Reklama

III Kongres Kultury Chrześcijańskiej

Niedziela lubelska 40/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wezwaniem do dawania odważnego świadectwa wzorem św. Pawła na areopagach współczesnego świata zakończył się III Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Spotkanie zorganizowane pod hasłem „Godność czy sukces? Kulturowe dylematy współczesności” odbyło się w dn. 25-28 września w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Kongres obradował w przededniu 30. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, stąd też wskazywano na aktualność jego religijnego, humanistycznego i społecznego dziedzictwa. W projekcie przesłania, przytoczonym przez abp. Józefa Życińskiego, przypominano nauczanie Jana Pawła II podkreślającego w encyklice „Redemptor hominis” fakt, że osoby ludzkiej nie można traktować instrumentalnie jako środka do realizacji ekonomicznych planów lub politycznych wizji. Jak wyjaśniał Metropolita Lubelski, wybór tematu związany jest z tym, że we współczesnych polskich realiach „wartość sukcesu bywa niekiedy podnoszona do wymiarów absurdalnych. Staje się on jedyną wartością, wobec której zapomina się o godności, o poczuciu honoru czy wstydu”. Organizatorzy chcieli więc „przywrócić wartości, jaką jest sukces, odpowiednie miejsce, tak, by nie przesłoniła osoby; tak, byśmy nie myśleli, że człowiek jest istotą stworzoną tylko do sukcesu. Miarą człowieczeństwa jest także nasz stosunek do cierpienia, a cierpienie trudno uważać za sukces”. Jako główne cele Kongresu wskazano również ukazanie piękna jedności w różnorodności oraz integrację środowisk z wielkich metropolii z tymi, które czują się osamotnione w środowiskach średnich i małych miast. Przestrzegając przed „tworzeniem wrażenia nieuniknionego konfliktu między pragmatyką sukcesu a troską o godność człowieka”, zachęcano do „poszukiwania harmonijnego zespolenia wartości, bez tworzenia opozycji między sukcesem a poczuciem honoru i uczciwości”, a jednocześnie zwracano uwagę, że sukces nie stanowi sam w sobie zła moralnego, chyba że „zburzeniu ulega świat więzi międzyludzkich, a drugi człowiek staje się tylko elementem tła stanowiącego horyzont do realizacji skrajnie indywidualistycznych ambicji”. Podkreślając również potrzebę dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, wskazano „budowanie jedności Wieczernika wśród podziałów i głębokich konfliktów globalnego świata”, jako cel kolejnych Kongresów.
W przededniu oficjalnego rozpoczęcia Kongresu, 25 września, osobom zasłużonym dla budowania mostów w dialogu polsko-ukraińskim wręczono wyróżnienia „Memoria iustorum”. Tego dnia, prof. Andrea Riccardi (historyk Kościoła i założyciel Wspólnoty św. Idziego) oraz abp Tadeusz Kondrusiewicz (metropolita miński z Białorusi) otrzymali tytuły doktorów honoris causa KUL. W programie Kongresu znalazły się referaty oraz panele dyskusyjne dotyczące m.in. granic sukcesu, miejsca kobiet w Kościele, reformy polskiej nauki, świadectwa wiary w czasie rozmycia wartości, czy owoców ideałów Sierpnia. Każdego dnia uczestnicy modlili się podczas Mszy św. za zmarłych, m.in. Zbigniewa Herberta, ks. Jana Twardowskiego, ks. Józefa Pasierba, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Irenę Sendler. Liturgiom przewodniczył abp Józef Życiński, który podkreślał, że „wspominani zmarli starali się odkrywać bogactwo sensu w różnych realiach i ukazywać świat ludzkiej kultury i jego fascynujące wymiary”. Wieczory wypełniły koncerty, wystawy, przedstawienia i misteria.
Patrząc z perspektywy zakończonego spotkania, można stwierdzić, że organizatorom udało się zrealizować założenie wydobycia tego, co w naszej kulturze jest najpiękniejsze i przywołać ludzi, którzy budowali jedność. Dni Kongresu były „dniami dialogu, w którym zaprezentowana została wizja chrześcijan i humanistów na wirażu kulturowym współczesności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Miały być Rysy, wybrali jednak szlak trudniejszy - Kotlina Kłodzka. Młodzież sprząta po powodzi

2024-09-22 08:32

Misjonarze Krwi Chrystusa

Miały być Rysy w ramach "Korony Gór Polskich z Misjonarzami Krwi Chrystusa", ale ostatnie wydarzenia wyznaczyły szlak trudniejszy, do Kotliny Kłodzkiej. Młodzi wraz z kapłanami pojechali usuwać skutki powodzi w Trzebieszowicach w gminie Lądek-Zdrój.

Więcej ...

Nowenna do św. Ojca Pio

"Głos Ojca Pio"

Nowenna do św. Ojca Pio odmawiana między 14 a 22 września.

Więcej ...

Bp Jeż: nie będzie prawości bez dobrze uformowanych sumień ludzkich

2024-09-23 21:46
Bp Andrzej Jeż

Ewa Biedroń

Bp Andrzej Jeż

We współczesnym świecie musimy stawiać czoła wielu formom ludzkich nałogów i uzależnień - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Gródku nad Dunajcem, gdzie trwają obrady Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Biskup wskazał w homilii, że nie będzie prawości bez dobrze uformowanych sumień ludzkich, bo człowiek prawy postępuje zgodnie z wewnętrznym prawem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Zniknięcie stygmatów. Przemilczany cud Ojca Pio

Wiara

Zniknięcie stygmatów. Przemilczany cud Ojca Pio

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Wiadomości

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Kościół

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...