Reklama

Dziękczynienie za chleb

Każdy w granicach ojczyzny swej chleba może dostawać, ile mu potrzeba (Klonowic). Taka była myśl przewodnia tegorocznych dożynek, jakie miały miejsce 7 września w Komarowie-Osadzie. To największe wydarzenie w życiu rolników jest ukoronowaniem ich całorocznego trudu oraz dziękczynieniem, jakie mieszkańcy wsi składają Bogu za Jego dary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto plonów rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego prowadzonego przez starostów Grażynę Kułaj i Bogdana Papugę, oraz orkiestrę strażacką, ulicami Komarowa na plac przed kościołem. Główne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się wystąpieniem pani Wiesławy Sieńkowskiej, wójta gminy Komarów-Osada. W swoim przemówieniu podziękowała rolnikom za ciężką pracę i przyczynianie się do wzrostu wspólnego dobra oraz za kultywowanie tradycji, która nas współtworzy, zakorzeniając w nas wartości, jakie wyznawały i jakimi żyły kolejne pokolenia naszych przodków. Pani Wójt dobitnie podkreśliła problem braku opłacalności produkcji rolnej i wręcz nieczytelną politykę rolną państwa. Złożyła hołd tym wszystkim, którzy w mrocznych latach rozbiorów i okupacji nie oddali ziemi „skąd nasz ród”, którzy żywili i bronili, stanowiąc zaplecze dla wszystkich organizacji niepodległościowych w Polsce.
Podobnie jak Pani Wójt, doniosłą rolę chłopa w kształtowaniu i tworzeniu tożsamości narodowej, podkreślał proboszcz ks. Tomasz Bomba w swojej homilii. Mówił on, że naród, jeśli chce utrzymywać swój byt narodowy i państwowy, swoją niezależność, musi być związany z ziemią. Wincenty Witos w 1928 r. w Wierzchowicach mówił: „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię i religię oraz narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa. Bez nich nie moglibyśmy go mieć”.
W czasie uroczystej Mszy św., która jest nierozerwalnie związana z obrzędowością dożynkową, został złożony chleb - symbol ciężkiej pracy rolnika, wpleciony w życie człowieka, od wieków darzony wielkim szacunkiem i uważany za dar nieba, o czym przeczytamy np. u Norwida: „kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba”. Na ręce Pani Wójt i Księdza Proboszcza jako pierwsi złożyli chleb starostowie dożynek, a następnie przedstawiciele poszczególnych sołectw. Później chleb podzielono między zebranych.
Po Mszy św. został przedstawiony program artystyczny, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Komarowie, oraz zespoły śpiewacze: „Borowianki”, „Śniatyczanki”, „Ruszczyźnianki” oraz KGW z Wolicy Śniatyckiej i Klub Seniora „Legenda” działający przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie.
W trakcie dożynek odbył się także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa postanowiła przyznać równorzędne nagrody dla wszystkich. Uroczystości dożynkowe ubogacała muzyką orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy. Towarzyszył im także kiermasz sztuki ludowej, na którym prezentowali swoje wyroby KGW z terenu gminy, a także artyści ludowi.
Święto plonów zakończył festyn rekreacyjno-sportowy zorganizowany na obiekcie sportowym przy Szkole Podstawowej w Komarowie. Organizatorzy zadbali o dobrą zabawę i miłą atmosferę. Podczas festynu odbył się mecz piłki ręcznej: absolwenci Szkoły Podstawowej (gimnazjum jeszcze nie istniało) i uczniowie Publicznego Gimnazjum w Komarowie. Rozgrywki zakończyły się wygraną gimnazjum 22:11. Dziękujemy obu drużynom za emocjonujący mecz, a drużynie absolwentów składamy szczególne podziękowania za to, że potrafili się zorganizować i wyjść po latach na boisko. W tym składzie grali po raz pierwszy, a kapitanem drużyny była pani Wanda Marczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Szereg niedomówień i kłamstw w artykule Onetu o kard. Dziwiszu. Oświadczenie Kancelarii Prawnej

Kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz

Informuję, że w związku z nieprawdziwymi informacjami podanymi przez portal Onet.pl konieczne jest sprostowanie szeregu niedomówień i kłamstw jakie pojawiły się w tekstach – pisze adw. dr Michał Skwarzyński w przesłanym oświadczeniu

Więcej ...

Biskup legnicki spotkał się z samorządowcami

2025-01-03 16:05

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W legnickim Domu Słowa odbyło się świąteczno-noworoczne spotkanie samorządowców z biskupem legnickim Andrzejem Siemieniewskim. Na zaproszenie odpowiedziało ponad 130 osób, które na co dzień pełnią ważne funkcje w samorządach lokalnych na terenie diecezji legnickiej. Nie zabrakło też przedstawicieli władz Województwa Dolnośląskiego, Sejmiku Dolnośląskiego, parlamentarzystów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

W imieniu Jezus

Niedziela Świdnicka

W imieniu Jezus

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Wiadomości

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy...

Kościół

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy...