Reklama

Chorzy i cierpiący u Matki Pocieszenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla chorych i tych, którym nieobojętne jest ludzkie cierpienie, 3 września stał się dniem pielgrzymowania do świątyni św. Stanisława BM w Czeladzi, gdzie czczona jest Matka Boża Pocieszenia. Zgromadzeni na wspólnej modlitwie polecali Bogu za pośrednictwem świętych patronów wszystkich chorych i cierpiących. Pielgrzymkę rozpoczął wykład ks. Mariusza Karasia na temat sakramentu namaszczenia chorych - jego historii, znaczenia i wartości dla człowieka. O godz. 11 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Piotr Skucha. Tego dnia w sposób szczególny zgromadzonych na Świętej Liturgii połączyła wspólna modlitwa w intencji chorego Pasterza naszej diecezji - bp. Adama Śmigielskiego SDB.

Ksiądz nie wie co to krzyż...

W tym miejscu nie sposób pominąć słów otuchy i pokrzepienia w przeżywanych chwilach cierpienia i choroby, które wypowiedział Biskup Ordynariusz do przybyłych pątników podczas ubiegłorocznej pielgrzymki chorych do czeladzkiej świątyni: „Gdyby nie Chrystus, gdyby nie objawienie Boże bylibyśmy bardzo nieszczęśliwi. Po pierwsze On wskazał wartość choroby, bólu. To Chrystus wskazał, że cierpienie można przemienić w wartość nadprzyrodzoną. Pamiętam, że mając 2 czy 3 lata kapłaństwa pełniłem funkcję kapelana w dużym Domu Opieki Społecznej w Krakowie. Zetknięcie się z chorobą, nędzą, cierpieniem było początkowo szokujące. Nie mogłem się przyzwyczaić, ani do atmosfery, ani do widoku cierpienia. Powoli, powoli przywykłem do tego. I z czasem z okazji pierwszego piątku miesiąca chodziłem od łóżka do łóżka, odwiedzając każdą z sal, aby spowiadać chorych. Do dziś mam w pamięci spowiedź jednej z podopiecznych, która była przykuta do łóżka od 25 lat. Po spowiedzi zapytałem ją czy nie lepiej by było prosić Boga, by już ją zabrał do siebie, mając na uwadze to straszliwe cierpienie, całkowite zdanie się na opiekę otoczenia. I wtedy ta pani odpowiedziała mi: »Proszę księdza - ksiądz jest taki młody, niedoświadczony, ksiądz nie wie co to krzyż, nie zna wartości cierpienia, ksiądz się musi tego nauczyć«. Dziś po 50 latach doskonale rozumiem, jaka mądrość przebijała z jej wypowiedzi. Już wiem, że ona nie cierpiała sama. Była wpatrzona w krzyż Chrystusa, razem z nim cierpiała za innych, za kościół, potrafiła przetworzyć swoje cierpienie na wartość zbawczą” - przekonywał bp Adam Śmigielski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pieta z Bytomskiej

Na zachodniej ścianie kościoła, między wieżycami, znajduje się wnęka, w której na cokole z ciosanego kamienia ustawiono w 1942 r. Pietę z 1907 r., która przeniesiona została z ul. Bytomskiej. W 1995 r. artysta plastyk Mariusz Pałka wyłożył wnękę mozaiką, co niewątpliwie nadało kolorytu i ożywiło scenę. Na postumencie, na którym spoczywa Matka Boża ze swoim synem, jest wyryte wezwanie „Matko Bolesna - módl się za nami”, a nad postaciami góruje pusty już krzyż z napisem „INRI”.
Kiedy Jan Paweł II w 1992 r., w rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes, ustanowił Światowy Dzień Chorego, chodziło mu o patronat nad chorymi Tej, która w swoich wielu sanktuariach świata przyczynia się do uzdrowień z chorób duszy i ciała. Do tego papieskiego orędzia nawiązał ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski, ustanawiając w 1992 r. pierwszą środę września Dniem Chorych w diecezji. W 1995 r. Ksiądz Biskup zdecydował, że diecezjalnym sanktuarium maryjnym chorych będzie kościół św. Stanisława B. M. w Czeladzi, gdzie od XVII wieku (1649) trwa kult Matki Bożej Pocieszenia. Odtąd w pierwszą środę września, w dniu poświęconym w Czeladzi Matce Bożej Pocieszenia, przybywają do sanktuarium chorzy wraz ze swoimi duszpasterzami z całej diecezji sosnowieckiej, aby ofiarować krzyż swego cierpienia w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.
Wybranie tej świątyni na miejsce diecezjalnych pielgrzymek chorych ma niemałe znaczenia duchowe i praktyczne. Odnowiony kult Matki Bożej Pocieszenia bardzo szybko się rozwinął i na cotygodniową środową Mszę św. przychodzą czciciele Maryi z wielu okolicznych parafii. Z każdym dniem przybywa podziękowań za otrzymane tutaj łaski. Któż ich potrzebuje bardziej od osób chorych fizycznie lub duchowo...
Publiczny kult Matki Bożej Pocieszenia w czeladzkim kościele św. Stanisława rozpoczął się 5 maja 1651 r. i trwał nieprzerwanie do 1923 r. W tym okresie doszło do pożaru świątyni. Spłonął cały ołtarz i obraz. Gdy zabrakło obrazu - kult zamarł. Choć w domach w Czeladzi wiele rodzin posiadało wizerunek Matki Pocieszycielki, w świątyni nie doszło do wznowienia kultu. Dopiero jedna z parafianek przed II wojną światową zleciła namalowanie obrazu artyście malarzowi Juliuszowi Studnickiemu z Poznania. Obraz ten był wierną kopią pierwotnego, spalonego, a odtworzony na podstawie zdjęcia. Kiedy w 1985 r. proboszczem został ks. Mieczysław Oset, jego pierwszym zamierzeniem było odnowienie kultu Matki Bożej Pocieszenia.

Maryja jest naszą pociechą

W tradycję tę wpisuje się wspólna modlitwa pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji, Litania do Wszystkich Świętych oraz błogosławieństwo lourdzkie. Chorzy przybywają na wózkach inwalidzkich, są dowożeni autokarami, prywatnymi samochodami lub też, jeśli siły im na to pozwalają, przybywają samodzielnie. Nie inaczej było i w tym roku. Najliczniejsze grupy przyjechały m.in. z Jaroszowca, Dąbrowy Górniczej, z sanktuarium Matki Bożej Anielskiej i z sosnowieckich kościołów Matki Bożej Fatimskiej i Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Na początku uroczystości słowa powitania do wszystkich pielgrzymów oraz kapłanów, którzy wraz z nimi przybyli na doroczne spotkanie skierował proboszcz czeladzkiej parafii, ks. kan. Jarosław Wolski. „Msza św. z błogosławieństwem chorych Najświętszym Sakramentem i namaszczeniem chorych - to najważniejsze elementy diecezjalnej pielgrzymki. Najstarszą osobą, która tego dnia przyjęła sakrament namaszczenia chorych była 103-letnia Irena Miodek z Czeladzi” - podkreślał Ksiądz Proboszcz.
„Sakrament namaszczenia chorych to nie jest ostatnie namaszczenie, przed którym wielu się broni - przypomniał na początku pielgrzymki ks. Mariusz Karaś. Zachęcał, żeby korzystać z niego nie tylko w niebezpieczeństwie śmierci. Witając z kolei głównego celebransa uroczystości, bp. Piotra Skuchę, ks. Krzysztof Bujak przypomniał, że jego zawołaniem biskupim są słowa „Nauka krzyża Bożą mocą”. W homilii bp Piotr Skucha przypomniał, że warto krzyże w postaci problemów i chorób ofiarować Matce Najświętszej. Ona przekaże je swojemu Synowi. - Maryja jest dla nas żywą pociechą - podkreślał Kaznodzieja.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Pius V

Antonio Ghislieri, zwany Aleksandrinus, urodził się 17 stycznia 1504 r. w Bosco Marengo w Piemoncie (Włochy). Drogowskazem jego całego życia była najdoskonalsza pobożność chrześcijańska.

Więcej ...

Rozpoczęła się nowenna do św. Stanisława

2024-04-30 08:10
Św. Stanisław, biskup i męczennik

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Potrzebujemy wiary i męstwa na jego wzór, aby móc jasno i dobitnie opowiadać się po stronie prawdy i nie pozwalać na bezbożnictwo, demoralizację, niesprawiedliwość i by umieć podejmować te wyzwania, które stają przed nami jako ludźmi wierzącymi i jako Polakami - powiedział o. Grzegorz Prus OSPPE w pierwszym dniu nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

Więcej ...

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego