Reklama

Nowy rektor, nowe pomysły

Niedziela warszawska 40/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piotr Chmieliński: - Kim jest nowy rektor św. Anny?

Ks. Jacek Siekierski: - Księdzem jestem od 1994 r. Byłem doradcą metodycznym dla Warszawy z zakresu katechezy, a także brałem udział w projektach doskonalenia zawodowego nauczycieli. Jestem ekspertem komisji egzaminacyjnych na stopnie awansu zawodowego nauczycieli wyznaczonym przez Ministerstwo Edukacji. Do czerwca br. pracowałem w parafii św. Tomasza na Ursynowie, a wcześniej m.in. w parafii Trójcy Świętej w Błoniu. Pracowałem wychowawczo z młodzieżą, co bardzo lubię robić. Kiedy odchodziłem z jednej ze szkół uczniowie na pożegnanie ofiarowali mi plakat z napisem: „Św. Jan Bosco - wydanie drugie, sklonowane, poprawione wzrostem”.

- Czyli specjalizacją Księdza jest katecheza. Czy to się teraz jakoś przyda w pracy w ośrodku akademickim?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Oczywiście! Zarówno w szkole, jak i w ośrodku akademickim, trzeba sprawnie posługiwać się metodami dotarcia do słuchaczy z Ewangelią. Umiejętności zdobyte na katechezie na pewno przydadzą się również wśród studentów.

- Zaskoczyła Księdza nominacja na rektora św. Anny?

- Tak. Nie spodziewałem się jej. Nawet o tym nie marzyłem. Wielokrotnie zaglądałem do tego kościoła, zawsze bardzo mi się podobał, szczególnie wewnątrz. Natomiast nigdy nawet przez myśl mi nie przeszło, że będę tutaj rektorem.

Reklama

- Pewnie bardziej prawdopodobna była nominacja na proboszcza jakiejś parafii?

- O tym też nie myślałem. W kwietniu przystąpiłem do kolejnego konkursu na doradcę metodycznego i wygrałem go. Byłem więc przekonany, że przez kolejne lata będę związany z edukacją i Mazowieckim Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.

- A co zadecydowało o tym, że to właśnie Ksiądz został nowym rektorem?

- Nie wiem. Plany Pana Boga są czasem przedziwne. Skoro taka była wola Arcybiskupa, to myślę, że jest to także działanie Ducha Świętego.

- Nie wahał się Ksiądz przyjąć tej nominacji?

- Wahałem się, bo to bardzo odpowiedzialna funkcja. Ale muszę powiedzieć, że ogromnie pomagają mi dźwigać tą odpowiedzialność księża - współpracownicy ze św. Anny. To naprawdę fantastyczni duszpasterze akademiccy, którzy ciągle mnie wspomagają.

- Jak przyjęli Księdza studenci?

- Bardzo życzliwie. Szczególnie miło wspominam pielgrzymkę akademicką do Częstochowy. Doświadczyłem tam wiele serdeczności, nawiązałem pierwsze znajomości z ludźmi, którym teraz będę służył.

- Z jakimi uczuciami obejmuje Ksiądz funkcję rektora?

- Towarzyszy mi pragnienie, żebym niczego nie popsuł, co zostało już tutaj wypracowane. Ale z drugiej strony chcę dać ośrodkowi nowe tchnienie i rozwinąć go jeszcze bardziej. Umocnić, ale wprowadzić też nowe formy duszpasterskie.

- Kościół św. Anny jest znany z wielu słynnych rektorów. Który jest Księdzu najbliższy? Na kim chciałby się Ksiądz wzorować?

- Każdy rektor pracuje w konkretnym czasie z konkretnymi ludźmi, którzy się różnią Oczywiście będę korzystał z dorobku moich poprzedników. Muszę jednak żyć dniem dzisiejszym i poszukiwać dróg dotarcia do studentów.

- Jak będzie wyglądał program pracy w nowym roku akademickim?

