Reklama

Podziękować za owoc ziemi i pracy

W tym roku diecezjalne dożynki odbędą się w Wałbrzychu w niedzielę 14 września. Odbędą się w miejscu wyjątkowym - w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu, które będzie właśnie obchodzić 2. rocznicę podniesienia podzamczańskiej świątyni do tej godności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo serdecznie zapraszam na świętowanie nie tylko rolników, ale wszystkich chętnych, którzy czują się uczniami Chrystusa. Przybądźcie licznie na to modlitewne spotkanie - apeluje ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec.
Dobiegają końca tegoroczne wakacje, czas urlopów i letniego wypoczynku. Zwykle w drugim miesiącu wakacyjnym rolnicy intensywnie pracują przy zbiorze zboża, z którego będziemy mieć chleb.
- Gdy zbieramy zboże z pól i inne płody rolne, uświadamiamy sobie, że ziemia jest naszą karmicielką. Człowiek sieje, sadzi, ale Pan Bóg daje odpowiednią pogodę i powoduje wzrost i owocowanie roślin, krzewów i drzew rosnących na ziemi - mówi bp Dec. - Rolnicy dobrze wiedzą, jak wiele zależy od ich ofiarnej pracy, ale także doświadczają, jak wiele zależy od Pana Boga, który kieruje pogodą, daje zdrowie, chęci i siły do pracy. Stąd też nasi praojcowie w chwilach niepogody, wznosili modły o słońce lub deszcz, śpiewając: „Królu, Boże Abrahama, w Tobie moc i dobroć sama. Wejrzyj na to ludzkie plemię, a pogodę (a deszcz żyzny) daj na ziemię. Niechaj zna lud prawowierny, żeś jest Pan Bóg miłosierny. A my Cię za ten dar wielki, wielbić będziem na czas wszelki”.
Jak podkreśla Ordynariusz Świdnicki, teraz, gdy zboże zostało zebrane, gdy także inne płody ziemi gromadzimy na czas nadchodzącej zimy i wiosny, pragniemy Panu Bogu podziękować „za owoc ziemi i pracy rąk ludzkich”.
- W wielu naszych parafiach i gminach, powiatach i dekanatach, diecezjach i województwach organizowane są uroczystości dożynkowe. W naszej młodej diecezji od pięciu lat spotykamy się na wspólnym dożynkowym dziękczynieniu - dodaje Ksiądz Biskup.
W tym roku diecezjalne dożynki odbędą się w niedzielę 14 września w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, w diecezjalnym sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Uroczystość dożynek będzie połączona z odpustem parafialnym. Uroczysta Msza św. rozpocznie się o godz. 13.
Po wspólnej dziękczynnej modlitwie odbędzie się konkurs wieńców dożynkowych i przegląd zespołów ludowych z naszej diecezji. - Wałbrzyski Zespół Pieśni i Tańca przygotował z tej okazji specjalny program, który przedstawi na scenie przygotowanej obok kościoła. Zaplanowany jest również przegląd wieńców dożynkowych, które przywiozą rolnicy - mówi ks. prał. Andrzej Raszpla, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
- Zachęcam, by ze wszystkich dekanatów diecezji, a nawet ze wszystkich parafii przybyły delegacje wiernych - dodaje Ordynariusz Świdnicki. - Raz jeszcze gorąco zapraszam wszystkich na to dożynkowe, modlitewne spotkanie i wszystkim udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa.
Dla księdza proboszcza i parafian będzie to również wyjątkowy dzień ze względu na przypadającą rocznicę nadania świątyni tytułu sanktuarium. - Dokonało się to dwa lata temu, 17 września 2006 r. - wspomina ks. Andrzej Raszpla. - W dniu dożynek Biskup Świdnicki poświęci również tablicę upamiętniającą to wydarzenie.
14 września mija również równo 8 lat od momentu, kiedy na prośbę ks. prał. Raszpli biskup legnicki Tadeusz Rybak rozpoczął starania w Rzymie o przekazanie do wałbrzyskiej parafii Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
- Prośby nasze zostały spełnione. Wraz z specjalnym dokumentem Stolicy Apostolskiej potwierdzającym autentyczność Relikwie Drzewa Krzyża Świętego przywiózł z Rzymu ks. prał. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej - opowiada ks. Andrzej Raszpla. - Święte Relikwie uroczyście zostały wniesione do kościoła w dzień odpustu parafialnego i umieszczone w przygotowanym ołtarzu. Od tej chwili otaczane są one wielkim kultem wiernych. 17 września 2006 r. bp Ignacy Dec - pierwszy ordynariusz świdnicki, nadał naszej parafialnej świątyni tytuł sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego Diecezji Świdnickiej.
Do udziału w Diecezjalnych Dożynkach 2008 zaproszone zostały również zespoły folklorystyczne z terenu diecezji. Zespoły ludowe będą mogły zaprezentować swój repertuar podczas Przeglądu Zespołów Folklorystycznych.
- Wystąpią na pewno „Żarowianie” z Żarowa, „Filipinki” z Imbramowic, „Róża” z Różanki, „Wilczanie” z Wilkanowa i zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Włodowic - wylicza diecezjalny duszpasterz rolników diecezji świdnickiej ks. dziekan Marian Kujawski. - Być może dojadą też do Wałbrzycha inne grupy.
Jak mówi ks. Marian Kujawski, tegoroczne zbiory rolnicy oceniają jako dobre.
- Nie było - dzięki Bogu - żadnej powodzi, nie dotknęła nas też specjalnie susza - ocenia ksiądz dziekan. - Plony dopisały, ale przez urodzaj ceny w skupach zbóż są niższe. Jak nie z jednej to z drugiej strony rolnicy dostają cięgi od losu.
W dożynkach w Wałbrzychu wezmą udział delegacje z całej diecezji.
- Spodziewamy się kilkuset rolników i 30-40 wieńców - zapowiada ks. Marian Kujawski. - Druga niedziela września to już tradycyjny termin diecezjalnych dożynek. W ubiegłym roku spotkaliśmy się w Parku Zdrojowym w Kudowie-Zdroju.
Przed dożynkami w Wałbrzychu rolnicy spotkali się na Jasnej Górze w Częstochowie. Wierni przybyli przed Szczyt Jasnogórski z wieńcami dożynkowymi, by podziękować Bogu za plony. Uroczystej Sumie z błogosławieństwem płodów ziemi przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Tradycyjne Dożynki Jasnogórskie poprzedziła Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników.
Hasłem tegorocznego dziękczynienia za plony było wezwanie: „Do Matki Dobrego Pasterza”.
- Jezus Chrystus jest naszym Pasterzem, który nas prowadzi, karmi słowem i chlebem życia, poszukuje i wprowadza do swej Owczarni-Kościoła - podkreśla bp elbląski Jan Styrna, odpowiedzialny za duszpasterstwo rolników z ramienia Episkopatu.
W kulturze religijnej wsi wymiar maryjny jest bardzo wyraźny. Rytm pracy na roli został w szczególny sposób złączony z kultem Matki Bożej. W uroczystość Wniebowzięcia NMP, tradycyjnie zwaną Matką Bożą Zielną, w kościołach święci się płody ziemi, zioła i kwiaty, dojrzałe zboża i owoce. Z kolei uroczystość Narodzenia NMP (8 września), zwana dniem Matki Bożej Siewnej, rozpoczyna siewy zbóż ozimych i jesienne orki. Rolnicy czczą też Matkę Bożą Kwietną, Jagodną i Śnieżną, która strzeże przed upałami w lecie. Przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach odbywają się nabożeństwa majowe, a w kościołach odmawia się godzinki ku czci Maryi Niepokalanie Poczętej.
- W naszym duszpasterzowaniu wpatrujemy się w Dobrego Siewcę z ewangelijnej przypowieści. Siejąc obficie ziarno Słowa Bożego, musimy starać się o dobrą uprawę gleby ludzkich serc - wyjaśnia bp Styrna.
Krajowy Duszpasterz Rolników podkreśla, że w głoszeniu „Ewangelii pracy” rolnikom zawsze trzeba ukazywać ich szczególną rolę i miejsce w Bożej Opatrzności.
Z tego wynika godność zawodu i pracy rolnika, wymiar posłannictwa i służby, realny wymiar ich patriotyzmu na co dzień - mówi bp Styrna. - Nie wolno nie uwzględniać oczywistej konieczności bytowania, godnych warunków życia i rozwoju, opłacalności rolniczego trudu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Więcej ...

Polichna. Niebo otwarte dla wszystkich

2024-05-13 05:41

Małgorzata Kowalik

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania