Ze słowami poety Zygmunta Krasińskiego, dzieląc się wieloma refleksjami na temat dobrego wykorzystania czasu młodości, zwrócił się do kilkunastu młodych stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Dariusz Kowalczyk zastępca przewodniczącego Fundacji w Warszawie podczas spotkania, jakie odbyło się 14 września br. w personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza w Częstochowie. Tematem spotkania stypendystów z naszej archidiecezji było hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - wychowawca młodych”, a jego organizatorami m.in. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia i Duszpasterstwo Akademickie „Emaus”. - Chcemy poprzez to spotkanie lepiej przygotować się do kolejnego Dnia Papieskiego w naszej archidiecezji i w samej Częstochowie - podkreślił ks. Marek Bator duszpasterz akademicki, proboszcz akademickiej parafii personalnej pw. św. Ireneusza w Częstochowie oraz koordynator FDNT w naszej archidiecezji. Spotkanie było także okazją do zintegrowania się młodych stypendystów, pochodzących z różnych stron archidiecezji i uczących się na co dzień w wielu ośrodkach diecezji i kraju.
W drugiej części spotkania, po Mszy św., w której stypendyści uczestniczyli w kościele akademickim, wziął udział prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, od ośmiu lat współpracujący z Fundacją. Zwracając się do młodych, Prezydent przypomniał VI Światowy Dzień Młodzieży i współpracę miasta z Kościołem częstochowskim podjętą przy jego organizacji oraz sześć wizyt w naszym mieście Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Częstochowy. Wspomniał o zbliżającym się odsłonięciu w centrum miasta, na pl. Daszyńskiego, pomnika Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma. Wskazując natomiast na funkcjonujący w Częstochowie Dom im. Jana Pawła II otwarty przez Caritas przy współpracy miasta, podkreślił, iż konieczna jest harmonia pomiędzy stawianiem pomników a czynieniem czegoś dobrego dla ludzi.
Zachęcając do wspierania stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, jego Zarząd podkreśla, iż warto to czynić, ponieważ stanowią oni doskonały kapitał krajowy i kościelny naszego narodu. Zważywszy, iż każdy stypendysta jest wolontariuszem, a dzięki Fundacji zdobywa solidne wykształcenie, m.in. studiując na dobrych uczelniach naukowych, społeczeństwo będzie mogło w przyszłości liczyć na pomoc z jego strony. Choćby dlatego warto sięgnąć w Dniu Papieskim po telefon komórkowy i wysłać sms o treści „Pomoc” pod numer 7250.
Idea Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Fundacja została powołana w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia opiekuje się młodzieżą gimnazjalną, licealną i studencką. Nadrzędnym zadaniem Fundacji jest pozyskiwanie środków pieniężnych na stypendia dla młodzieży o ponadprzeciętnych zdolnościach i wynikach w nauce, pochodzącej z rodzin żyjących poniżej średniej krajowej. Ważnym zadaniem FDNT jest także formacja młodych, oparta na nauczaniu Jana Pawła II. Dla stypendystów organizowane są obozy formacyjne w diecezjach oraz jeden dwutygodniowy obóz formacyjny w skali krajowej, odbywający się w różnych miastach - najczęściej w ośrodkach akademickich. Podczas wakacji letnich dla stypendystów organizowane są również dwutygodniowe obozy językowe, które prowadzą nauczyciele ze szkół zagranicznych. Jednym z zadań Fundacji DNT jest także organizacja Dnia Papieskiego.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia opiekuje się ponad 1750 stypendystami w całej Polsce, z terenu archidiecezji częstochowskiej jest ich obecnie 30.
Pomóż w rozwoju naszego portalu