- Najpierw przypomnę, że nasz kościół jest świątynią jubileuszową Roku św. Pawła. Codziennie można uzyskać tu odpust zupełny pod następującymi warunkami: nawiedzenie kościoła jubileuszowego, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencji Ojca Świętego.
Natomiast program pracy duszpasterskiej przebiegać będzie pod hasłem „Aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa”. Chcemy, aby moc Chrystusa rzeczywiście zamieszkała w sercach wszystkich, którzy do nas przychodzą. Ponieważ jest to Rok św. Pawła ukażemy jego osobę w różnych aspektach. Pojawią się nowe konwersatoria. Np. „Sekret św. Pawła” przybliżać będzie ks. Andrzej Sikorski. A „Zrozumieć dzieje” pomoże odkryć ks. Henryk Małecki. Z kolei w „Fundamenty wiary” wprowadzi katechumenów ks. Michał Muszyński. Nie zabraknie, oczywiście, konwersatorium biblijnego „Za stołem Słowa Bożego”, które poprowadzi ks. Dariusz Szyszka. A w każdy pierwszy piątek miesiąca zapraszamy w godz. 19-21 na adorację Najświętszego Sakramentu i lekturę Listów św. Pawła. Adoracja ta zakończy się o godz. 21 Mszą św. po łacinie ze śpiewem gregoriańskim. W I sobotę miesiąca o 7.30 odprawiamy Mszę św. o kanonizację bł. Władysława z Gielniowa. To patron Warszawy, który niestety jest trochę zapomniany, ale nie w naszym kościele. Przypomnę, że od 1630 r. znajduje się u nas kaplica z jego relikwiami
Pracownicy naukowi i studenci, to ludzie wykształceni. Ale często poziom wiedzy religijnej nie odpowiada rozwojowi intelektualnemu. Wiele problemów i wątpliwości wynika po prostu z braku podstawowej wiedzy. Dlatego zaproponujemy różne drogi ewangelizacji u podstaw, mając zasadniczo na uwadze trzy kierunki: Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego i dokumenty soborowe.
Szczegóły i dokładny program spotkań dostępny jest na stronie internetowej: www.swanna.waw.pl

- Jak, zdaniem Księdza, powinno wyglądać dobre duszpasterstwo akademickie?

- Na pewno powinna być zaproponowana studentom bogata oferta duszpasterska. Trzeba ich słuchać i odpowiadać na ich oczekiwania. Dlatego od tego roku wprowadzamy u św. Anny dwie rady duszpasterskie. Pierwsza składać się będzie z pracowników wyższych uczelni, a druga ze studentów. Bo to oni żyją w społeczności akademickiej na co dzień i widzą, jakie są wyzwania czasu, problemy i oczekiwania środowiska. Dlatego stanowić będą dla mnie ciało doradcze. Jednak trudno dziś oczekiwać, że studenci sami będą się zgłaszać do duszpasterstwa. Z ok. 300 tys. warszawskich studentów do ośrodków DA przychodzi nie więcej niż 5%. To bardzo mało! Dlatego studentom trzeba towarzyszyć również na uczelniach, w akademikach. Studenci, przez swoje organizacje (np. Soli Deo, SKMA, KSM), mogą zapraszać księży, organizować wydarzenia religijne, kulturalne, wykłady, projekcje filmów.

- Co chciałby Ksiądz powiedzieć warszawskim studentom na początku roku akademickiego?

- Kościół akademicki św. Anny, drodzy studenci, to jest wasza świątynia, wasz dom. To wy jesteście fundamentem tego domu. My, kapłani, nie stanowimy o jego istocie. Jesteśmy tutaj tylko po to, aby wam pomagać. Temu służą też działające tu wspólnoty: Odnowa w Duchu Świętym, Światło-Życie, neokatechumenat, SKMA, Soli Deo. Wy nadajecie tej świątyni smak, barwy, kształt, charakter. Dlatego po prostu, zapraszam was do domu. Startujemy 12 października o godz. 18. Uroczystą Mszę św. inauguracyjną odprawi kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Kościół akademicki św. Anny
ul. Krakowskie Przedmieście 68
Msze św. w niedziele i święta: 8.30, 10.00, 12.00, 15.00, 19.00, 21.00
Msze św. w dni powszednie: 7.00, 7.30, 15.00, 18.30
Duszpasterze:
Ks. Jacek Siekierski, rektor
- tel. (0-22) 826-99-77
Ks. Michał Muszyński
- tel. (0-22) 393-45-75
Ks. Dariusz Szyszka
- tel. (0-22) 828-87-19
Ks. Andrzej Sikorski
- tel. (0-22) 828-31-02

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 28-31.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Dekrety rozdane

2024-05-28 11:50

ks. Rafał Witkowski

Bp Tadeusz Lityński 28 maja oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W których parafiach nastąpią zmiany?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Kościół

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...