Reklama

Szczekociny

Bliżej dekanatu

Niedziela kielecka 41/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga: - Jak scharakteryzowałby Ksiądz Dziekan dekanat szczekociński?

Ks. Jerzy Miernik: - Dekanat Szczekociny składa się z 9 parafii: Chlewic, Drużykowej, Dzierzgowa, Goleniów, Kossowa, Moskorzewa, Przyłęku Szlacheckiego, Rokitna i Szczekocin. Poza Szczekocinami są to małe wiejskie parafie, stąd też w całym dekanacie pracuje tylko 4 księży wikariuszy. Na terenie naszego dekanatu, w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach pracują Siostry Zmartwychwstanki. Ich praca i zaangażowanie są nieocenione. Swoją troską otaczają nie tylko parafię w Szczekocinach, ale cały nasz dekanat.
Większość społeczności naszego dekanatu związana jest z Kościołem. Widać to szczególnie podczas niedzielnych Mszy świętych, licznego uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, a szczególnie w spowiedzi św. Parafianie uczestniczą w życiu Kościoła również poprzez różnego rodzaju prace gospodarcze, dlatego kościoły naszego dekanatu są wyjątkowo zadbane. Podkreślić należy również, że wspólnota kapłańska naszego dekanatu utrzymuje żywe więzi braterskie, spotykając się w czasie parafialnych odpustów i pomagając sobie wzajemnie w czasie rekolekcyjnych spowiedzi.

- Czy w obrębie dekanatu są sanktuaria otoczone żywym kultem mieszkańców?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Na terenie dekanatu znajduję się sanktuarium maryjne pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Dzierzgowie. W głównym ołtarzu jest cudowny obraz Matki Bożej Płaczącej z 1651 r., namalowany na desce przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. W czasie odpustu 15 sierpnia do dzierzgowskiego sanktuarium przyjeżdżają rzesze ludzi z całej okolicy. Często odbywają się tam również spotkania dla dzieci przystępujących do I Komunii Świętej.

- Na czym głównie koncentruje się duszpasterstwo w dekanacie?

- Duszpasterstwo w dekanacie skoncentrowane jest przede wszystkim na odnowieniu życia religijnego w rodzinach. Szczególny nacisk położony jest na dzieci i młodzież. Wielką pomocą w odnowieniu religijności naszych parafian była niewątpliwie peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która nawiedziła parafie naszego dekanatu w sierpniu. Należy również zwrócić uwagę na takie formy duszpasterstwa, jak rozwijający się Ruch Światło-Życie, kręgi biblijne i liczna pielgrzymująca młodzież, która każdego roku ubogaca grupę żółto-niebieską pięknym śpiewem. Warto podkreślić, że w naszym dekanacie żywo rozwijają się całodzienne nabożeństwa fatimskie, które trwają od 13 maja do 13 października. Liczne uczestnictwo parafian tworzy klimat głębokiej modlitwy i rozwija pobożność maryjną na naszym terenie.
Z wielkim zatroskaniem księża naszego dekanatu spoglądają w stronę migrującej młodzieży, która każdego roku masowo wyjeżdża do krajów Europy Zachodniej, szukając lepszego życia. Częste wyjazdy sprawiają, że życie religijne migrantów słabnie i Bóg często staje się dla nich Bogiem dalekim.

- Czy jest możliwe utrzymanie albo odnowienie kontaktu z tymi, którzy wyjechali ostatnio na Zachód, tak z młodzieżą, jak i ze starszymi?

Reklama

- Wielu z naszych parafian wyjechało i wciąż wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszej płacy. Większość z nich okresowo wraca jednak do swoich domów podczas świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Wtedy mają oni żywy kontakt z parafią i uczestniczą w nabożeństwach. U powracających emigrantów da się wyczuć głód Boga. Chętnie przystępują do spowiedzi, z żarliwością modlą się podczas Mszy świętych, stają się bardziej otwarci na prawdy wiary. Doświadczając kontrastu między katolicyzmem polskim a zachodnim, zaczynają dostrzegać wysoką wartość Kościoła w Polsce. Na pewno nie jest możliwe systematyczne duszpasterstwo osób, które wyjechały za granicę. Jednak między tymi, którzy wyjechali, a ich rodzinami pozostającymi w Polsce są bardzo silne więzy rodzinne. Poprzez te silne więzy rodzinne Kościół naszego dekanatu buduje wspólnotę rodaków z emigrantami.

- Jakie wyzwania duszpasterskie widziałby Ksiądz Dziekan w najbliższej przyszłości dla parafii dekanatu szczekocińskiego?

- Myślę, że jednym z najważniejszych celów duszpasterskich w naszym dekanacie jest zadbać o wiarę Kościoła nam powierzonego. Wiara rodzi się z tego, co się słyszy. Dorastają nowe pokolenia Polaków, które jeszcze bardziej niż dotychczas będą potrzebowały odpowiedzi na wiele egzystencjalnych pytań. Te odpowiedzi muszą usłyszeć od swoich duszpasterzy. Słowo Boga musi rozbrzmiewać w uszach każdego chrześcijanina. Wiara w naszym dekanacie będzie żywa, gdy ludzie słyszący Boże Słowo będą Mu wierni i będą Je wcielać w życie. Z racji naszego powołania, jako księży pracujących w dekanacie, to nam zostaje powierzona misja głoszenia Słowa. Tę posługę musimy ciągle udoskonalać i wytrwale pełnić.
Misja głoszenia Słowa rozciąga się na wiele aspektów życia parafii, takich jak: głoszenie homilii podczas Mszy św., katechizacja dzieci, młodzieży i dorosłych, zakładanie nowych wspólnot duszpasterskich i rozwijanie ich charyzmatu. W parafiach naszego dekanatu ciągłym wyzwaniem jest odpowiednie i dojrzałe przygotowywanie narzeczonych do zawarcia związku małżeńskiego.
Działalność na tak wielu polach życia parafii stanowi dla całej wspólnoty Kościoła wraz z jej duszpasterzem duże wyzwanie, jakie stawia przed nią Chrystus. Jako dekanat ciągle to wyzwanie podejmujemy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Abp Galbas przy grobie św. Jana Pawła II: Chrystus wchodzi w nasze burze

2025-01-09 10:52

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

Chrystus nie przyszedł na świat po to, żeby „zlikwidować wszystkie możliwe burze, tylko po to, żeby w nie wejść” - wskazał metropolita warszawski abp Adrian Galbas, podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Homilię wygłosił administrator kościoła św. Stanisława BM w Rzymie ks. Tomasz Jarosz.

Więcej ...

Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

2025-01-09 18:15
Żołnierze AK podczas akcji „Burza” w Lublinie, lipiec 1944

pl.wikipedia.org

Żołnierze AK podczas akcji „Burza” w Lublinie, lipiec 1944

Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, jak głosi preambuła, "w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie". Będzie to święto państwowe przypadające 14 lutego, w rocznicę powołania AK.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Nie żyje ks. infułat Edmund Skalski

Kościół

Nie żyje ks. infułat Edmund Skalski

Dlaczego się boję, dlaczego jestem małej wiary?

Wiara

Dlaczego się boję, dlaczego jestem małej wiary?

Sosnowiec: Wniosek o aresztowanie księdza, w którego...

Wiadomości

Sosnowiec: Wniosek o aresztowanie księdza, w którego...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...