Reklama

Parafia wspólnotą serc

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stryków - miasto położone na skrzyżowaniu dwóch autostrad - tu przecinają się trasy z północy na południe i ze wschodu na zachód. Tu żyją ze sobą katolicy i wierni z Kościoła Mariawitów. Od kilku lat w Wielki Piątek wspólnie wędrują i modlą się w Drodze Krzyżowej ulicami miasta. Stryków to też erygowana w XIV wieku parafia św. Marcina z pięknym neobarokowym kościołem. Świątynią, która jest wizytówką miasta i znakiem widocznym z każdej strony i z każdej drogi wjazdowej.
Parafia św. Marcina - to bogata historia, tradycja, zabytkowy kościół, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Ci, dzięki którym parafia żyje. A o Strykowie z całą pewnością można tak powiedzieć - to parafia, w której dużo się dzieje. Przy kościele działa wiele grup - ministranci, asysta, Żywa Róża, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, czy prowadzona przez Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Starowiejskie rodzina bł. Edmunda Bojanowskiego. Jest także orkiestra dęta, którą w 1956 r. założył Antoni Perz, a obecnie prowadzi Marian Karpiński. W ubiegłym roku 80-lecie istnienia obchodził liczący ponad 20 osób chór parafialny. Chór jest zapraszany na wiele uroczystości, w tym roku wspólnie z innymi zespołami z archidiecezji łódzkiej uświetnił uroczystości Święta Eucharystii. W parafii odbywają się także spotkania rodzin, które prowadzi proboszcz ks. Karol Andrzejczak.
Od dwóch lat w budynku obok plebanii działa świetlica parafialna. Przychodzą tu dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W roku szkolnym od poniedziałku do piątku Siostry Służebniczki, osoby świeckie, wolontariusze pomagają im w lekcjach, organizują zajęcia, zabawy. W wakacje dzieci ze świetlicy, dzieci z najuboższych rodzin parafii wyjeżdżają na wypoczynek. W te wakacje przebywały w Małym Cichym koło Zakopanego.
Świetlica, jak podkreśla ks. proboszcz, jest bardzo potrzebna i jest dla wielu dzieci drugi domem. Jej klimat, specyficzne ciepło ogniska domowego to zasługa osób, które przychodzą pomóc. Świetlica finansowana jest ze środków parafii - na jej działalność przeznaczany jest m.in. cały dochód ze sprzedaży gazetki parafialnej „Zostań z nami Panie”. Miesięcznik, który ukazuje się od 2004 r., redagowany jest przez ciągle powiększające się grono redaktorów, nie tylko ze Strykowa, ale też okolic. W najbliższych miesiącach gazetka będzie dokumentować historię kapliczek i krzyży z terenu dekanatu strykowskiego.
Na terenie parafii mieszkają i pracują Siostry Służebniczki. W 2006 r. obchodziły 80 lat od założenia domu i 25 lat ochronki a później przedszkola, słynącego w całej okolicy z najlepszej opieki, solidności i stosowanych przez sióstr dobrych metod wychowawczych. Pewnie dlatego każdego roku dzieci chcących uczyć się u Służebniczek jest więcej niż miejsc. Wakacje to czas, gdy w przedszkolu nie ma dzieci, ale w każdej sali - pięknie i kolorowo udekorowanej i wyposażonej - czekają już na małych przedszkolaków zabawki i książki. Siostry zajmują się także starszymi dziećmi i prowadzą w parafii Ognisko Misyjne Jana Pawła II. To prężnie działające koło skupia w swych szeregach kilkadziesiąt dzieci, które starają się pomóc swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Organizują imprezy, zbierają pieniądze, rezygnują ze swojego kieszonkowego, by wspomóc innych. Siostry pomagają także ks. Proboszczowi i wikaremu ks. Danielowi Jarzębskiemu - np. s. Maria przepięknie dekoruje kwiatami ołtarze w kościele.
Każdego roku od maja do października, 13 dnia miesiąca, odbywają się procesje fatimskie. Jeszcze dwa lata temu wierni szli po terenie Strykowa, przygotowywane były ołtarzyki, w ubiegłym roku było już wędrowanie po wioskach, a od tego roku procesje odbywają się już tylko wokół kościoła. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. wieczornej parafianie adorują Najświętszy Sakrament. Nabożeństwo składa się z dwóch części - pierwsza to adoracja bardzo osobista, druga przygotowana przez Siostry, młodzież i grupy działające w parafii. Jest też Droga Krzyżowa ulicami miasta.
Tradycją parafii, zapoczątkowaną kilkanaście lat temu przez ówczesnego proboszcza ks. Henryka Tomaszewskiego, stały się także piesze pielgrzymki do Sanktuarium w Skoszewach. Każdego roku 15 sierpnia po Mszy św. o godz. 9 ponad setka pątników wyrusza na trasę, idą do Matki Bożej Skoszewskiej w intencjach swoich i całej parafii. Także co roku grupa ze Strykowa wędruje na Jasną Górę wspólnie z pielgrzymami z Głowna.
Parafia gromadzi się wokół kościoła - strykowska świątynia została wykonana w stylu nawiązującym do neobaroku. W 2012 r. minie sto lat od jej wybudowania. W środku znajduje się neorenesansowy ołtarz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. W prezbiterium jest także przepiękna ambona w kształcie Piotrowej łodzi, wykonana w 1926 r. dzięki staraniom ks. prob. Leona Stypułowskiego. W nawie bocznej stoi zabytkowa chrzcielnica z czaszą barokową i miedzianą nakrywą z XVII w. W świątyni jest także pochodzący z I poł. XIX w. feretron z kopiami obrazów Matki Boskiej Trybunalskiej w Lublinie i św. Stanisława Kostki. W ołtarzach bocznych znajdują się XVII-wieczne rzeźby. Przed kościołem stoi odsłonięty 14 października ub.r. pomnik Jana Pawła II, który ufundowali Bronisława i Wojciech Jędrzejczak z Lipy, z parafii Stryków.
Zabytkowy jest nie tylko Stryków, w dekanacie jest siedem parafii, ich erygowanie datowane jest na XIII-XV wiek, w każdej znajduje się piękny drewniany kościół.
Mimo tak długiej historii w parafii strykowskiej brakuje powołań kapłańskich. W każdy pierwszy czwartek miesiąca odbywają się modlitwy o nowych kapłanów i siostry. Do tej pory w Strykowie było tylko jedno powołanie - to śp. ks. Zbigniew Paradowski, który spoczywa na miejscowym cmentarzu. Niezwykle uzdolniony muzycznie, wrażliwy i mądry ksiądz - tak do dzisiaj wspominają go mieszkańcy rodzinnego miasta.
Strykowska parafia ma wiele planów na przyszłość - chce m.in. odnowić wnętrze świątyni, położyć nowy dach i wyremontować elewację zewnętrzną. Proboszcz liczy, że z Bożą i ludzką pomocą uda się to zrealizować. My także z całego serca tego życzymy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Manifestacja "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy" w Gubinie

2025-04-05 17:39

PAP/Lech Muszyński

W przygranicznym Gubienie odbył się protest pod nazwą „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, podczas którego zgromadzeni manifestanci domagali się obrony szczelności polskich granic, a także zmiany polityki rządu w tej sprawie.

Więcej ...

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32
Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Więcej ...

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

2025-04-06 20:42

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami