca i trwała 10 dni. Podczas tego turnusu ponad 150 dzieci z ubogich i potrzebujących rodzin spędziło wakacje w ośrodku wypoczynkowym w Rytych Błotach na terenie Pojezierza Brodnickiego. W drugim turnusie te same przygody przeżywały dzieci i młodzież należące do Szkolnych Kół Caritas rejonu grudziądzkiego. Przez 12 dni (od 10 do 21 lipca) również oni wraz z opiekunami „oswajali się” i stawali się przyjaciółmi Małego Księcia. Ci, którzy przez cały rok działają charytatywnie w szkołach i uczestniczą w wielu akcjach pomocy, mieli okazję spotkać się i spędzić wspaniałe wakacje. W sumie ponad 300 dzieci uczestniczyło w wypoczynku nad jeziorem Zbiczno.
Podczas kolonii poszukiwaliśmy przyjaciół, tak jak Mały Książę z opowiadania Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Na szlaku wędrówki znalazły się planety, które odkrywaliśmy. Brodnica nie ma już przed nami tajemnic; zapoznaliśmy się z historią miasta, zamku krzyżackiego, a dzieci zdobyły 54-metrową wieżę. Ciekawym i edukacyjnym elementem wyprawy była wizyta w straży pożarnej oraz pokaz techniczny grupy strażaków. Zapoznaliśmy się też z życiem i zwyczajami najstarszej w rejonie osady ludzi mezolitycznych, myśliwych żyjących przeszło 10 tys. lat temu.
Spędzając wakacje na Pojezierzu Brodnickim, nie można ominąć Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Mały Książę przemierzał pustynię, a my wędrowaliśmy ścieżkami leśnymi w poszukiwaniu bobrów. Leśnicy zaprowadzili nas nad rozlewiska, torfowiska i żerowiska bobrów, te jednak nie chciały pokazać się przed tak liczną widownią. Przyjaźń do zwierząt wyraziliśmy w zapoznaniu się z postacią św. Franciszka z Asyżu oraz malarskim przedstawieniu jego miłości do natury. Realny zaś kontakt ze zwierzętami umożliwili nam przyjaciele ze stadniny w Szafarni, którzy przybyli do nas konno, tak by każdy mógł spróbować przejażdżki konnej i rozbudzić w sobie zamiłowanie do tych zwierząt.
Nieodzownym elementem kolonii jest aktywność sportowa. Codzienna gimnastyka poranna to tylko rozgrzewka do tego, co działo się w ciągu dnia. Piłka nożna, tenis ziemny i stołowy, pływanie i olimpiada sportowa pomagały nam utrzymać dobrą kondycję.
Podczas kolonii nie zabrakło duchowych momentów. Eucharystie celebrowane w plenerze, przygotowywane przez uczestników, będą długo w naszej pamięci. Warto zaznaczyć, że prywatni goście ośrodka wypoczynkowego byli zachwyceni zachowaniem, aktywnym uczestnictwem i śpiewem dzieci.
Wolontariusze ze szkół średnich pomagali w prowadzeniu kolonii. Warto jednak opowiedzieć o projekcie finałowym Letniej Szkoły Wolontariatu. Najstarsza grupa dostała zadanie przygotowania i zrealizowania projektu przedstawienia Małego Księcia w aranżacji na miarę XXI wieku. Była wymagana nie tylko część artystyczna, lecz także pełne ukazanie przedsięwzięcia na miarę projektów europejskich (cele, środki, zadania, plany, budżet itp.). 16 godzin na realizację tak wymagającego zadania to mało, brawa uczestników potwierdziły sukces projektu. Podczas wielogodzinnej pomocy na festynie parafialnym w sąsiednim Sumowie gmina zobaczyła zaangażowanie wolontariuszy.
„Twoja róża ma dla ciebie tak wielkie znaczenie, ponieważ poświęciłeś jej wiele czasu. - Ponieważ poświęciłem jej wiele czasu... - powtórzył Mały Książę, aby zapamiętać”. Pod tym cytatem z „Małego Księcia” podpisują się wolontariusze i wychowawcy, którzy poświęcili swój czas podczas wakacji… Ci, którzy „oswoili” innych, ale też sami dali się „oswoić”.
Ci, z podstawówki, jak najbardziej rozbawieni, gimnazjaliści - mocno zaangażowani w działania, a uczniowie szkół średnich przejęci całodobową pomocą młodszym. To podsumowanie tych kolonii. Wszyscy jednak, od najmłodszego uczestnika po najstarszego, zadowoleni z wakacji i chętni na następne takie wyprawy. Stwierdzenia typu „było super” i uśmiechy są największym podziękowaniem.
Ewangelia uczy nas, by nie patrzeć po ludzku, lecz sercem, tak jak Bóg. „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” - uczy lis z opowiadania, które czytaliśmy każdego dnia kolonii. Pragniemy, by to pozostało w pamięci uczestników wypoczynku.
Powrót na planetę Ziemia, czyli w zacisze naszych domów, wydawałby się końcem wyprawy, lecz tak nie było. Już pierwszego dnia po zakończeniu kolonii blogi internetowe zapełniły się nowymi zdjęciami, a komunikatory były pełne nowych kontaktów - przyjaźnie zdobyte wraz z Małym Księciem trwają. Z kim będziemy przemierzać świat za rok? Jaki bohater literacki będzie nam towarzyszył? Dziś to nie jest ważne. Dziś nie wolno jednak zapomnieć prawdy: „Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś. Jesteś odpowiedzialny za twoją różę”; jesteśmy odpowiedzialni za dzieci i młodzież.

Parafialny Festyn Rodzin Katolickich

20 lipca Akcja Katolicka w Grucie pod przewodnictwem ks. kan. Henryka Szczodrowskiego zorganizowała VII Festyn Rodzin Katolickich. Pogoda była piękna, zgromadziło się wielu mieszkańców parafii oraz gości. Odbyły się aukcje obrazów, sprzętu ogrodowego oraz innych przedmiotów. Dla dzieci przygotowano loterię fantową, można było wygrać rower, a każdy los wygrywał. Nie zabrakło dobrego jedzenia: kiełbasek z rożna, ogórków kiszonych, grochówki oraz lodów, kawy i ciasta. Zabawie towarzyszyli: organista Roman Żurowski i zespół muzyczny braci K. M. Maciejewskich oraz solista K. Gozdowiak. Festyn zakończono o godz. 21 Apelem Jasnogórskim oraz błogosławieństwem.

Cz. D.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

2024-05-26 18:18

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

Więcej ...

Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-27 08:37

Wojciech Łączyński/archwwa.pl

Kard. Kazimierz Nycz wręczył dekrety nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Mianował też nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie.

Więcej ...

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców Warszawy

2024-05-27 10:31

wobroniekrzyza.pl

W odpowiedzi na zarządzenie Rafała Trzaskowskiego zakazujące eksponowania symboliki religijnej w budynkach warszawskich urzędów, mieszkańcy stolicy, wspierani przez Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny, zainaugurowali obywatelską inicjatywę uchwałodawczą „Stań w obronie Krzyża!”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się...

Kościół

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się...

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania