Przypomnijmy, że Benedykt XVI pobłogosławił maryjne korony 9 kwietna 2007 r., na zakończenie audiencji ogólnej na Placu św. Piotra.
Warto wspomnieć, że maryjne regalia łączy bardzo wiele z koronami jasnogórskimi. Po pierwsze, zostały wykonane jako wierne repliki koron, które Ojciec Święty Jana Paweł II podarował Matce Bożej z częstochowskiego sanktuarium tuż przed swoją śmiercią. Ponadto jedne i drugie zostały wykonane przez tego samego artystę złotnika Lecha Dziewulskiego z Krakowa. Po trzecie, perły znajdujące w podstawie koron pochodzą ze skarbca Jasnogórskiego Sanktuarium i zostały ofiarowane przez przeora klasztoru Paulinów o. Jacka Waliczka.
Choć zostały wykonane jako kopie papieskich koron dla Matki Bożej Jasnogórskej, mają swój rys niepowtarzalny - symbolicznie wiążący je ze szczyrkowskim sanktuarium i Kościołem bielsko-żywieckim. W centralnym miejscu czoła korony Matki Bożej, między słowami „Totus Tuus”, znajduje się pierścień biskupi ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusza Rakoczego. U stóp orła piastowskiego z lewej strony widnieje pierścień miasta Szczyrk, który władze miasta złożyły w dowód wdzięczności Matce Bożej za opiekę nad całą społecznością. Po prawej - pierścień Krakowskiej Salezjańskiej Insprektorii św. Jacka, zgromadzenia opiekującego się Sanktuarium na Górce. W czole korony, która zwieńczy głowę Pana Jezusa, znajduje się pierścień wywodzącego się ze zgromadzania Księży Salezjanówbp. Adama Śmigielskiego.
Materiał, z którego wykonano korony, w całości pochodzi z wotów, które wierni pielgrzymujący na Górkę składali u stóp Matki Bożej.
Koronowany obraz ze Szczyrku, na wzór częstochowskiego, będzie posiadał kurtynę wykonaną ze srebra. Odsłanianiu i zasłanianiu wizerunku Matki Bożej będzie towarzyszyć także dźwięk specjalnie na okazję koronacyjnej uroczystości skomponowanych fanfar.
Uroczystość Koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce odbędzie się 21 września o godz.11.30.
PB
Pomóż w rozwoju naszego portalu