Reklama

Telefonem do...

"Witaj szkoło" w roku 2000!

Niedziela częstochowska 37/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ELŻBIETA GROCHAL: - Zbliża się wrzesień. Jakie myśli towarzyszą Księdzu Redaktorowi na początku kolejnego roku nauki, w polskiej szkole 2000?

KS. INF. IRENEUSZ SKUBIŚ: - Dzień 1 września to w Polsce tradycyjne rozpoczęcie roku szkolnego. Również dla Częstochowy, dla wiernych archidiecezji częstochowskiej, to piękny i znaczący wczesnojesienny dzień. Niedziela pragnie złożyć wszystkim naszym umiłowanym dzieciom i młodzieży serdeczne życzenia, aby rok szkolny był owocny. By dzieci mogły się rozwijać zarówno pod względem fizycznym, jak i duchowym, a rodzice cieszyć się swoimi pociechami, cieszyć się szczególnie z tego, że dzieci są lepsze, piękniejsze wewnętrznie, coraz bardziej dojrzałe, myślące.

Tak bardzo chcielibyśmy, żeby młode pokolenie Polaków odznaczało się pracowitością, uczciwością, solidnością, umiłowaniem prawdy, piękna, a przede wszystkim wielką miłością do drugiego człowieka, miłością bliźniego. Te wartości chrześcijańskie, z których największa jest miłość, pochodząca wprost z miłości Bożej, przekazuje dobra szkoła. Chcielibyśmy, żeby tych dobrych szkół, gdzie dzieci uczą się prawdziwego dobra, prawdy i piękna, było jak najwięcej...

Chciałbym w tej wypowiedzi zauważyć szkoły katolickie, które funkcjonują na terenie archidiecezji częstochowskiej: Licea Katolickie w Radomsku, Wieluniu, Zawierciu, Częstochowie, mamy też katolickie gimnazja i szkoły podstawowe. Te szkoły borykają się z wieloma kłopotami, z których największe to problemy finansowe, ponieważ trzeba starać się o pieniądze na rozwój tych placówek, a sponsorów i darczyńców nie ma zbyt wielu. Możemy wspomóc finansowo szkołę katolicką, ofiarowując choćby niewielkie oszczędności. Będzie to piękna jałmużna.

Kard. Adam Maida ze Stanów Zjednoczonych, który przebywał ostatnio w Częstochowie, stwierdził, że dzięki szkolnictwu katolickiemu Ameryka ma inteligencję katolicką. "Gdyby tych szkół nie było, nie mielibyśmy mądrych, głębokich ludzi" - powiedział. Myślę, że sprawdza się to także u nas, w Polsce. Inteligencję katolicką musimy kształcić w szkołach różnego typu. Ale specjalną misję mamy do wypełnienia w tym zakresie w szkołach katolickich.

Inteligencja katolicka to także zespoły nauczycieli pracujących w szkołach katolickich. Dzięki temu, że częściej przebywają oni w towarzystwie kapłanów, biskupów i mają świadomość wagi swojego powołania, mogą stać się zaczynem duszpasterstwa inteligencji w Polsce.

Otoczmy więc ogromną życzliwością i dobrocią, a także szczodrością katolickie szkoły. Niech ich los nie będzie nam obcy, daleki, a przeciwnie - dbajmy, by było w nich pięknie, dobrze, żeby nauczycielom tam pracującym można było godnie wynagrodzić ich pracę, nawet może bardziej niż w innych szkołach, gdyż wymagania w szkołach katolickich są niewątpliwie wyższe również w stosunku do nauczycieli.

Gratuluję rodzicom, którzy posyłają swoje dzieci do szkół katolickich. Gratuluję także nauczycielom, że podejmują tę piękną pracę. Życzę, by wszelkie szkolnictwo w Polsce jak najpiękniej się rozwijało, by wydawało pięknych ludzi, którym przyjdzie przecież tworzyć kulturę XXI wieku. Życzę też serdecznie, by rozwijały się szkoły katolickie w naszej archidiecezji i samej Częstochowie, żeby było ich dużo i żeby nie zabrakło grosza dla funkcjonowania tych placówek. Życzę też, byśmy umieli organizować siły dla ich wspomagania. Czyńmy wszystko dla pięknego rozwoju dzieci w naszej archidiecezji. Pamiętajmy, jeśli chcemy, by XXI wiek był Chrystusowy, to Chrystusowa powinna być szkoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Matka niewidomych i widzących

AFSK

„Myślę, że m. Czacka na pewno mogłaby być patronką osób z problemami wzroku, doświadczonych dramatem cierpienia, ale być może także wszystkich, którzy mają problemy z zobaczeniem tego, co najważniejsze, poszukujących prawdy, poszukujących Boga, tych, których dusza potrzebuje światła, chociaż oczy widzą” – powiedziała tygodnikowi Echo Katolickie s. Alberta Chorążyczewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współautorka Positio w procesie beatyfikacyjnym m. Elżbiety Róży Czackiej

Więcej ...

Francja: ponad 300 kleryków weźmie udział w turnieju piłkarskim

2024-05-19 16:09

Adobe Stock

Wielki turniej piłki nożnej, z udziałem ponad 300 kleryków za całej Francji, rozpocznie się 25 maja w Évron, w departamencie Mayenne, w Kraju Loary. Uczestniczyć w nim będzie niemal połowa spośród około 700 francuskich seminarzystów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj